23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
AVRUPA'DA BÜYÜK HAVAYOLLARINA KARŞI YENİ BİRLİK: AIRE
Aralarında THY'nin de bulunduğu 19 Avrupa havayolu şirketi rekabet koşullarında eşitlik için birlikte hareket etmek üzere 'AIRE' adı altında yeni bir birlik oluşturdu.
Turizmgazetesi- Avrupa’da çeşitli ülkelerin havayolları bir araya gelerek “Uluslararası Avrupalı Havayolları Temsilciliği” (Airlines International Representation in Europe – AIRE) adı altında yeni oluşuma gittiler. 
 
Ağırlıklı TUI şirketleri olmak üzere çoğunluğunu tatil charter şirketlerinin oluşturduğu toplam 18 üyeli International Air Carrier Association (Iaca)’nın 16 üyesinin yanı sıra Türk Hava Yolları (THY), Polonya Havayolları LOT ve Ukraynalı havayolu şirketi Ukraine International’ın (UIA) bir araya gelerek oluşturduğu Brüksel merkezli AIRE, şirketlerin Avrupa’da aynı ve eşit koşullarda rekabeti için gerekli faaliyetleri yürütmeyi hedefliyor. 
 
Başkanlığını TUIfly Belçika’nın Genel Müdürü Gunther Hofman’ın üstlendiği AIRE’nin başkan yardımcısı ise LOT CEO’su Rafal Milczarski oldu. 
 
Aire Başkanı Gunther Hofman, en başta Avrupa’da havayolu sektöründeki tekelleşme eğilimini faaliyetlerinin odak noktası olarak alacaklarını söylerken Başkan Yardımcısı Rafal Milczarski ise “Avrupa’daki tüm havayollarının eşit rekabet koşullarına sahip olmasını istiyoruz” dedi. 
 
Lufthansa, Air France-KLM, IAG-Airlines (British Airways, Iberia)’nın Avrupalı havayolu şirketleri birliği AEA’dan çıkarak, Ryanair ve Easyjet ile birlikte birbuçuk yıl önce A4E (Verband Airlines For Europe)’yi kurduklarını belirten Milczarski, 5 büyük Avrupalı havayolu şirketinin oluşturduğu bu birliğin Avrupa’nın siyasal karar mercileri nezdinde kendi çıkarlarını öne çıkaran bir strateji izlemeye başlamalarının kaygı verici olduğunu vurguladı. 
 
Milczarski, böylece AEA’nın dağıldığını ve THY, LOT ve UIA’nın Avrupa’da temsil edildikleri bir birliğin kalmadığını ifade etti. Tarifeli havayolu şirketleri ve düşük maliyetleri şirketleri kendi yanına çeken A4E’nin turistik taşımacılık yapan şirketleri de kendi bünyesine almaya çalıştığını belirten Milczarski, ancak bu segmentin artık AIRE bünyesinde temsil edileceğini vurguladı. 
 
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Ahmet  Bolat ise "Maliyet odaklı gündem ve Avrupa Birliği düzeyinde ele alınması gereken  konularda yakın temaslı çalışma yaklaşımımızdan hareketle, Avrupa arenasındaki  amaca uygun temsilimizi oluşturacağı için biz de AIRE'nin bir parçası olduk" dedi.
 
AIRE Genel Müdürü Sylviane Lust ise 19 havayolunun güçlü bir havayolu  birliği kurma hedefiyle büyük bir takım ruhu oluşturdukları için çok memnun olduklarını, sektörde iş gücü, yolcu, filo ve destinasyonlar gibi önemli konu  başlıklarını kapsayan güçlü bir misyonu hep birlikte omuzlayacaklarını kaydetti.
 
Lust, "Bu nedenle, bir araya gelerek güçlenen havayolu birliğimiz, havacılık politikalarında etkinlik ve maliyetlerin daha iyi ele alınmasını sağlamak amacıyla AB karar mercileriyle birlikte çalışma sağlayacaklar" şeklinde konuştu. 
 
Bu yıl sonunda Hofman’ın görevinin sona ermesiyle boşalacak AIRE başkanlık koltuğuna LOT Polish Airlines CEO'su Rafal Milczarski oturacak.
 

16-06-2017 16:39

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar