23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ENAZ SENDİKALI KONAKLAMADA
Kriz nedeniyle turizmde çalışan sayısı azaldığı gibi çalışanların sendikalı olma oranı en düşük işkolu

 

 
Turizmin belkemiğini oluşturan konaklama sektöründe sendikalı çalışan oranı en düşük işkolu.
Çalışanlardan sendikalı olanlar toplam çalışana oranı Türkiye ortalaması yüzde 10 iken bu oran konaklamada yüzde 3.4
 
Kısa adı Disk-Ar olan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü  tarafından hazırlanan Sendikalaşma ve Toplu İş Sözleşmesi Raporu’nda  (2013-2017), resmi sendikalılık oranının yüzde 12 olmasına karşın fiili sendikalılık oranının yüzde 10'lar civarında kaldığını, sendikalı olanların da önemli bir bölümünün toplu iş sözleşmesi yapamadığı belirtiliyor.
 
Araştırmaya göre en yüksek sendikalı işkolu yüzde 35.2 ile banka-finans-sigorta işkolu iken konaklama-eğlence işkolundaki sendikalılık oranı yüzde 3.4 ile en az olan işkollarında.
 
Raporda, 2012'de çıkarılan 6356 sayılı yasadan sonra sendikaların üye sayılarını hesaplama yöntemi değiştirildiği hatırlatılarak, yeni dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik  SGB kayıt dışı işçileri hesaba katmadığı için sendikalaşma oranlarının gerçek durumdan daha yüksek çıktığına dikkat çekildi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB)Temmuz 2017 istatistiklerine göre sendikalı işçi sayısı 1 milyon 623 bin 638. Sigortalı işçi sayısı 13 milyon 581 bin 554. 
 
Sendikalar ve Toplu İş Sözleşme Yasası'ndan doğan sorunların da  aktarıldığı araştırmada  sendikaların örgütlenme faaliyeti içinde bulunduğu işyerlerinde, sendikal faaliyetin öğrenilmesi ile birlikte işverenin derhal işyerinin SGK kodlarını değiştirdiği,böylece örgütlenen sendikanın çoğunluğu elinde tutma ve toplusözleşme imzalama yetkisini almasının önüne geçtiği belirtiliyor.
 
 
                İşkollarına göre sendikalı oranı (%)
 
 
 

13-08-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar