22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
BUNCA DESTEĞE RAĞMEN SHOPPİNG FEST TUTMADI
40 gün 40 gece diye başladı 15 güne indi, başka şehirlere hatta ülkelere örnek olduğu söylendi. Ama bu yıl 7'ncisi yapılan İstanbul Shopping Fest tutmadı...

 

 
İstanbul’u  alışveriş destinasyonu olarak cazibe merkezi haline getirmek amacıyla düzenlendiği bildirilen  İstanbul Shopping Fest (İSF)'in  7’ncisi bu yıl 1-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.
 
Organizasyonda  başta bakanlık olmak üzere THY, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB),. İsanbul Ticaret Odası (İTO) ile çeşitli kurum ve kuruluşların katkı ve desteklerine rağmen İstanbul Shopping Fest (İSF) tutmadı.
 
 
 
Desteklere rağmen başarısız
 
İSF ile ilgili yapılan açıklamalarda dünyada 'alışveriş festivali' denilince ilk anılacak organizasyonlardan birinin İSF olacağı savunulmuştu.
 
Alışveriş yapmak üzere turist getireceği iddiasıyla Turizm Bakanılğı'nın tanıtma bütçesi ve diğer kamu kaynakları ile çeşitli kurum ve kuruluşların katkılarıyla  ciddi paralar harcanarak yedi yıldır yapılan İstanbul Shopping Fest (İSF) (Alışveriş festivali) beklenen sonucu vermiyor.
 
İlk günden beri tartışılıyor
 
İSF, ilk yapıldığı günden beri başarısı tartışılıyor. Kimi zaman düzenlendiği tarihi, kimi zaman organizasyondaki aksaklıkları eleştirilen festival ile ilgili en önemli eleştiri, organizasyonun esas amacı olan yurtdışından alışveriş yapacak turist getirileceği vaadinin gerçekleşmemesi noktasında odaklanıyor
 
40 Gün 40 Gece Alışveriş diye başladı
 
İlk kez 2011 yılında İstanbul''a başlayan etkinliğin 7’ncisi  bu yıl 1-16 temmuz tarihlerinde yapıldı. 
Yıl başından beri yurtdışındaki birçok fuarda büyük standlar ile, İstanbul’da günler öncesinde bilbordlarla duyurulmasına karşın mağazalar İSF'nin  kendilerine ek bir yararı sağlamadığını söylüyor.
 
İlk eleştiri Mudo’dan gelmişti
 
Katılımcı sayısı azalan katılımcıların her etkinlik sonrası tarih düzenleme ve gün sayısından başlayarak eleştirilen İSF ile ilgili en önemli eleştiri alınan desteğe rağmen esas amaç olan yurtdışından müşteri çekilmesinin gerçekleşmemesi ve etkinliğin süresi ile ilgili oluyor.
 
İSF ilk kez 2011'de '40 gün 40 gece alışveriş' sloganıyla yapıldığında beklenen sonucu vermemesi üzerine Mudo’nun patronu Mustafa Taviloğlu ‘Böyle giderse ben yokum’ demişti. Bu eleştiriler üzerine süre kısaltıldı. İSF süresi sonraki yıllarda önce 30 güne, o da olmadı 20 güne indirildi. Oradan da sonuç alınmayınca bu yıl süre 15 güne çekildi.
 
Başarıszızlıklara gerekçe
 
İstanbul Ticaret Odası İbrahim Çağlar, düzenlenen basın toplantısında ‘15 Temmuz hain darbe girişiminden dolayı geçen yıl etkinliğe katılan kişi sayısında azalma oldu’ sözleri ile yanıtlamıştı.
 
İlgisiz rakamlar
 
Katılımcıların etkinliğe yönelik bu eleştirilerine İSF’yi düzenleyenler kapanış törenlerinde açıkladıkları ilgisiz rakamlarla yanıt vermeye çalışıyor.
 
Örneğin İSF’nin düzenlendiği tarihlerde banka kredi kartları ile yapılan harcama rakamları veriliyor.
 
Ancak bu harcamaların İSF’den dolayı gerçekleştiğin gösteren bir veri yok
 
Benzer biçimde İSF’nin düzenlendiği tarihte İstanbul’a gelen ziyaretçi sayıları veriliyor. Ama bu ziyaretçiler de sözkonusu etkinlik olmadığı dönemlerde de gelen sayılar kadar.
 
 
Açılışı Kapalıçarşı'da mehter takımı ile yapılmıştı
 
 
 
Slogan Kapalıçarşı ama...
 
İSF için bu yıl "Sen Hiç Kapalıçarşı'yı Gördün mü?" sloganı kullanılmıştı.
 
Kapalıçarşı esnafı İSF döneminde işlerinde bir değişiklik olmadığını söylüyor.
 
İSF’yi ziyaretçi çekmek, gelenlerin alışveriş yapmalarını  sağlayacağı beklentisiyle bu yıl festivale bir de ‘Design İSF’ eklendi.
 
Akasya,Capitol,Emaar Square Mall, Forum İstanbul, İstinye Park, Kanyon, Palladium,Venezia ve Zorlu Center’da kurulan "Design İSF" alanları, ziyaretçileri alışveriş fırsatlarının yanı sıra tasarım ve sanat etkinlikleri düzenlendi.
 
Bu kapsamda dans gösterileri, müzik dinletileri yapıldı. Buna rağmen etkinlik 7’nci yılında da başarısız kaldı.
Neden başarısız.
 
İSF ile ilgili olarak ilk yıl sürenin uzunluğu, daha sonra organizasyonun tarihi ile ilgili yapılan eleştirilen üzerine bu noktada düzenlemeler gidildi.
 
Ancak sonuç değişmedi.
 
Dubai benzetmesi
 
Bu arada İSF için 'Shopping Fest' adı dahil birçok noktada Dubai'nin örnek alınmasının da yanlış olduğu belirtiliyor. 
 
Daha önce de dile getirilen bu noktada eleştiride bulunanlar, İstanbul'u Dubai ile karıştırmanın her bakımdan yanlış olduğuna işaret ediliyor,
 
Bir otelci, "Başta belediye başkanı olmak yöneticiler projelerini anlatırken İstanbul için 'Dubai gibi' demesi yanlış. Dubai yaratılmış, yapay bir şehir, İstanbul ise birçok medeniyetin merkezi olmuş coğrafi alan genişliğine kadar olan özellikleri ile İstanbul'u Dubai'ye benzetmek altının bakır ile karşılaştırılması gibi" demişti.
 

15-07-2017 08:09

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar