04.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
KORONA'NIN SEYRİ VE OLASI ETKİLERİ: KİM NE ÖNGÖRÜYOR
Aralarında Birleşmiş Milletler (BM)'ye bağlı olanların da bulunduğu uluslararası kuruluşlar krizin seyri ve olası etkileri konusunda tahminlerde bulunuyor...
 
Koronavirüs salgını, ilk çıktığı Çin dışında ulaştığı her yerde, sokağa çıkma dahil alınan önlemlere rağmen yayılmaya devam ediyor. 
 
Çin’de olağanüstü hal kalktı
 
Koronavirüs’ün ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan bölgesinde olağanüstü hal kaldırıldı, yaşam normale döndü.
 
Avrupa’da yayılıyor 
 
Avrupa ülkelerinde ise alınan önlemler daha da sertleştirilerek yaygınlaştırılıyor.
 
Uluslararası kuruluşların öngörüleri
 
Bu arada uluslararası kuruluşlar ve biliminsanları salgının yayılımı ve etkisinin kısa sürede geçmeyeceğine dikkat çekerek krizin olası seyri konusunda tahminlerde bulunuyor.
 
Bu kriz farklı
 
Bu aşamada herkes koronavirüs salgınının dünya ekonomisine etkisinin; 1979,1987, 2008 yılında yaşanan krizlerden çok daha büyük olacağı konusunda hemfikir.
 
Öte yandan çeşitli kuruluşlar salgının seyri ve olası etkileri konusunda öngörü ve tahminlerde bulunuyor.
 
Avrupa’da iki yıl sürebilir
 
Çin Koronovirüs ile Mücadele Grubu Şanghay Başkanı Venhun Zhang, virüsün tekrar görünebileceğini belirterek Avrupa ülkelerinin salgın coronavirüs ile başa çıkabilmesi için iki yıl süre gerekeceğini savunuyor.
 
ABD 18 ay
 
ABD Başkanı Trump kendisine sunulan, belgelere dayalı 100 sayfalık rapor üzerine koronavirüs salgını etkisinin 18 aya kadar uzayacağını öngörüyor.
 
New York Valisi Andrew Cuomo da herkesin hayatın kısa sürede normale dönmeyeceğine göre kendisini hazırlaması gerektiğini söyledi.
 
ABD Merkezili Epidemiyoloji Derneği Başkanı Tom Frieden eski müdürünün tahmini, ABD nüfusunun yarısından fazlasının koronavirüsüne bulaşacağı ve 1 milyondan fazla kişinin öleceği yönünde.
Marryland Tıp Fakültesi Aşı Geliştirme Merkezi direktörü Dr. Kathleen Noyes, "Basit bir matematik hesapla salgın 2,8 milyon Amerikalıyı öldürecek” diyor ve salgın etkilerinin 2021 sonbaharına kadar görüleceğini söylüyor.
 
Rusya: Haziran Eylül 
 
Rusya’dan Kommunarka hastanesi başhekimi Denis Protsenko, sorunun Hazirana kadar devam edeceğini öngörüyor.
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze iyimser senaryoya göre yurt dışı tatiller en erken Temmuz'da, kötümser senaryoya göre ise seyahatlerin eylül ayından önce başlamayacağını söyledi.
Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (CCI) küçük ve orta ölçekli yaklaşık 3 milyon işletmenin kapanacağını tahmin ediyor.
 
Almanya: Eylül
 
Almanya’da Merkel eylül olarak öngördüğü süreyi  Koch Alman Enstitüsü verilerine dayandırıyor.
 
İtalya: 15 nisan sonrası önemli
 
İtalya'nın Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) öngörüde bulunmak için 15 Nisan'a kadar geçecek dönemi bekleyeceğini söylüyor.
 
IIF: Avrupa ekonomisi % 4.7 küçülecek
 
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) koronavirüsünün dünya ekonomisinin yüzde 1.5, Avrupa ekonomisinin ise yüzde 4,7 oranında eksiye düşmesine neden olacağını öngörülüyor.
 
Kriz turizmi korona sonrasını da etkileyecek
 
Luggage Hero tarafından yapılan bir araştırmaya göre, salgının sona ermesinden sonra seyahat talebi, koronavirüsün ortaya çıkmasından daha fazla olacak. Ama ilk başta, talep tam olarak turistlerin uyarısından dolayı, alıştığımızdan farklı bir yapıya sahip olacak.
 
Turistler yerel seyahatleri ve şehirlerin dışında tercih edecekler. 
 
Uluslararası turizm bir süre popüler olmayacak, çünkü güvenlik uğruna insanlar evden uzak durmamayı tercih edecekler.
Salgın sona erdiğinde ayakta kalabilen tur operatörleri iflas eden şirketlerin pazar paylarını alabilmek için agresif davranışlara yönelecek.
 
Aynı şeyi salgından en çok etkilenen ülkeler de yapacak.
 
UNWTO 150 ülke temsilcisiyle toplanacak
 
Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, üyesi olan 150 ülkenin temsilcileri ile yapacağı toplantıdan sora duruma ilişkin değerlendirmelerini açıklayacak.
 
WTTC: Dünya turizmi % 25 küçülecek
 
Kısa adı WTTC olan Dünrya Turizm ve Seyahat Konseyi, koronavirüsü salgınının dünya turizmine etkisinin yüzde 25 oranında bir kayıp olacağını öngörüyor.
 
WTTC, seyahat endüstrisinde çalışan 320 milyon kişinin yüzde 14’üne karşılık gelen 50 milyon kişinin işini kaybetmesine neden olacağını tahmin ediyor.
 
IATA: Kayıp 252 milyar dolara varır
 
Sivil Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tahminlerine göre, küresel taşıyıcılar koronavirüsünün neden olacağı kaybı daha önce 29,3 milyar dolar olarak öngörmüşken bu tahminini 113 milyar dolara yükseltti. IATA, koronavirüsten doğacak kaybı daha sonra 252 milyar dolar olarak revize etti. 
 

25-03-2020 12:05

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar