01.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN ONLİNE BAŞVURU İYİ, PEKİ SÜRE
Koronavirüsle Mücadele kapsamında açıklanan 19 maddelik önlemlerin 14'ncü sırasında yer alan Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma için başvurular online yapılabilecek. Peki çalışma süresini kısaltma ile ilgili mevzuatta değişiklik ne oldu

Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm toplantısından sonra açıklanan 19 maddelik önlemlerin 14’ncü sırasında yer alan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili başvuruların online olarak alınacağı duyuruldu,

Başvuruların online ortamda yapılması iyi ama konuyla ilgili mevzuatta yapılması gerkeken değişikliklerden söz edilmiyor.
 
İlgili yasanın uygulamadaki hali çalışanın Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilmesi için SGK’ye son 120 günü kesintisiz olmak kaydı ile son üç yıl içinde 600 prim günleri olması gerekiyor.
 
Koronavirüsle Mücadele ile ilgili açıklanan önlemler kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma için sürenin kısaltılacağı açıklanmıştı.
 
İki bakan da söylemişti
 
Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Berat Albayrak, önlemlerin açıklanmasından sonra gazetecilerle yaptığı toplantıda kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenleme üzerinde çalışıldığını söylemişti.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, Kısa Çalışma Ödeneği'nin şartlarının genişletileceğini belirterek “Telafi çalışma süresini 2 aydan 4 aya çıkartıyoruz” demişi.
 
İşsizlik Fonu'nda para
 
Konuyla ilgili yapılacak değişiklik için para gerekiyor.
 
Eğer başka bir amaçla kullanılmamışsa İşsizlik Fonu’nda 135 milyar TL olması gerekir.
 
İlgili yasanın mevcut hali ile asgari ücret alan çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği olarak 1.752 TL ücret alabiliyor.
 
Bu durumda yalnız turizmin konaklama kesiminde değil ülke genelindeki 8 milyon asgari ücretliye Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında üç ay süreyle yapılacak ödeme 42 milyar TL
 
İşsizlik Fonu’nda 135 milyar olduğu dikkate alındığında Kısa Çalışma Ödeneğinden daha çok kişinin yararlanabilmesi için yeterli para var.
 
Dolayısıyla mevzuatta ödemeden yararlanmak için gerekli olan çalışma süresini kısaltan düzenlemenin yapılıp açıklanması gerekir.
Bu, aralarında zincir otellerin de olduğu bazı işletmelerin çalışanları ücretsiz izine çıkarmalarını önleyeceği gibi sektörün yetişmiş elemanları elinde tutması için de gereklidir.
 
Asgari ücretli ne kadar alacak
 
Maaşlara göre değişiklik gösterebilecek Kısa Çalışma Ödeneği, çalışanın çalışmadığı süreler için kendisine aylık olarak ödeniyor.
Asgari ücretli çalışan için 2.943 TL, vergiler düşüldüğünde 1.752,40 TL en az ödeme yapılabilecek.
 
Maaşı 4 Bin TL olan için, hesaplanan ödeme 2.400 TL damga vergisi düşüldüğünde ise 2.381,78 TL ödeme yapılacak.
7 Bin lira maaş ile çalışanlar için ise, 4.414,50 TL damga vergisi düşüldüğünde 4.380,99 TL kısa çalışma ödemesi alabilecek.
Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılıyor. 
 
 

21-03-2020 10:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar