26.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ALMANYA'DA TÜRKİYE REKLAMINDA SKANDAL
Türkiye'yi tanıtmak için kendisi ile yapılmış röportajdan alınmış gibi gösterilen açıklamalarda adı geçen AHK Genel Sekreter Vekili Kaiser, 'Benimle yapılmış böyle bir röportaj yok' dedi...

 

Türkiye’nin yurtdışında gazetelere verdiği reklamlarda büyük firma yöneticilerine yer verilmesi uygulamasındaki skandallara bir yenisi daha eklendi.
 
Türkiye'nin Almanya'nın en önemli gazetelerinden Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği  'Turkey-Discover the Potential (Türkiye-Potansiyelini keşfet) başlıklı reklamın içeriğinin sahte olduğu ortaya çıktı. Alman Ticaret Odası, ilande yer alan Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile söyleşinin gerçekte yapılmadığını açıkladı.
 
Benimle yapılmış böyle bir röportaj yok
 
Frankfurter Allgemeine gazetesine verilen tam sayfa reklamda, Türkiye'de görev yapan Alman Ticaret Odası Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile bir röporaj yapılmış gibi gösterilmiş ve Kaiser'in sözlerinden yola çıkılarak Türkiye'nin turistler ve yatırımcılar için ne kadar uygun olduğu tavsiyeleri yer almıştı.
Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine (FAZ) gazetesi’nde yer alan haberde perşembe günü gazetelere verilen Türkiye'yi yatırım ve turizm için cazibe odağı olduğunun anlatıldığı tam sayfa ilanında kendisi ile röportaj yapılmış gösterilen Kaiser, kendisi ile böyle bir röportaj yapılmadığını söylediği belirtiliyor.
 
Haberde, kısa adı AHK Türkiye olan Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası  Genel Sekreter Vekili Frank Kaiser, kendisi ile yapılmış röportajdan alınmış gibi yer verilen değerlendirmelerin doğru olduğunu ancak kimsenin kendisi ile böyle  bir röportaj yapmadığını söylüyor.
 
Sahte haber
 
Bunu "fake news" (sahte haber) diye duyuran FAZ'a İstanbul'dan açıklama yapan Kaiser'in bir üstü, AHK Türkiye Genel Sekreteri Jan Nöther, yayımlanan metni ne kendisinin ne de Kaiser'in bildiğini belirtti. 
 
‘İç yazışmadan alınma' 
 
Nöther "Bu şekliyle bir röportaj yapılmadı ve biz de yayımlanması için izin vermedik" dedi. 
 
Kaiser, kendisiyle röportaj yaptığı yazılan kişiyi de tanımadığını söyledi. 
 
Konuşmanın kısmen Kaiser'in AHK Türkiye adına Hamburg'da yaptığı bir konuşmadan aldığı belirlendi. 
 
"İlandaki ifadeler yanlış değil, ama bize sormadan bizi reklamda kullandılar, bu olmaz" vurgusu yapan Nöther, AHK Türkiye'nin yasal pozisyonuyla ilgili bir soruya verildiği ileri sürülen yanıtın ise kendisinin kurumun üyelerine gönderdiği bir iç yazışmadan alınmasına bilhassa sinirlendiğini belirtti. 
 
 
Bu şirketlerin CEO'larıınr ilanlarda yer alacağı açıklanmıştı
 
Nestle reklamdan çekilmişti
 
Frankfurter Allegemeine Zeitung yazarı Geinitz, reklamı başlatanlar arasında Türkiye'yi yatırım açısından riskli bulan Nestlé, Sanofi, Danone, Vodafone, Unilever, Ford, General Electric, Fiat Chrysler, Toyota veya Samsung gibi şirketlerin de olduğuna dikkat çekerek bunlardan aralarında Nestle’nin de olduğu firmalar  reklamdan çekildiklerini açıkladığını söylüyor.
 

13-05-2017 09:33

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.