04.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
YÜCEL: 'TÜROB, ÜYESİ OTELLERİ GÜNÜMÜZ KAHRAMANI SAĞLIKÇILARA KULLANDIRMADI
Koronavirüs salgını nedeniyle günlerdir evlerine gidemeden cansiperane çalışan günümüz kahramanı sağlıkçıların bulundukları bölgelerdeki otelleri kullanmaları önerisini kabul etmeyen TÜROB'a tepki var...
 
54. hükümet döneminin Turizm Bakanı Bahattin Yücel, koronavirüs salgını nedeniyle cansibepare çalışarak günlerdir evlerine gidemeyen, günümüz kahramanı sağlıkçıların bulundukları bölgelerdeki otelleri kullanmaları için İstanbul’daki otellerin oluşturduğu TÜROB’a öneride bulundu.
 
TÜROB, bu konuda öncülük etmesi gerekirken, Sağlık Bakanlığı kamu kuruluşlarındaki yatakları kullanacaği gerekçesiyle üyelerini yataklarını sağlıkçılara açma önerisin destek vermedi.
 
Yücel: Kınıyorum
 
Öneriyi yapan 54. Hükümet döneminin turizm bakanı Bahattin Yücel, “Bu düşünceyle sağlık çalışanlarına destek vermek için harekete geçen İBB'yi kutlarken, basit bahanelerle günümüz kahramanı sağlıkçılara  destek vermekten kaçınan TÜROB yönetimini kınıyorum” dedi.
 
Yücel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kapanan oteller sağlık personeli ve yakınlarına uygun bütçeyle ayrılabilirdi.Kız öğrenciler gece yarısı yurtlarından çıkarılmazlar, İstanbul'da yurtdışından dönen vatandaşlarımız buralarda  karantinaya alınabilirlerdi. İstanbul'daki otelcilerin oluşturduğu otelciler derneği TÜROB bu konuda öncülük etmesi gerekirken, Sağlık Bakanlığı kamu kuruluşlarındaki yatakları kullanacak gerekçesiyle, bu salgında özveriyle gece-gündüz çalışan,İstanbul sağlık çalışanlarına yataklarını açmadılar.
Bu düşünceyle sağlık çalışanlarına destek vermek için harekete geçen İBB'yi kutlarken, basit bahanelerle bu salgında onlara destek vermekten kaçınan TÜROB yönetimini kınıyorum” dedi.
 
TÜROB AÇIKLAMASI
 
Bazı sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
 
Bilindiği üzere Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamanın ardından, 24 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Covid-19 salgın hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında; “sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kuruluşlarında çalışan personelden, isteyenlerin Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonuyla görev yaptıkları bölgedeki kamuya ait sosyal tesislerde konaklayabilecekleri” belirtilmiştir.
 
İstanbul’daki “konaklama tesislerinin sağlık personeline barınma imkanı tanımadığı” yönündeki haber ve yorumlar tamamen asılsızdır.
 
TÜROB’a bu konuda bugüne kadar herhangi bir resmi kurum ya da kuruluştan anılan mahiyette bir talep gelmemiştir.
 
En çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu böyle bir dönemde, talep edilmesi halinde üyelerimiz ile süratli bir şekilde istişare ederek, sağlık ve hijyen şartlarının güvenli bir standartta oluşturulması, otellerde çalışan ve konaklayan diğer kişilerin sağlığına yönelik herhangi bir risk oluşturmayacak şekilde, imkanlarımız dahilinde devletimizin ve milletimizin yanında olmaya, elimizden gelen her türlü yardım ve desteği sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek isteriz.
 
"TÜROB doğru söylemiyor"
 
TÜROB'un açıklamasını değerlendiren Bahattin Yücel, açıklamanın haberin yayınlanması üzerine sektörden ve genel. kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yapıldığını belirterek "Bu açıklamadaki tek somut bilgi; TUROB adına demeç veren YK Başkanının doğruyu söylemediğidir" dedi.. 
 
Yücel şunları söyledi:
 
TUROB’un açıklaması kesinlikle doğru değil.
 
İBB açıklamayı yapan yöneticiye sözlü talepte bulundu.
 
Ardından ben de bir YK üyesi ile konuştum. 
 
Bana bir kaç saat sonra dönerek; bu aşamada risk almak istemediklerini, Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi üzerine tesislerinde bedeli karşılığı da olsa sağlık çalışanlarını misafir edemeyeceklerini ifade etti.
 
Bu açıklamadaki tek somut bilgi; TUROB adına demeç veren YK Başkanının doğruyu söylemediğidir. 
 
Turob yönetiminin tutumu İstanbul otelciliğini zor duruma düşürmüştür.
 
Meslek kuruluşu yöneticiliği sorumlu davranılmasını gerektirir.
 
 

 


24-03-2020 06:50

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar