23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
'TÜRKİYE'NİN CAMP DAVİD'İ OLACAK' DENİLEN YASSIADA'NIN SON HALİ
'Demokrasi adası' Uluslararası kongre kongre merkezi' olacak iddiasıyla imara açılan Yassıada'daki çalışma 2016'da bitecekti ama inşaat hala devam ediyor...

 

Birinci derece SİT alanıyken imara açılarak içinde 4 yıldızlı otel de olan yatırımlar yapması için kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin GTİ adlı şirketine 30 yıllığına verilen Yassıda’da inşaatlar devam ederken ada yeşil alan özelliğini yitirdi
 
Hürriyet Gazetesi’nden Gülden Aydın’ın yerinde inceleyerek ‘İşte  yeni Yassıada’ başlığı ile yaptığı haberde şöyle deniyor:
 
Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Türkiye'nin Camp David'i olacak. Arabuluculuk görüşmelerinin yapıldığı barış adasını, müze ve kongre merkezine dönüştüreceğiz. Yeşil alan bugünkünden fazla olacak" dediği Yassıada'da toprağı görmek neredeyse imkânsız. Kıyısı ve kayalıklarıyla birlikte 18 hektarlık ada, yapılaşmanın yoğunluğu nedeniyle olduğundan çok daha küçük görünüyor.” 
 
Aydın haberde iki yılı aşkın süredir 'demokrasi müzesi ve turistik tesis' inşaatının devam ettiği Yassıada'ya ilgili gözlemlerin aktarırken adanın üst taraflarında hummalı bir çalışma devam ettiğini söylüyor.
Haberde şöyle deniyor:
 
Adanın çehresi değişti
 
Tabelada bitiş tarihi “10.09.2016" yazsa da inşaatın bitmesine henüz aylar var. 
 
TOBB bünyesindeki mal sahibi GTİ'ye göre inşaatın "önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor." 
 
Ancak 1'nci derece doğal, tarihi ve arkeolojik sit alanı durumundaki Yassıada'nın çehresi dolgu alanlarıyla ve yükselen binalarıyla tamamen değişmiş vaziyette.
 
Yassıada'da inşaat için yok edilen makiler yerine ağaçlar dikilip çimlendirilecek. 
 
19'uncu yüzyıldan kalma şato, Adnan Menderes'in yargılandığı spor salonu ve askeri tesislerin bir bölümü de makette muhafaza edilmiş olarak görünüyor.
 
Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanıp idama mahkûm edildiği 1’nci derece doğal, tarihi ve arkeolojik sit alanı olan adada, devam eden "müze ve dört yıldızlı otel" yapımı, topografyayı tamamen değiştirmiş durumda. 
 
Adanın silueti belirginleştikçe grilik de artıyor. 
 
Tıraşlanarak düzleştirilen tepesini saran binalarla birlikte vinçler de yükseliyor. … Yassıada'da toprağı görmek neredeyse imkânsız. Kıyısı ve kayalıklarıyla birlikte 18 hektarlık ada, yapılaşmanın yoğunluğu nedeniyle olduğundan çok daha küçük görünüyor. 
 
Adanın üst kısmında neler olup bittiğini, Bizans eserlerinin son halini göremiyorum.”
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), adadaki tesisleri 30 yıl işlettikten sonra bakanlığa devredecek. İskelenin yanı başındaki "Kültür ve Turizm Bakanlığı Yassıada Kültürel ve Turizm Amaçlı Yatırım ve Hizmetleri İşi İnşaat İşleri" yazılı tabelada inşaatın bitiş tarihi, "10.09.2016" yazıyor. Müteahhit firma MESA ve TOBB bünyesindeki mal sahibi GTİ, bitiş tarihiyle ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ancak alınan bilgiye göre "Önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor." 
 

12-08-2017 10:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar