23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
İNGİLİZLER 'İN TÜRKİYE İÇİN ÇOK SEBEBİ VAR
MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya İngilizlerin Türkiye'yi özlediğini, Türkiye için çok sebepleri olduğunu söyledi.
Münci Karakaya, Turizmgazetesi.com’a  İngiltere ve Almanya pazarlarını değerlendirdi.    
 
İngiltere pazarında Türkiye’ye yönelik genelde 2017 de dahil olmak üzere bir düşüş olduğuna dikkat çeken Karakaya ‘’Bu Trend özellikle son iki senedir daha belirgin olarak devam ediyor.  İngiltere’den gelen uçak sayısı ciddi şekilde azaldı ve bölgesel dağılımı değişti. Ege’den Antalya’ya ciddi kaymalarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeyi Antalya’nın fark ettiğini ve iyi değerlendireceğini düşünüyoruz. Gateway olarak Dalaman bölgesinin stabil ama Bodrum bölgesinin olumsuz görünümü çok dikkati çekiyor. Milas Bodrum Havaalanına tüm İngiltere’den haftada yalnızca 11 Charter uçağı iniyor dersek durumun vahametini anlatmış oluruz herhalde. Ancak biz 2018 den itibaren İngiltere’de Türkiye’nin tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyoruz. İngilizlerin ana pazarları olan İspanya ve Yunanistan çok pahalılaştı, Euro GBP ilişkisi bizim lehimize işliyor ve İngilizler Türkiye’yi özledi’’ dedi.
 
-İNGİLTERE’DE İMAJ SORUNU YOK-
 
‘’Ayrıca Kara Avrupa’sında oluşan imaj sorunu İngiltere’de yok’’ diyen Karakaya,  ‘’Ancak İngiliz Tur Operatörleri  2018 uçak planlamalarını eğer bu seneki doneler üstüne yaptılarsa olası gelişme sınırlı kalacaktır.                Burada kesinlikle THY’na görevler düşmektedir. Yaz ve kış potansiyeli olan Antalya’dan İngiltere’ye direk seferlerin başlatılması düşünülmelidir. Afrika’dan Güney Amerika’ya  kadar büyük bir yelpazeyle uçan THY Antalya’dan Londra veya Manchester’e uçmaz mı? Anlaşılır gibi değil’’ diye konuştu.
 
Karakaya, ‘’MTS Globe İngiliz pazarında büyümeye devam ediyor. Jet2 ve çeşitli Online Tur Operatörlerimiz sayesinde 2016’dan 2017’ye %20’lik artışla seneyi 150.000 Pax ile kapatacağımızı düşünüyoruz. Pazarın %20 daralma yaşayacağını düşünürsek bu gelişmeyi çok olumlu olarak değerlendirebiliriz’’ şeklinde konuştu.
 
Münci Karakaya, Alman pazarında ise 2017 senesinin vahim olduğuna değinerek şunları söyledi:
 
‘’FTİ grubunun haricinde  ki  FTI şu anda Türkiye’de ki boşluğu dolduran ve pazar payına oldukça arttıran bir konumda -  diğer bütün Klasik Tur Operatörlerinin diğer sebepler yanında Türkiye’de mevcut dönemsel gelişmelere paralel olarak riske girmemeleri dolayısı ile büyük bir kayıp yaşanıyor. Kayıp oranının 2016 – 2017 kıyaslamasında %30 - 35 olacağını tahmin ediyoruz. Almanya’da ki sorun artık imaj sorunudur, politiktir. Gündemden düşmemiz ve Avrupa  vizyonumuzun yeniden devreye sokulması gerekir.
MTS Globe, Almanya pazarında herkes gibi çok olumsuz bir kış performansı gösterdi. Eksi % 80 gibi kapattığımız kış sezonundan sonra yaşanan bilinen krizlerden dolayı satışlarımız o dönemde çok olumsuz etkilendi.  Ancak İspanya ve Yunanistan’da otellerin dolması ve fiyatlarının daha da yükselmesi sonucu Türkiye son dakika satışlarımız hızlı bir ivme kazandı. Bu gelişmeye paralel olarak MTS Globe Uçak Broker ve Otel Partnerleri ile beraber çalışarak ve İT alt yapısı sayesinde tüm kayıplarını telafi etti. Seneyi %12 – 15 artış 200.000 Pax civarında kapatmayı hedefliyoruz.’
 

17-06-2017 10:59

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar