21.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
'DÜNYA TİCARETİNİN PARA BİRİMİ ARTIK BATILI PARALAR OLAMAZ'
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem : 'Yerli para birimleriyle ticaret konusunda Merkez Bankası çalışmalar yapıyor.'...

 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem, yerli para cinsinden ticaretin kaçınılmaz olduğunu belirterek, Merkez Bankası'nın (MB) bu çalışmaları yürüttüğünü söyledi.
 
İstinye Üniversitesi'nin düzenlediği (İSÜ) Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi (EPAM) 'Yerli Para Cinsinden Ticaret' başlıklı panelde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem, Türkiye'nin yerli para cinsinden ticaretle ilgili pratikte yaptığı çalışmaları olduğunu ve Merkez Bankası'nın (MB) bu çalışmaları yürüttüğünü söyledi.
 
"Dünya ticareti Doğu'ya kaydı, para birimi Batı merkezli olamaz"
 
Panelin moderatörlüğünü yapan İSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Göksel Aşan ise, yerli para cinsinden ticaretin çok uzun süreden beri gündemde olduğunu ve bunun sadece Türkiye ile ilgili bir mesele olmadığını dile getirdi.
 
"Çin ve Rusya dolar kullanmadan ticaret yapabiliyor"
 
Çin ve Rusya gibi başarılı örnekleri olduğunu da ifade eden Aşan, "Çin ve Rusya dolar kullanmadan ticaret yapabiliyor. Burada iki mesela var bir tanesi siyasi meseledir. Bir şekilde bir para birimine bağlılık o para biriminin olduğu ülkeyi de gereğinden fazla söz sahibi yapabilir. Diğeri ise dünya ticareti eskiden daha batı merkezliydi ama artık doğu merkezli. Şimdi dünya ticareti doğu merkezli ama ticaretin yürütüldüğü para birimi batı merkezli bu çok uzun süre sürdürülebilir bir şey değildir" açıklamalarında bulundu.
 

11-07-2017 11:26

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.