04.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
KORONA İLE İLGİLİ ÜÇ SENARYO : V, U, L
Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, koronavirüs COVID-19 salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkilerini 3 senaryo ile değerlendirdi...
 
Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, kapsamlı bir raporla Koronavirüs COVID-19 salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine  etkilerini değerlendirdi.
 
Kearney, salgının Türkiye ekonomisine  etkisiyle ilgili 3 senaryo çizdi: V tipi etki, U tipi etki ve L tipi  etki.
 
V tipi etki senaryosu
 
COVID-19'un ekonomiyi 2-3 ay etkileyeceği 'V tipi etki'  senaryosunun gerçekleşmesi durumunda salgının gayrisafi yurtiçi  hasıla (GSYH) üzerindeki etkisi yüzde 3-5 ile sınırlı kalacak. 
 
Bu  senaryo, büyük ekonomiler ve Türkiye'nin ana ticaret ortaklarında  salgının önümüzdeki birkaç ay içinde kontrol altına alınmasını  öngörüyor.
 
V tipi etkinin gerçekleşmesi durumunda bütün dünyada gayrisafi  yurtiçi hasılalar (GSYH), geçen yıla yakın seviyelerde gerçekleşecek.
 
Turizm 2. Yarıda toparlanabilir
 
Seyahat ve turizm sektörleri sert darbe alacak ama ikinci yarıdan  itibaren toparlanmaya başlayacak. Gecikmiş tüketim yılın ikinci  yarısında patlayacak.
 
U tipi etki senaryosu
 
Salgının 4-5 ay sürmesini içeren 'U tipi etki' senaryosunda ise GSYH yüzde 6-8 oranında daralacak. Bu senaryo salgının bazı  ülkelerde kontrol altına alınırken bazılarında sürmesini, ikinci  çeyrekten itibaren ise daha güçlü bir küresel işbirliği yapılmasını  öngörüyor. 
 
Turizmde 2020 kayıp yıl
 
U tipi etki senaryosunda KOVID-19 salgısının küresel  ekonomiye olumsuz etkisi Mart ortasından Temmuz ortasına kadar etkili  olacak.
 
Etki sert olmakla birlikte yönetilebilir seviyede kalacak.
 
Bu senaryoda ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılaları 2019'un biraz  altında kalacak. 
 
Bazı sektörler ikinci yarıdan itibaren düzelmeye  başlayacak. 
 
Seyahat ve turizm ise ancak yılın son çeyreğinde yavaş bir  büyümeye geçecek.
 
U tipi etki senaryosunun gerçekleşmesi durumunda KOBİ'ler salgından çok olumsuz etkilenecek. Nakit akışı yönetimi bütün  şirketler için en sıcak konulardan biri olacak.
 
L tipi etki senaryosu
 
En kötü senaryo olan 'L tipi etki'nin gerçekleşmesi durumunda ise Kearney GSYH'nın yüzde 14-16 oranında daralmasını öngörüyor. L tipi  etki senaryosunda virüsün kontrol altına alınmasında eşgüdüm  sağlanamayacak. 
 
Virüsün olumsuz etkisi Mart ortasından en azından 2020'nin sonuna kadar sürecek. 
 
Şirketler salgından olumsuz  etkilenecek ve geleceğe ilişkin bekleyişlere karamsarlık hakim olacak.
 
L tipi etki 9 aydan fazla sürecek.
 
L tipi etki senaryosunun gerçekleşmesi durumunda gayrisafi yurtiçi  hasılalar 2019'un ciddi oranda altında kalacak. Birçok sektör yılın  ikinci yarısından itibaren düzelme mücadelesi vermeye başlayacak.
 
L tipi:Turizm çöküşe sürüklenir
Seyahat ve turizm sektörleri çöküşün eşiğine sürüklenecek. Bütün  sektörlerdeki şirketler çok olumsuz etkilenecek, iflaslar gündeme  gelecek. Tüketim temel ihtiyaç ürünlerinde odaklanacak.
 
Türkiye’nin odaklanması gereken 5 alan
 
Şirketlere KOVID-19 salgısının etkilerinden korunmak için kurum  politikalarını gözden geçirmeleri ve uygun, uygulanabilir, esnek  planlar oluşturmaları çağrısı yapan Kearney Türkiye Partneri Sean Wheeler, odaklanılması gereken 5 alanı şöyle sıraladı: 
 
İnsan  kaynakları yönetimi, 
 
tedarik zinciri ve planlaması, 
 
faaliyetler,  
 
nakit-likidite 
 
paydaş yönetimi ile müşteri memnuniyeti.
 
Kearney Türkiye Direktörü Onur Okutur ise tedarik zincirinde  yaşanabilecek aksamaları önlemek için şirketlerin tedariki  çeşitlendirici adımlar atması ve güvenilir stok seviyesini yeniden  değerlendirmesi gerektiğini belirtti. 
 
Onur Okutur, salgının yarattığı stresi azaltabilmek için bu konuya odaklı bir komite  oluşturularak çalışanlara net hedefler gösterilmesi ve güvenilir bilgi  sağlanmasının da kritik önemde olduğunu vurguladı.
 
Turizm v e havayolu sert etkilenecek
 
Kearney'in KOVID-19'un etkileriyle ilgili raporunda salgından en  olumsuz etkilenecek sektörlerin başında imalat, ulaştırma ve  perakendenin geldiği belirtildi.
 
Küresel otel zinciri Marriott'un birçok ülkede gelirlerinin yüzde 75 düşeceği uyarısı yaptığını hatırlatan Kearney, havayolu  şirketlerinin seyahat sınırlamalarından çok olumsuz etkilendiğini,
 
Avrupa'nın en büyük ucuz havayolu şirketi Ryanair'in koltuk  kapasitesini Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 80 azaltmayı planladığına  dikkat çekti. 
 
Türkiye'de de havayolu şirketlerinin sert şekilde  küçüleceği öngörüsünde bulunan Kearney, sektörün 2020 yılında 100-120  milyon dolar gelir kaybı yaşayabileceğini belirtti.
 
Kearney, sınırlama getirilmeyen kargo sektörünün salgından daha  az etkileneceğini öngörüyor.
 
Perakende ve dijital yatırımlar büyüyecek
 
Kearney, perakendenin de KOVID-10 salgınından en fazla etkilenen  sektörler arasında yer aldığını belirtti. 
 
Amerika'da perakende  uzmanlarının bu yıl 15 bin mağazanın kapanmasını beklediğine dikkat  çeken Kearney, Çin'de sektör şirketlerinin 2020'in sadece birinci  çeyreğinde 213 ila 426 milyar dolar arasında gelir kaybı yaşayacağı  tahmininde bulundu.
Dayanıklı tüketim ürünlerinin diğer alanlara göre çok daha olumsuz  etkileneceği uyarısında da bulunan Kearney, internet satışlarının  büyümesiyle birlikte şirketlerin bu alandaki yetkinliklerini artırmak,  altyapılarını geliştirmek için yeni yatırım yapacaklarını öngörüyor.
 
Bütçe harcamalarının yön değiştirmesi inşaatı etkileyecek
 
Rapora göre nakit akışlarında yaşanacak sıkışıklıklar kamu-özel işbirliği projelerinin yavaşlamasına yol açacak. 
 
Kamu daha az etkilenecek
 
Kearney kamu  projelerinin ise salgından daha az etkilenmesini bekliyor. 
 
Bununla birlikte kamu kurumlarının bütçe harcamalarında yapılacak revizyonların burada da yavaşlama getirmesinin kaçınılmaz olduğunu  belirtiyor
 
Otomotivde üretime mola
 
Otomotiv, salgından en olumsuz etkilenecek sektörler arasında yer  alıyor. Çin'de hayatın yavaş yavaş normale dönmesine rağmen otomotiv  satışlarının bir yıl önceye göre yüzde 50 azaldığını belirten Kearney, Avrupa'da da Fiat Chrysler, PSA Group, Renault Group, Volkswagen gibi  üreticilerin fabrikaları kapattığına, Türkiye'de de Ford, Toyota ve Hyundai'nin üretime ara verdiğine dikkat çekti.
 

26-03-2020 12:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar