22.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
'ZİYARETÇİ % 5.5 ARTI GELİR % 17 DÜŞTÜ'
TÜROFED Başkanı Ayık, yılın ilk yarısında ortaya çıkan en önemli gelişmenin gelen ziyaretçi sayısı arttığı halde gelirin düşmesi olduğunu söyledi.

 

Kısa adı TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2017 yılının ilk 6 aylık dönemini değerlendirdi.
 
Ayık, “Yılın geride kalman ilk yarısında ziyaretçi sayısı itibariyle 2016’dan daha iyi bir sezon geçireceğimiz görünüyor.. Ancak 2015 rakamlarına ulaşılabilmesi açısından Avrupa pazarındaki genel seyir belirleyici olacak” dedi.
 
TÜROFED Başkanı Ayık, yaptığı yazılı açıklamada yılın ilk yarısında ortaya çıkan en önemli gelişmenin gelen ziyaretçi sayısı arttığı halde gelirin düşmesi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
 
Ziyaretçi arttı gelir düştü
 
“2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,55 artış göstererek 8.762.509 oldu.
 
TÜİK’in açıkladığı ilk çeyrek raporunda; turizm gelirimiz 3,4 Milyar ABD doları olarak gerçekleşerek geçen yıla göre  yüzde 17 oranında düşüş göstermiş. 2017 yılının ilk üç ayındaki turizm gelirimiz ise 2015 yılının yüzde 31 oranında gerisinde kalmış.
 
Turizm, yalnız turizm değildir
 
Turizm; sektör olarak yegane yerinde ihracat yaptığımız sektördür. Bu anlamda hizmet ihracatında dışarıdan en çok döviz kazandıran ekonomik faaliyet alanıdır. Turizm gelirindeki düşüşe rağmen ilk çeyrekte oluşan dış ticaret açığını karşılama oranı yaklaşık yüzde 27 olarak gerçekleşmiştir. Bu dış ticaret açığını karşılama oranının yılın geri kalan döneminde yükseleceğini inanıyoruz.
 
Sorunlar yalnız turizmin değil, ülkenin sorunu
 
Turizm sektörünün karşı karşıya olduğu birçok sorun var. Bu sorunları çeşitli mecralarda dile getirdik: Gelirlerdeki düşüş, maliyetlerin artması, belediyelerin ve Maliye Bakanlığı’nın talep ettiği vergiler, turizm sektörü için açıklanan desteklerin yetersiz ve işlevsiz olması, kredi desteği, tanıtım alanında daha etkin olunması, imaj, güvenlik algısı, günübirlik evler ve anlık kimlik bildirim uygulamasındaki belirsizlikler, kalifiye personel sıkıntısı vs.
 
Ziyaretçi artışı fiyat indirimimiz sayesinde
 
Yılın başındaki beklentimiz gibi 2017 yılı, 2016 yılına göre ülkemizin tüm bölgeleri için rakamsal anlamda daha iyi bir yıl olacaktır. Bu yıl, en hızlı toparlanmayı kıyı bölgelerinde yaşıyoruz. Özellikle Rusya Federasyonu’ndan gelen yoğun talep bu artışta en büyük faktördür. Avrupa pazarında son dakika satışları da ayrıca belirleyici olacaktır. Bu kapsamda, kapasite kullanımının azami düzeye ulaşması amacıyla sektörümüz kaliteden ödün vermeden fedakarlık yaparak gerektiğinde fiyat taviziyle bu rakamların oluşmasına en büyük katkıyı sağlamıştır.
 
Hizmet kalitemiz en büyük avantajımız
 
Türkiye’nin en büyük avantajı; rekabet ettiğimiz ülkelere kıyasla iyi bir fiyat/hizmet performansının varlığı, bütün olumsuz şartlara rağmen hizmet kalitesinden ödün vermememiz, yarışılmaz misafirperverliğimiz ve büyük tur operatörleriyle uzun yıllara dayalı olan ilişkilerimizdir. Bu sahip olduğumuz avantajlar ülke turizmimizin toparlanma sürecinde önemli rol oynayacaktır.”
 
Yapısal sorunlar ve bölgelerdeki gelişmeler
 
Bunların yanı sıra, Türkiye geneli açısından baktığımızda İstanbul, Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerindeki yatak arzındaki artış ve arz-talep dengesindeki bozulma en büyük sorunların başındadır. Ayrıca online pazarlamanın payı artarak tüm dünyada büyümektedir. Bu nedenle, Türk vatandaşlarının Booking.com aracılığıyla Türkiye’de bulunan otellere ulaşamaması iç pazarı olumsuz olarak etkilemekte, bundan en büyük zararı da küçük ve orta boy işletmeler ile münferit pazarlama yapan tesisler görmektedir.
 
Pazarlarda durum
 
2017’nin ikinci yarısında Rus pazarı, eski Doğu Blok ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen talepteki artış ile başta Almanya olmak üzere Avrupa ve Orta Avrupa pazarında ise son dakika satışlarının artarak devam etmesini bekliyoruz. Sonuç olarak, sayısal anlamda 2016’dan daha iyi bir sezon geçireceğiz. Ancak toplamda 2015 rakamlarına ulaşılabilmesi açısından Avrupa pazarındaki genel seyrin belirleyici olacağına inanıyoruz."
 

17-07-2017 06:07

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.