21.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
98. YILINDA 19 MAYIS KUTLU OLSUN
"Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır." (Mustafa Kemal Atatürk)

 

 
 
Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkışını Nutuk'ta şöyle anlatır:
 
"1919 yılı Mayısı'nın 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve manzara: Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşı'nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş. Şartları ağır bir ateşkes antlaşması imzalamış. Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde.
 
Milleti ve memleketi Dünya Savaşı'na sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf donanmaları ve askerleri İstanbul'da. Adana vilayeti Fransızlar, Urfa, Maraş, Gaziantep İngilizler tarafından işgal edilmiş.
 
Antalya ve Konya'da İtalya askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ve ajanlar faaliyette. 15 Mayıs 1919'da İtilaf Devletleri'nin uygun görmesiyle Yunan ordusu İzmir'e çıkartılıyor."
 
Bundan 98 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da bağımsızlık için ilk ateşi yakarak,  temel güç aldığı milleti  7 düvele karşı ayağa kaldırarak işgal edilmiş ülkesini kurtarırken  dünyada emperyalizme karşı mücadeleye  önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk'e saygı ve minnetle…
 
19 Mayıs Bayramı kutlu olsun
 

18-05-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.