01.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
SEKTÖR DESTEK PAKETİNİ BEKLİYOR
Koronavirüs nedeniyle sektöre sağlanacak destek paketi bu hafta içinde açıklanacak. Sektör açıklanacak paketi beklerken Bakan Ersoy "Herhangi bir gecikme söz konusu değil' dedi...

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Şu anda en büyük mağdur turizm sektörüdür" dedi.
 
"Perşembe günü sektör temsilcileri ve STK temsilcileri, başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Onlardan gelen istekler ve talepler doğrultusunda hemen akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığımızla bir toplantı yaparak, bu istekleri ve konuları tartıştık" diyen Ersoy, turizm sektörüyle ilgili bir destek paketi üzerine çalıştıklarını belirterek "Herhangi bir gecikme söz konusu değil. Önümüzdeki hafta içinde turizm sektörü destek paketini açıklayacağız" dedi.
 
Bakan Ersoy’un bu açıklamasından sonra sektörün gözü açıklanacak destek paketine çevrildi.
 
Sektör temsilcileri sağlanacak destek, alınacak önlem ve yapılacak düzenlemeler ile ilgili kararların hızla alınması ve olayın önemi ile orantılı olması gerektiğini söylüyor.
 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı, koronavirüsten dolayı sektörün karşı
karşıya kaldığı sorunlar ve alınması gereken önlemler konusunda geçen hafta sonunda İstanbul’da yapılan toplantıda kamu yönetiminin gösterdiği duyarlılığa teşekkür ettiklerini belirterek dile getirilen önlemler ile ilgili kararların hızla alınması ve olayın önemi ile orantılı olması gerektiğini söyledi.
 
Destek paketi olayın büyüklüğü ile orantılı olmalı
 
AKTOB Başkanı koronavirüs’ün yalnız Türkiye ve yalnız dünya turizmini değil dünya ekonomisini ciddi biçimde etkileyecek boyutlarda olduğuna işaret ederek “Turizm yalnız turizm değil. Seyahat endüstrisi 54 sektör ile ilişkili. Bu alanda yaşanan her gelişme Kars’taki peynirciden Mersin’deki narenciye üreticisine, Kastomun’daki bakliyatçıdan İstanbul’daki mabilyacı, Denizli’deki tekstilciye kadar uzanan geniş bir kesimi oluşturan 54 sektörü etkilediği gerçeği dikkate alınmalıdır”dedi.
 
Pakette çalışanlarla ilgili önlemler de olmalı
 
Yağcı, sektörün bugüne kadar uluslararası alanda önemli başarılar elde ettiğini koronavirüs gibi öngörülmeyen olaylarda da sorunların kamu yönetiminin desteği ile aşılacağını belirterek, faaliyette olan ve açılma hazırlığı içinde olan otellerde çalışanlar ile ilgili düzenlemeler de yapılması gerektiğini bu kapsamda hafta içinde açıklanması beklenen önlem paketinde istihdam ile ilgili mevzuatta hızlı uygulamaya konacak düzenlemelerin yer alması gerektiğini söyledi.
 

16-03-2020 12:54

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar