26.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
'AKP, EXPO ANTALYA'NIN HESABINI VEREMİYOR'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak 'AKP Hükümeti EXPO Antalya'nın hesabını veremiyor. Çünkü ortada büyük bir fiyasko var' dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, yaklaşık 1.7 milyar TL harcanan geliri ise giderin yüzde 1’i düzeyinde kalan EXPO Antalya ile ilgili soruların yanıtsız bırakılmasına tepki göstererek “AKP Hükümeti EXPO Antalya’nın hesabını veremiyor. Çünkü ortada büyük bir fiyasko var” dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın EXPO 2016 Antalya ile ilgili soru önergesini  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yanıtladı.
 
Çelik’in gönderdiği yanıt yazısında,  harcama yapılan alanlar, gelirin kalemlere göre dağılımı, yolsuzluk iddiaları ve sağlanan gelirle ilgili somut sorularla ilgili hiçbir bilgi yer almadı. 
 
Bakan Çelik, “2016 Ekim ayına kadar devam eden EXPO kapsamında önemli faaliyetler ve organizasyonlar düzenlenmiştir. 
 
Organizasyon sonrasında sergi alanı tüm yapısal ve bitkisel unsurları ile ziyarete açık tutularak, Antalya’ya ve ülkeye hizmet etmeye devam edecektir” demekle yetindi.
 
Hesabı verilmeli
 
Bakan Çelik’in soruları yanıtsız bırakmasını “çaresizliğin göstergesi” olarak değerlendiren Budak, “ EXPO için Büyükşehir Belediye Başkanı  çıkıyor ‘1 milyar dolar harcadık’ diyor,  
 
Bakan ‘1.7 milyar TL harcadık’ diyor. 
 
Hangisi doğru? 
 
EXPO’yu biletle kaç kişi ziyaret etti? 
 
Ne kadar gelir elde edildi? 
 
Bu sorular bizim kişisel sorularımız değildir. 
 
EXPO’nun düzenlenebilmesi için kullanılan kaynak halkın vergilerinden karşılandı. 
 
Bu sorular halk adına soruluyor. Antalya EXPO’nun hesabının Antalya halkına, milletimize açıklanması gerekiyor. 
 
Ama AKP Hükümeti EXPO’nun hesabını veremiyor. Çünkü ortada büyük bir fiyasko var. 1 milyar 720 milyon TL harcanmış, gelir 20 milyon TL. Giderin yüzde 1’inden biraz fazla bir gelir var. 
 
Bu tablonun tek sorumlusu, EXPO sürecinde emeği olan sivil toplum örgütlerini, Antalya halkını dışlayan AKP Hükümetleridir. Genel sekreter değişimleri, yolsuzluk iddiaları hepsi yanıtsız bırakılıyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bunlar bugün cevaplanmasa bile, biz bunları halkımız adına takip edip, gerçekleri ortaya çıkaracağız” dedi.
 
EXPO cazibe merkezi mi?
 
Bakan Çelik’in kamuoyuna EXPO alanının özelleştirme kapsamına alındığını açıkladığına dikkat çeken Budak, “EXPO Antalya sona ereli  10 ay oldu ama bu alanın ne olacağı hala belirsiz. Bunun EXPO süreci yürürken belirlenmesi ve bittiğinde de ne karar alındıysa onun devreye sokulması gerekirdi. Sayın Bakan aradan 10 ay geçmiş ‘ilginç öneriler bekliyoruz’ diyor.  Aklınız bugüne kadar neredeydi? Dünyada EXPO alanlarının tamamı cazibe merkezi olmuştur. Ülkelerine, bulunduğu bölgeye ciddi katkılar sağlamıştır. Antalya EXPO bir cazibe merkezi olabildi mi? Cazibe merkezi olabilseydi, böyle geleceği belirsiz olur muydu? Türkiye, Antalya böyle yönetilmeyi hak etmiyor. Büyük umutlarla ve beklentilerle gerçekleştirilen EXPO Antalya, AKP Hükümetlerinin yanlış tercihleri nedeniyle ülkemize ve Antalya’ya büyük bir maliyet çıkardı. Bu maliyeti halkımızın değil, sorumluların ödemesi gerekir” diye konuştu. 
 

14-07-2017 03:22

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
16-07-2017 09:23
ANTALYANIN ÇIPLAK GERÇEKLERİ
Evet-AMA: Proje döneminde Antalyaya ciddi bir ortak yerel sinerji getiren EXPOnun kentin elinden alınmasına çaresiz kalınması ve şimdi de ne yapılacağının bile bilinememesi gibi çıplak gerçekler, Turizmin Baş Kentinin içine düştüğü Vahim Girdapları yansıtan doğal bir sonuç değil midir? Hizmet üretimi yerine Rant Batağına düşen kentte, Kamusal kanat da bu çağdışı oyunun bir parçası olmaktan kaçamıyor? Söz konusu kısır döngülerden kurtulmak ve düze çıkabilmek için NET TABLOYU iyi teşhis ve tedavi etmek gerek! Ama ortada belirsiz bir gelecek ve ağlaşmaktan başka ne var?
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.