23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ALMANYA, TÜRKİYE SEYAHAT UYARISINI SERTLEŞTİREREK GÜNCELLEDİ
Seçimler yaklaştıkça Almanya'daki siyasilerin Türkiye karşıtı söylemleri sertleşiyor...

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı ‘Türkiye Seyahat Bilgilerini“ sertleştirerek güncelledi.
 
Güncelleme ‘Seyahat uyarısı’ türünde olmasa da Türkiye’ye gitmek isteyecek Almanları korkutup caydıracak ifadeler içeriyor.
 
"Türkiye ile müzakereleri keseriz" denmişti
 
Geçen hafta televizyondaki bir tartışmada iktidardaki Hristiyan Demokrat Parti lideri ve Başbakan Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Başbakan adayı Martin Schulz, sorulara yanıt verirken “Ben başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdiririm” demişti.
Merkel de “Türkiye’ye daha sert bir seyahat uyarısı düşünülebilir. Bunu değerlendiriyoruz” demişti.
 
Bu açıklamalardan sonra Türkiye ile ilgili seyahat bilgileri  güncellendi, güncellemede’de tutuklanan Alman gazeteci ve diğer örnekler aktarılarak, bu gibi tutuklanmaların tatil bölgeleri dâhil Türkiye´nin tüm bölgelerinde olabileceği belirtiliyor.
 
"Seyahat uyarısı" değil ama..
 
Güncelleme bu haliyle tur operatörlerinin isteyene ücretsiz iptal ve rezervasyon değişikliklerine olanağı sağlayacak Dışişleri Bakanlığı’nın resmi bir “seyahat uyarısı“  niteliğinde olmasa da Türkiye aleyhine oluyor.
 
Güncellenen bilgilerde şöyle deniyor :
“2016 Temmuz ayında yapılan darbe girişiminden bu yana Türkiye´de giderek artan bir şekilde Alman vatandaşı keyfi bir şekilde tutuklandı. Bu tutuklanmaların ne nedeni ne de tutuklanma süresi anlaşılır değil. Bu gibi tutuklanmaların Türkiye´nin tüm bölgelerinde – tatil bölgeleri dâhil – olabileceği beklenebilir. Bu gibi uygulamalardan en çok – fakat sadece onlar değil – yakın kişisel ve özel Türkiye bağlantıları olan Alman vatandaşı ve aynı zamanda hem Türk vatandaşlığına hem de Alman vatandaşlığına sahip olan kişiler etkilenmektedir.
 
Türkiye buna benzer bazı vakalarda taraf olduğu uluslararası hukuk sorumluluklarına aykırı bir şekilde Türkiye´de bulunan Alman diplomatik temsilciliklere bu gibi tutuklularına ulaşma şansını ancak aylar sonra imkân tanıdı.
 
2017 yılının başından beri birçok Alman vatandaşına geldikleri havaalanlarında Türkiye girişine izin verilmedi. Bu muameleye maruz kalanlara ne anlaşılır bir neden açıklandı ne de hukuken itiraz etme olanakları tanındı. Bu muameleye maruz kalanlar bazen bir kaç saat, bazen de bir kaç gün gözetim altında tutulduktan sonra Almanya´ya geri gönderildi. Bu muameleye maruz kalanların bazılarının cep telefonlarına da el konuldu.
 
Türkiye´yi ziyaret eden Alman vatandaşlarının çok dikkatli davranmaları ve kısa bir süre Türkiye´de kaldıkları halde bile kendi isimlerini Alman konsolosluklarının veya Almanya Büyükelçiliği´nin “Krize Önlem Listesine“ kayıt etmeleri tavsiye edilir.”
 

06-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
07-09-2017 00:57
Almanya krizi Avrupa krizidir
Maalesef defalarca basimiza gelen dis iliskilerindeki ileriyi gorememekten kaynaklanan felaketler burada da kapimizi caliyor. (Bakiniz Suriye. Esad uc ayda devrilecekti) Devlet yetkilileri hala bunu bir Almanya krizi (hatta tatsizligi) ve bu durumun Almanya secimlerinlerinden sonra kendi kendine bitecegini saniyorlar, umuyorlar, onemsemiyorlar. Birincisi bu sadece Almanya krizi degildir. Butun Avrupayla olan iliskilerimiz sallantidadir. Ikincisi Turkiyenin radikallesmesi ve bu durumun Avrupa icin bir sorun olmasi Almanya secimlerinden cok daha once basladi, secimlerden sonra da artarak devam edecek. Cunku hem iktidar hem muhalefet bir konuda tek sesliler, sadece kim daha sert yaptirimlar yapmali diyerek yarisiyorlar. Turk politikacilar secimlerden once birbirlerine agiza alinmayacak seyler soyler secimden hemen sonar opusup barisirlkar. Diger ulkelerde isler boyle yurumuyor. (Bakiniz Rusya. Devlet bazinda ozur dilememize ragmen hala isler askida) Ucuncusu Turkiye ekonomisinin Almanya uzerinde herhangi bir yaptirim gucu yok. Turkiyenin Avrupa ulkerinden baska ticari alternatifi yok (2016 – 2017 Turizm krizinde bunu gorduk) Avryupa ulkelerinin ise var.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar