21.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
3. HAVAALANINDA YER HİZMETLERİ VE KARGO İŞİNİ YAPACAKLAR BELLİ OLDU
İstanbul Yeni Havalimanı yönetimi, altı firma ile 250 milyon Avroluk anlaşma imzaladı.
İstanbul Yeni Havalimanı yönetimi ile şirketler arasında imzalanan anlaşmaya göre, MNG, PTT, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik kargo şehrinde, MNG, Çelebi Hava Servisi ve HAVAŞ ise yer hizmetleri kampüsünde hizmet verecek.
 
Anlaşmanın imza töreninde konuşan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanı inşaatının yüzde 55'inin tamamlandığını belirterek, 30 bin kişinin havalimanını yetiştirmek için gece-gündüz çalıştığını söyledi. Aynı zamanda İstanbul Yeni Havalimanı'nda diğer yandan da ticari anlaşmaların imzalanmaya devam ettiğini dile getirerek, son dönemde duty-free sözleşmesinin imzalandığını açıkladıklarını anımsattı.
 
Keskin, bu yılın ilk çeyreğinde yeme içme alanlarının ihalesinin tamamlandığını, reklam tahsis alanlarının ihalesine de gelecek günlerde çıkılacağını kaydederek, "Bugün havacılıkta son dönemde imzalanan en büyük anlaşma olarak nitelendirebileceğimiz bir anlaşmaya imza atıyoruz." dedi.
 
"Kiralanabilir alanların yarısını kiraladık"
 
Türkiye'nin stratejik konumu, THY'nin kargo alanında yaptığı ciddi yatırımlar ve ülkenin gelişen ekonomisinin Türkiye'yi hava kargo taşımacılığında her geçen gün daha da önemli bir merkez haline getirdiğini söyleyen Keskin, yer hizmetlerinin ise etkin bir havalimanı operasyonu yönetmeleri açısından yüksek öneme sahip olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:
 
" İGA olarak y kargo ve yer hizmetleri konusundaki ilk anlaşmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda Türkiye'de doğmuş 6 büyük şirket ile 250 milyon Avro değerinde alan tahsis anlaşmaları imzaladık. Geçtiğimiz yıl duty-free anlaşmamızı tamamlamıştık. Yeme içme alanlarında ise sözleşme aşamasındayız, gelecek aylarda reklam tahsis alanlarının ihalesine çıkacağız. Şu an itibariyla kiralanabilir alanların yüzde 50'sini kiraladık. Yüze yakın firma ile sözleşme yapıldı. 
 
"Tüm fazlar tamamlandığında Hong Kong'u bile geçecek"
 
DHMİ rakamlarına göre 2016'da Atatürk Havalimanı kargo kapasitesinin 918 ton iken 2017'nin sonuna kadar 1 milyon tona ulaşmasının beklendiğini keydeden Keskin, "İstanbul Yeni Havalimanı ise bu kapasiteyi geliştirmeye açık. Havalimanımız açıldığında 2,5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak. Şu an dünyanın en büyük kargo hareketine sahip havalimanı, 4,5 milyon tonun biraz üzerinde bir hacme sahip Hong Kong Havalimanı. İstanbul Yeni Havalimanı ise tüm fazları tamamlandığında 5,5 milyon ton kapasiteye sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.
 

11-07-2017 18:56

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.