18.01.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ

11-01-2018 22:49
1 Yorum | Yorumlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
'DUBAİ'NİN MÜCEVHERE VERGİ KOYDU KAÇAN TURİSTİ TÜRKİYE'YE ÇEKMELİYİZ'
Mücevheratçı Storks mağazalarının sahibi Ayhan Güner 'Dubai'nin mücevhere vergi koymasıyla oradan kaçan turisti Türkiye'ye çekmeliyiz."

 

"Turist sayısı kadar harcama da önemli” diyen Mücevheratçı Storks mağazalarının sahibi Ayhan Güner Dubai’nin  mücevhere vergi koymasıyla oradan kaçan turistin Türkiye'ye çekilebileceğini söyledi.
 
Mağazasının açılışında konuşan Güner Türkiye'de son iki yıldır hem turist sayısında hem de kişi başı harcamalarda düşüş var. Turist sayısı kadar harcama da önemli. Turiste para harcatmalıyız. Bu noktada mücevheratın özel bir yeri var” dedi.
 
Kuyumcu sayısı 450'den 309'a düştü
 
15 yıl önce sadece Alanya'da 550 kuyumcu varken, şimdi 30'a düştü" diyen Güner şunları söyledi: 
 
"Mücevherin katma değeri çok yüksek. 100 liraya mâl edilen ürünü 500 liraya satabilirsiniz. Dubai'de sadece havalimanında yılda 12 bin ton mücevher satılıyor. Dubai mücevhere yüzde 5 vergi koydu. Turistler bundan memnun değil. Oradan kaçan turisti Türkiye'ye çekmeliyiz." 
 
En iyi müşteri Almanlar, Çinli büyük potansiyel
 
Türkiye'nin yıllık 3.5 milyar dolar ihracat yaptığını söyleyen Güner, "Yabancı banka kartıyla yapılan alışveriş de ihracat sayılmalı. Her turistten 200 euro ilave para alsak her şey başka olur. Bu parayı da mücevher satarak alabiliriz. Mücevher alışverişinde Almanlar ilk sırada. Onu Rus ve İngilizler takip ediyor. Çinliler büyük potansiyel. Biz de Çinli turiste odaklandık" dedi. 
 

10-10-2017 10:22

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.