04.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
ODDER: YAKIT DESTEĞİ YENİDEN UYGULANSIN
Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği ( ODDER ) Başkanı Cüneyt Mengü, Kültür ve Turizm Bakanı'nı gönderdiği mektup ile sorunlarını anlatırken seyahat acentelerine yakıt desteğinin yeniden uygulanmasını istedi
 
Korona virüs salgını nedeniyle zor duruma düşen seyahat acentelerinin, kriz sonrasında işler düzeldiğinde  iş yapabilir durumda olmaları gerektiğin belirtiliyor.
 
Kısa adı ODDER olan Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Cüneyt Mengü, Kültür ve Turizm Bakanı’na gönderdiği mektup ile seyahat acentelerine daha önce verilen yakıt desteğinin yeniden uygulamaya konmasını istedi.
Cüneyt Mengü imzalı mektupta şöyle deniyor:
 
Sayın Bakanım;
Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği ( ODDER ) olarak 11.03.2020 tarihli yönetim kurulu toplantımız neticesinde küresel boyuta ulaşan Covid19 salgınına ilişkin seyahat acentaları nezdinde sektörel olarak atılması gereken adımları 13.03.2020 tarihli yazımız ile bakanlığınıza. Bizlerin dile getirdiği SGK , KDV ve Muhtasar ödemelerinin ertelenmesi , bankalar nezdinde ertelemeli düşük faizli kredi tahsisleri hususu sadece turizm sektörü için değil makro boyutta tüm sektörleri kapsar halde hayata geçirilmiştir . Biz ve bizler gibi sivil toplum kuruluşlarının bu ortak talepleri karşılık bulmuştur. İstihdam sağlayan her müteşebbis adına sevindirici olan desteklerizden ötürü öncelikle teşekkürü bir borç biliriz.
 
Ancak seyahat acentaları olarak muhatap olduğumuz sorunlar ve düzenlenmesi gereken hususlar bunlarla kısıtlı değildir.
 
Salgın sonrasında oluşacak rahatlama ortamında doğal olarak insanlar yaşadıkları psikolojik baskının ertesinde seyahat edecekler ve turizm sektörü de bu oluşacak yoğunluk karşısında kaybetmiş olduğumuz dönemlerin zararını ikame etmek zorunda kalacaktır . 
İşte bu sebeple seyahat acentaları nezdinde atılacak adımlar bugünden önem arz etmektedir.
 
İlk etapta; Ülkemize turist ve döviz getiren incoming yapan seyahat acentalarına , ciro ve mevcut istihdam ettikleri personel nisbetinde uzun vadeli , ertelemeli ve faizsiz kredi verilmesi hususu büyük önem arz etmektedir
 
Yine incoming yapan seyahat acentaları başta olmak üzere turizm sektörü için ; mevcut genelgede 3 ay süre ile ertelenen Kredi ödemeleri , SGK , KDV ve Muhtasar ödemeleri mutlak surette yıl sonuna ertelenmelidir
 
Hali hazırda 3 ay süreli hayata geçirilen % 60 İŞKUR desteği, Cumhurbaşkanımızın takdir ve onayı ile şimdiden turizm sektörü için 9 aya uzatılmalıdır.
 
13.03.2020 tarihli yazımızda dile getirdiğimiz üzere, ülkemize turist getiren seyahat acentalarına geçtiğimiz yıllarda verilen yakıt desteğinin ivedilik ile bugünden genelge kapsamında düzenlenmesi ve kalıcı hale getirilmesi salgın sonrasında turizm sektörünün canlandırılmasına ilişkin realist ve teşvik edici düzenlemeler perspektifinde hayata geçirilmelidir.
 
Aynı şekilde İGA da uygulanması öngörülen ücretli yolcu karşılanması düşüncesinden vazgeçilmelidir.
 
Son olarak; Yurt dışındaki tur operatörlerinden alacağı olan seyahat acentalarımızın yurt dışındaki bu operatörlerden aldıkları çeklere ve alacaklarına istinaden gerek bakanlığınızın gerekse Dış İşleri Bakanlığının destek ve yardımlarını beklemekteyiz.
 

26-03-2020 23:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar