21.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
AVRUPALI TURİST GELMİYOR KAPALIÇARŞI ARAPLARA KALDI
İstanbul'da turizmin simgelerinden Kapalıçarşı'da son bir yılda kapanan dükkan sayısı 100'ü geçti. Esnaf 'Arap turistlere kaldık ama tek başına onlarla olmaz' diyor

 

Son 1 yıl içinde yüzlerce dükkânın kapandığı ve el değiştirdiği 550 yıllık Kapalıçarşı’ya Avrupa ülkelerinden gelen turist kalmayınca çarşının Arap turistlere kaldığı belirtiliyor. Esnaf, yaptıkları alışveriş ve  ilgi alanları nedeniyle arap turistlerin Avrupa’dan gelenlerin  yerini tutmadığını söylüyor. Esnaf Arapların çarşının kendilerine muhtaç hale geldiğinin farkında olarak bunu kullandığını belirtiyor.
 
Daha önce büyük bölümü Avrupa ülklerinden gelenlerden olmak üzere günde 500 bin kişinin ziyaret ettiği belirtilen İstanbul’daki Kapalıçarşı’ya şimdilerde gelenlerin büyük çoğunluğunu Arap ülkelerinden gelenler olmak üzere 150 binin altına düştüğü söyleniyor.
Kapalıçarşı Derneği yöneticileri, 3.600 dükkân, 20 bin de çalışanın bulunduğu Kapalıçarşı’da daha önce boş dükkan bulunmazken şimdi kapananlardan başka 78 dükkânın kiralık olduğunu ifade ediyor.
 
‘Avrupa’sız İstanbul olmaz’
 
İstanbul'daki otelcilerin oluşturduğu Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Avrupa pazarının yeniden kazanılması gerektiğini söyledi.
 
Bayındır, Türkiye imajının eskisi gibi olmadığına dikkat çekerek şöyle dedi:
 
Politik nedenlerle ülkelerin arası açıldığı zaman muhakkak ki halkların arasındaki ilişkiyi de etkiliyor. İşte bu sebepleri ortadan kaldırmamız lazım. Bugün Bağdat caddesinde 50 tane dükkan kapanıyorsa bunda turizmin muhakkak etkisi var. Kapalıçarşı’nın büyük bir kısmı kapanmış ve yerine baharatçılar geliyorsa bunda turizmin etkisi çok büyük. Piyasa ölüyor. Turizm öldüğü zaman piyasa ölüyor.” diye konuştu.
 
Bayındır, mevsim başında Rusya ile Türkiye’nin arasının düzelmesinin güzel gelişme olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Ama Rusya’dan bize 4 milyon kişi geliyordu. Asıl vurguladığımız ve devletimize anlatmaya çalıştığımız Turizm müşteri potansiyelinin en büyük müşterisi Avrupa. 18-19 milyon kişi geliyordu Avrupa’dan… Yani 3-4 milyon değil 19 milyon neredeyse… Buraya önem vermediğimiz için bunları kaybettik. İstanbul’un bugün bu kadar sıkıntıda olmasının nedeni Avrupalı müşterisin gelmemesidir. 
 

18-05-2017 10:37

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.