17.08.2017
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
MEHMET HAN ERGÜVEN

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
SKANDAL KARARIN GEREKÇESİNİ SORUYORLAR: NEDEN ENGELLENDİK
Hafta sonunda Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 'Türkiye Festivali'ne katılmaları engellenen belediye başkanları skandal kararın nedenini soruyor...

 

Yurtdışına çıkışlarının OHAL yasasına dayandırılarak engellendiğini belirten belediye başkanları, sponsoru oldukları festivale katılmalarının engellenmesinin siyasi olduğunu söyledi.
 
Vali katılmalarını istedi paraları alındı ama...
 
 
Antalya’da Vali Münir Karaloğlu, belediyelerin festivale katılımı konusunda yaklaşık 3 ay önce öneride bulundu. İlçelerini tanıtmak için farklı miktardaki bütçeleri festivalde kuracakları stantlara ayıran Muratpaşa, Alanya, Döşemealtı, Kemer belediye başkanlarına, İçişleri Bakanlığı yurtdışına çıkış izni vermedi. 
 
"Kamusal çalışma engellendi"
 
Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal, iznin çıkmamasının kendilerini şaşırttığını söyledi. Uysal, bu çalışmaların kamusal olduğunu aktardı. Uysal, "Fuarlar için dahi yurtdışına çıkış izni verilmemesi çok ilginç. Ama artık ülkemizde yaşananlara şaşırmıyor, acı acı gülüyoruz.
Yurtdışına çıkışımızın engellenmesi OHAL ile engellendi. Bunun OHAL ile ne ilgisi var. Biz de anlayamadık. 
 
"OHAL ile ne ilgisi var?"
 
Alanya Belediye Başkanı MHP’li Adem Murat Yücel de "Diyecek bir şey yok, vali bey bizim gelmemizi istemişti. Bizi de koordine etti, 60 bin dolar yer kirası ödedik. Bize izin çıkmadı, nedeni konusunda da bilgi veren olmadı " dedi.
 
"Karar siyasi"
 
CHP’ye yeni katılan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ise Vali Münir Karaloğlu’nun mart ayı sonu itibariyle böyle bir etkinlik olacağını ve katılım sağlanması gerektiğini kendilerine söylediğini kaydetti. Gül, şöyle konuştu:
Biz katılım için meclisimizden karar çıkarttık. Daha önce mayıs ayında festival olacaktı ama hava şartlarından dolayı haziran ayına sarktı. Yaklaşık 3 ay önce kadar katılımımız olacaktı ama son anda belediye başkanlarının katılımına izin çıkmadı. Bazı arkadaşlarımızdan İstanbul’a kadar giden oldu ama bakanlıktan müsaade çıkmadığı için katılan olmadı. 25 bin dolara bir stant kiraladık. Bu festivale turizm ve Kemer için gitmemiz gerekiyordu ama Bakanlık izin vermedi” dedi.
 
"Şaşkınlık icindeyiz"
 
Döşemealtı Belediye Başkanı CHP’li Turgay Genç de OHAL’de belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın izniyle yurtdışına çıkmasını doğru bulmadığını belirterek "Vatandaşın seçtiği insanlarız. Potansiyel suçlu gibi seyahat özgürlüğünün onaya tabi tutulması çok doğru değil. Bu fuar, Antalya’yı temsilen valiliğin organize ettiği bir program ve Antalya için önemliydi. İzinlerin onaylanmamasını şaşkınlıkla karşılıyorum” dedi.
 

19-06-2017 05:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.