26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
BAKAN ERSOY'A 'YAZIKLAR OLSUN'DAN SONRA 'GÜCÜN YETİYORSA' RESTİ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un AKP'li Serik Belediye Başkanı için 500 bin TL rüşvet aldı açıklaması ile başlayan tartışma eski AKP ilçe başkanının katılması ile restleşmeye dönüştü...

 

 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Belek-Kadriye plajları ile ilgili AKP’li Serik Belediye Başkanının 500 bin TL rüşvet aldığına ilişkin açıklamaları ile başlayan tartışma restleşmeye dönüştü.
 
AKP Serik İlçe Kurucusu ve İlçe Eski Başkanı Avukat Yaşar Topal, Bakan Ersoy’a ait Maxx Royal plajında eylem yapacağını açıkladı.
Antalya’da yayınlanan Gün Haber sitesinde konuyla ilgili haberde şöyle deniyor:
 
“Bu yaz tüm Serik halkını Turizm Bakanı’na ait Maxx Royal otelinin önündeki kumsalda denize girip piknik yapmaya davet ediyorum” mesajını paylaşan AKP’li avukatın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:
 
Anayasamız 43.Maddesinde “Kıyılar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır” der.
 
Otel işletmeleri kıyı kenar çizgisi içinde kalan kumsallardan çekin ellerinizi!
 
Sayın Bakan O kumsal halka aittir!
 
Ben bu yaz Maxx Royal önündeki kumsalda denize girip güneşleneceğim, piknik yapacağım, gücün yetiyorsa beni O plaja sokma!.
 
Ramazan sonu kızımla birlikte oradayım!
 
Av. Yaşar Topal, bir başka paylaşımında ise bazı görüntüler paylaşıp altına da şunları yazdı:
 
-Sayın Turizm Bakanı, görseldeki oteller kime ait?
 
-Bu oteller tahsis sınırlarını aşıp, Anayasa ile koruma altına alınan, boyalı alan içindeki kıyı kenar çizgisini neden işgal etmişlerdir?
Hatta kullanım amacı tekne bağlamak olan ancak mahir bir şekilde müşterinizin güneşlenmesi için şezlong sıraladığınız iskele yapısı
ile denizi dahi işgal edecek kadar ileri gitmişlerdir.
 
-Caretta Caretta’lara yumurta bırakacak alan dahi bırakılmamıştır.
 
-Tahsis amacına aykırılık bahane edilip halkın sıkıştığı bir avuç plajı da yine otel işletmelerine işgal ettirmenin peşindesiniz.
 
-Bayram sonu Serik halkıyla denize girip, karpuz peynir keyfi yapacağımız ,kıyı kenar çizgisi içinde kalan boyalı alan işgal edilmiştir.
 
-Serik Belediye Başkanımızı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kaçak yapılar için işlem yapmaya, Serik Cumhuriyet Başsavcılığı’nı işlenen suçları soruşturmaya davet ediyorum.
 
Konu nasıl gündeme geldi
 
5 Mayıs’ta Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı’nın da katılımıyla yapılan telekonferansta AKP’li Serik Belediye Başkanı ile Bakan Ersoy arasında 500 bin liralık rüşvet tartışması çıktı.
 
Antalya’nın Serik ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Enver Aputkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile AKP ve MHP’li milletvekillerinin katıldığı telekonferans toplantısında yaşanan rüşvet tartışmasının ardından ‘yazıklar olsun’ diyerek toplantıyı terk etti. Yazılı açıklama yaparak telekonferansta iki bakan ile aralarında geçen diyaloğu kamuoyu ile de paylaşan Belediye Başkanı Aputkan, İçişleri Bakanlığından tartışma yaratan 500 bin liralık
rüşvet iddiasıyla ilgili müfettiş talebinde bulunacağını dile getirdi. 
 
Tartışmanın kaynağı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı plan değişikliği ile bir kısmı otellere açılan bir kısmı ise Bakanlık bünyesinde işletilmek üzere halk plajı yapımına başlanan Belek ve Kadriye’deki günübirlik tesisler.
Koronavirüs salgınının turizmin başkenti Antalya’ya olan etkilerinin ele alındığı telekonferans toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı’nın da katılımıyla Dışişleri Bakanı ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun makamından gerçekleştirildi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun yanı sıra AKP ve MHP Antalya Milletvekilleriyle, belediye başkanlarının da katıldığı toplantıya, Serik ilçesine bağlı ünlü turizm merkezleri Belek ve Kadriye’deki halk plajı tartışması damgasını vurdu.
 
BELEK VE KADRİYEDEKİ KIYILAR TARTIŞMA KONUSU OLDU
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının halk plajı ve mesire yeri olarak ayrılan sahillerde yaptığı plan değişikliği ile yeni oteller inşa edilmesinin
önünü açmış, geriye kalan alanda ise bakanlık bünyesindeki TURAŞ A.Ş’nin işleteceği halk plajının inşaatına başlanmıştı.
 
İKİ BAKANIN KATILDIĞI TELEKONFERANSTA SAHİL TARTIŞMASI
 
Yerel halkın ve meslek odalarının geçtiğimiz günlerde yargıya taşıdığı düzenleme tepki çekmişti. Telekonferans sırasında söz alan AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan söz konusu plajların halka bırakılması için ısrar ettiği öne sürüldü. İddiaya göre Bakan Ersoy da Serik Belediyesi’nin günübirlik alanda işyeri bulunan bir işletme sahibinden 500 bin lira aldığını söyleyerek belediye başkanına çıkıştı.
 
BELEDİYE BAŞKANINDAN BAKANA ‘YAZIKLAR OLSUN’ TEPKİSİ
 
Yaşanan tartışmanın ardından Toplantıyı terk eden Serik Belediye Başkanı Aputkan, olaylı geçen telekonferans toplantısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Gece saatinde yaptığı yazılı açıklamayı sosyal medya hesabından kamuoyu ile paylaşan Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, rüşvet tartışmasının ardından Bakan Ersoy’a “Devlet Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun” diyerek toplantıdan ayrıldığını ifade etti.
 
BAKAN ERSOY’DAN 500 BİN LİRALIK RÜŞVET İDDİASI
 
Toplantı sırasında MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ile AKP Antalya Milletvekil Kemal Çelik’in günübirlik alanı gündeme getirdiğini belirten Serik Belediye Başkanı Aputkan, şunları kaydetti: “Benim de söz alarak açıklamalarda bulunduğum günübirlik alanlarla ilgili, Turizm Bakanı konuşmasının bir yerinde, Serik Belediyesi tarafından günübirlik alanda bulunan işletme sahibinden 500.000 lira para alındığını belirtmesi üzerine, ben söz alarak ‘13 aylık belediye başkanıyım’ diye söze başlayınca Dışişleri Bakanı, ‘Başkan olay sizinle ilgili değil daha önceki döneme ait bir olaydır’ dedi.
 

21-05-2020 11:46

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
yilgor
22-05-2020 15:02
En büyük rant merkezi Belek, aslında iyi oldu
Türkiyenin en büyük rant merkezi BELEK. En pahalı otellerin bulunduğu en değerli yer. Artık otel inşaası için yer kalmayınca, kalan günübirlik halk yerleri otel yapımı için gündeme geldi. Otel izni çıkınca, yine lider diye geçinen büyük delux otel grup şirketleri ağalar alıp geçecek. Belli. Öte yandan bu bölgede günübirlik halk alanı bile değerli. Ve zamanında çok rüşvetler dönmüştür eminim. Bütün değerli turizm alanlarında yıllardır bu tür rüşvet iddiaları ve tartışmaları oluyor. Ama ilk defa böyle turizm bakanı, dış işleri bakanı ve milletvekilleri ile belediye başkanları düzeyinde bir toplantıda direk bakanın ağzından böyle bir iddia çıkınca, olay büyüyecek. Mutlaka büyümeli. Artık parası olanlar bu ülkede daha da zengin olmamalı. Paylaşmayı bilmeli. Rüşvet cezaları ağır olmalı. Mutlaka bu konunun üstüne gidilmeli. Hatta diğer turizm beldelerinin de üzerine gidilmeli. Mutlaka rüşvetler oluyor.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar