22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
RUSYA'DAN SONRA UKRAYNA'DA DA TÜRKİYE'DE SALGIN İDDİALARI
Bir süreden beri Rus basınında yayınlanan Türkiye'de Koksai virüsü salgını olduğuna ilişkin haberler Ukrayna'da da yayınlanmaya başladı. Coral, Pegas ve TUI Rusya ve Biblio Globus açıklama yaptı

 

 
Gazete ve televizyonlardaki bu haberler üzerine daha önhce Türkiye için rezervasyon yapmış kişilerin rezervasyonlarını iptal etmeye başladığı belirtiliyor.
 
Konuyla ilgili olarak Coral, Pegas ve TUI’den yapılan açıklamalarda, iddia edildiği gibi salgının söz konusu olmadığı, istisnai vakaların da her mevsim görüldüğü bildirildi.
 
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, şu ana kadar Rusya vatandaşlarından beş şikayetin kendilerine "kırmızı şikayet hattı" üzerinden intikal ettiğini söyledi. Popova, "Türkiye'deki başkonsolosluğumuzdan gelen bilgiye göre durum istikrarlı. Biz karantina tedbirlerimizi arttırıyoruz, ama herhangi bir virüsten kaynaklanan hasta sayısında bir artış yok" dedi.
 
Rusya’nın resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta, haberi “Koksaki virüsü şikayetleri yüzünden Rusyalı turistler Türkiye tatillerinden vazgeçmeye başladı” diye verdi. 
 
Haberde, çok sayıda turistin turları iptal etmek için acentaları aramaya başladığı iddia edildi. Haberde tüm bu iddialara rağmen Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) ya da Rusya Turizm Bakanlığı’nın virüs salgınını resmi olarak teyit etmediklerine işaret edildi. İzvestiya gazetesi ise haberinde “Turistlerin yaygın olarak Türkiye turlarını iptal etmeye başladıklarını” iddia etti.
 
Ren TV, Antalya’daki Rus Başkonsolosluğu’a dayanarak, “Koksaki virüsünün şu an sadece bir kişide tespit edildiği, son altı ayda sadece 95 vakanın olduğu” bilgisini paylaştı.
Medyaya konuşan Rusya Tur Endüstrisi Birliği (RST) Basın Sözcüsü İrina Turina, Koksaki virüsü gerekçesiyle çok sayıda turistin tur iptali başvurusunda bulunduğunu doğruladı, ancak devletin resmi kurumlarından resmi teyit gelmediğini söyledi.
 
Tur operatörlerinin açıklamaları
 
Coral Travel Halkla İlişkiler Müdürü Marine Makarova, ''Son birkaç ay içinde bu salgınla ilgili bazı vakalar ortaya çıktı. Ancak turistlerin başka bir otele transferini ya da hastaneye yatırılmasını gerektirecek bir durum yaşanmadı. Şu ana kadar Türkiye rezervasyonunu başka destinasyona almak isteyen yalnızca bir kişi oldu.'' derken, Pegas Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, ''Şu anda tüm müşterilerimiz Türkiye'de tatilini yapmaya devam ediyor.'' açıklamasında bulundu.
 
TUI Rusya'dan da yapılan açıklamada bu tür rahatsızlıkların her sezon yaşanan olağan rahatsızlıklar olduğu belirtilerek şu ana kadar bu salgından dolayı sadece bir kişiden erken dönüş talebi alındığı bildiriliyor.
 
Biblio Globus’tan yapılan açıklamada da, Türkiye talebinin yüksek seviyelerde seyretmeye devam ettiği, tatilini yarım bırakmak isteyen hiç kimsenin olmadığı belirtildi. 
 
NTK Intourist de açıklamasında hava sıcaklığının oldukça yüksek olduğu yaz mevsiminin, özellikle turistler tarafından yoğun olarak tercih edilen resort bölgelerinde bu tür  rahatsızlıkların yayılması açısından ideal dönem olduğu ifade edildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, NTK Intourist müşterilerinden şu zamana kadar herhangi bir şikayet gelmediği ve seyahati iptal etmek amacıyla kendilerine başvuran herhangi bir müşterilerinin de olmadığı ifade edildi.
 
Anex Tour da tarafından yapılan açıklamada ise, ‘’Erv Sigorta şirketinin verilerine göre, Türkiye’de koksaki virüsü nedeniyle tedavi görenlerin oranı toplam sayının yüzde 1-2’si aralığında bulunuyor” denilerek  "Bu oran herhangi bir salgına işaret etmiyor. Tekil örnekleri göz önüne alarak acele yargılara varmak doğru değil. Bölgedeki personelimiz 7 gün 24 saat müşterilerimize hizmet ve destek vermek için hazır durumda. Şu ana dek tatilini yarıda bırakmak isteyen herhangi bir müşterimiz olmadı.’’ ifadelerine yer verildi. 
 
Sigorta şirketleri: Tekil vakalar
 
Sigorta şirketlerinin verileri de, Türkiye’de salgın olarak tanımlanabilecek bir durum olmadığını gösteriyor. ATOR’un bilgi aldığı şirket temsilcileri, yüksek sezonda bu tarz hastalıkların görülmesinin normal olduğunu belirtirken, virüsün çok daha kolay bulaştığı küçük çocuklu ailelerin yoğun olarak tercih ettiği Türkiye’de de bu raatsızlıkların yaşanabildiği ifade edildi. 
 
Türkiye’de kayda geçen vakalarda geçtiğimiz yıllara göre bir artış yaşanmadığını belirten sigortacılar, bu durumun yalnızca Türkiye’de geçerli olmadığını, Rusya’nın Karadeniz’deki resort bölgelerinde de benzer olayların yaşandığını kaydetti. 
 

10-08-2017 10:23

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar