26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
' İPTAL NEDENİYLE PARA İADESİNDE SEKTÖRDE SIKINTI VAR'
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran: "Turların yüzde 50'si iptal oldu. Paralarını geri isteyen müşteriler haklı. Çok yüklü geri ödemeler var. Dünyanın en büyük bankası da olsanız ve bir ay içinde bütün mudiler parayı istese veremezsiniz."
 
Bakanlık iptal yerine erteleme uyarısını dinlemedi
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektörden gelen bütün uyarı ve taleplere rağmen, daha önce yapılmış rezervasyonların koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmesi yerine ertelenmesine yönelik düzenleme yapmaması seyahat acentelerini zor durumda bıraktı.
 
Prontotour sahibi Ali Onaran rezervasyonunu iptal ederek parasının iadesini isteyen müşterilerinin ancak yüzde 30’una ödeme yapabildiklerini, bunun diğerleri için de geçerli olduğunu söyledi.   
 
Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’a konuşan Prontotour Yönetim kurulu Başkanı Ali Onaran şunları söylüyor:
 
Avrupa gibi olsaydı
 
“Yapılmış rezervasyonların iptal ve parasının iade edilmesi ile ilgili olarak bakanlıktan istedik ki Avrupa'da uygulanan sistem bizde de uygulansın. Kredi kolaylıkları sektörümüze sağlanmadı. İşin açıkçası biz biraz yalnız bırakıldık. 
 
Herkes zorlanıyor
 
Şu anda sadece biz zorlanmıyoruz herkes zorlanıyor. Topladığınız paralan kasanızda tutamıyorsunuz yatırımlarınız var. Herkesin durumu aynı aslında. 
 
Dünyanın en büyük bankası olsanız
 
Dünyanın en büyük bankası da olsanız ve bir ay içinde bütün mudiler parayı istese veremezsiniz. Biraz sabır bekliyoruz.” 
 
 
Rezervasyonların yüzde 50’si iptal
 
Erken rezervasyon satışlarına 15 Ekim'de başlamıştık, iyi de gidiyordu. Ama koronavirüsle misafirlerimiz aldıkları turların yüzde 50'sini iptal etti. Yüzde 50'si de tatilini ileri bir tarihe yapmak için öteledi. 
 
Şu anda iptal edilen turların paralarının geri ödemelerde zorlanıyoruz. 
 
Burada misafirlerimiz haklı, onlar için de bizim için de zor bir durum. 
 
Bakanlıktan istedik ama..
 
Almanya'da, İtalya'da, Fransa'ya kadar birçok ülkede kararnameler çıkarılarak tur operatörlerinin sattıkları turları ileriye ötelendi. 
Biz de Turizm Bakanlığı'ndan aynı sistemin burada da yapılmasını istedik ama bir yanıt alamadık. 
 
% 30’unu ödeyebildik
 
Müşteri parasını geri istiyor. Yavaş yavaş iadeleri yapıyoruz. Şu ana kadarki iptallerin yüzde 30 kadarını geri ödeyebildik. Çok yüklü geri ödemeler var. 
 
Kredi bulamıyoruz
 
Kredi bulmakta zorlanıyoruz. Biz kredi limitlerimizi zaten kullandık, aldığımız kredilerle yatırımlarımızı yaptık, şimdi ise kredi kullanacak limitimiz kalmadı.
 
Biraz sabır bekliyoruz
 
Burada misafirlerimiz haklı, onlar için de bizim için de zor bir durum. Kredi bulursak geri kalan müşterilerimizin de paralarını iade edeceğiz. Müşterilerimizden biraz sabır bekliyoruz.
 
 

24-05-2020 01:16

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar