18.01.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ

11-01-2018 22:49
1 Yorum | Yorumlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
"EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRECEK'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de bir araya geldi... İkili bu yılki 7'nci buluşmasını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin bugün Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki turistik sahil kenti olan Soçi'de biraraya gedi..

Ziyarete Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katıldı.
 
Ana gündemini ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Suriye'nin oluşturduğu zirve, ikilinin bir yıl içindeki 7. görüşmesi oldu. En son 28 Eylül'de Putin, Ankara'ya gelmişti.
 
Soçi’de Devlet Başkanlığı Sarayı’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, yaklaşık 2 saat 10 dakikalık görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 
 
Erdoğan yaptığı konuşmada, "100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefe ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor" dedi.
 
“Rusya ile kültür ve turizm alanında daha iyiye gitmek istiyoruz” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “İlk 9 ayda 4 milyon Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2019 yılında Türkiye ve Rusya’da karşılıklı düzenlenecek kültür ve turizm yılı bu açıdan dönüm noktası olacak.”
 
Erdoğan, "Siyasi diyaloğumuza paralel olarak ekonomik ilişkilerimizde de yükseliş sürüyor. İkili ekonomik işbirliğimizin önündeki bütün engellerin kaldırılması için çalışmalarımız devam ediyor. İkili ticaret hacmimiz geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla 15 milyar dolara yükseldi. İstiyoruz ki tarım ürünleri konusunda son kısıtlamaları kaldıralım. Evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefe ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi önem arz ediyor" diye konuştu.
 
Erdoğan konuşmasının devamında, “Öte yandan bugünkü gündemimizde çok çok önemli Türk Akımı ve Akkuyu konusundaki iş birliğimiz konusunda değerlendirme yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz.   Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme çalışmalarını önümüzdeki haftalarda yapmayı düşünüyoruz.  Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız."" ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasının devamında, "Öte yandan bugünkü gündemimizde çok çok önemli Türk Akımı ve Akkuyu konusundaki iş birliğimiz konusunda değerlendirme yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz.   Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme çalışmalarını önümüzdeki haftalarda yapmayı düşünüyoruz.  Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız” ifadelerini kullandı.
 
Putin ise basın toplantısında, "Başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları ele aldık. İran ziyareti hakkında Erdoğan'a bilgi verdim. İki ülkenin ticaret hacmi yılın 9 ayında önceki yıla göre yüzde 36 artı. Türk Akımı ve Nükleer santral projesini ele aldık. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda anlaştık." dedi. 
 

 


13-11-2017 07:59

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.