22.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
15 TEMMUZ DİRENİŞİ TANKI KUM HEYKEL FESTİVALİ'NDE
Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, 250 ton kum kullanarak yapılan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü Kum Heykel Anıtının açılışıyla başladı...

 

Antalya’da bu yıl ll'incisi bu yıl "Dünya Harikaları ve Mitoloji" temasıyla gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü Kum Heykel Anıtının açılışıyla başladı. Heykel, 250 ton kum kullanılarak yapıldı.
 
"Dünya Harikaları ve Mitoloji" olan festivalde 12 ülkeden 20 sanatçının eserleri yer alıyor. 10 bin ton nehir kumu kullanılarak yapılan dünya harikaları ve mitolojik kahramanları heykellerinin sergilendiği festivalin açılışında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, " Saatlerce bir yerde otursak, ciltlerce kitap yazsak buradaki kum heykelinin zihinlerde yarattığı etkiyi yaratamayız" dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, kum heykel festivali gibi etkinliklerle Antalya'daki cazibe merkezlerinin sayısını artırmak gerektiğini söyledi.
 
 
Rus heykeltarş yaptı
 
Festival Direktörü Cem Karaca da festivalde 100'den fazla heykel olduğunu, en fazla ilgiyi 15 Temmuz için yaptıkları heykelin gördüğünü belirterek, kum heykel festivalinin dünyanın en eski en büyük kum heykel etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.
Karaca, “Yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanarak, 10’a aşkın ülkeden 20 civarında heykeltıraşın katılımıyla, 3 hafta süren performansla bu heykeller ortaya çıktı. 15 Temmuz’un önemine binayen Rus heykeltıraş Alex Skarednoff tarafından 15 Temmuz heykeli yapıldı. O gün yaşananların anısına bir heykeli yaptık ve adını, 'Demokrasi ve Şehitler' adını verdik. En çok ilgi gösterilen heykellerin başında yer alıyor” dedi.
 

17-07-2017 13:19

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.