26.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ZİNCİRLER DAHA ÖNCE CİDDİYE ALMADIKLARI AİRBNB'YE KARŞI ORTAK HAREKETE GEÇİYOR
Aralarında Marriott, Hilton ve Hyatt'ın da olduğu büyük otel zincirleri Airbnb'nin yerel yasaları çiğnediğini söylüyor

 

 
Uluslararası otel zincirleri hızla büyüyüp faaliyet alanını genişleten ev kiralama şirketi Airbnb’ye karşı nasıl bir tavcır alacakları konusunda uzun süre nasıl tavırn alınması gerektiği konusumnda geçirdiği tereddütten sonra hareket geçti
 
Büyük otelm zincirleri Airbnhb’ye karşı yürütelecek mücadelmede birlikte hareket etme kararı aldı.
 
Amerika’da Federal Ticaret Komisyonu, adil şartlar altında konaklama yasalarını ve fiyatlandırma konusunda soruşturma başlatırken, Marriott International, Hilton Worldwide ve Hyatt Hotels bir araya gelerek Airbnb’ye karşı ortak mücadele kararı aldı.
 
Her bölgede ayrı ve her yönüyle sorgulanacak
 
Airbnb'ye karşı başlatılan ortak mücadele kapsamında "Çok yönlü, ulusal bir kampanya başlatarak, yerel, devlet ve federal düzeyde" bir çalışmayla ilerleme kararı alındı. 
 
2008 yılında San Francisco'da kurulan Airbnb otel zincirleri tarafından uzun süre ciddiye alınmamıştı. Daha sonra Airbnb’nin geleneksel otelciliğe karşı yıkıcı bir faaeliyet olduğu belirtilerek buna karşı mücadele başlatıldı.
 
Ortak mücadele kararı alan büyük otel zincirleri, Amerikan Otelciler Birliği ile birlikte Airbnb’nin faaliyet alanını kısıtlamak için öncelikle Los Angeles, San Francisco, Boston, Washington ve Miami gibi kilit pazarlara yönelecek
 
New York'ta ise mücadele, birlik, yerel kuruluşlarla çalışarak Airbnb karşıtı lobi hareketleri geliştirilerek yürütülecek. 
Washington'daki bazı politikacılardan da destek alan birlik, Airbnb'nin otel yasalarını çiğnediğini, ayrımcılık düzenlemelerine uymadığını, yerel vergi düzenlemelerine aykırı olduğunu ve güvenlik ihlallerinin gelişebileceğini iddia ediyor.
 
Airbnb’nin doğuşu, gelişmesi ve büyümesi
 
Airbnb 2008’de Amerika’da insanların kolaylıkla boş odalarını kiraya verebilmeleri amacıyla kuruldu. 
191 ülkede ağını genişleten Airbnb Kuruluğundan bu yana 150 milyon kişiye hizmet vererek buradan 3 Milyar Dolar kâr elde etti.
 
Hisse değeri Hilton'dan yüksek
 
Halka açılması beklenen Airbnb'nin piyasa değeri 30 Milyar Dolar olarak hesaplanıyor.
Hilton'un hisselerinin toplam piyasa değerinin 19, Marriott 35 Milyar Dolar olduğu dikkate alındığında Airbnb’nin büyüklüğü ortaya çıkıyor. 
 
Airbnb’nin otelleri tatil dönemlerindeki fiyatlarını aşağı çekmek zorunda bıraktığı belirtiliyor.
 
Geçen yaz Amerika'da Federal Ticaret Komisyonu Airbnb’yi konaklama ücreti konusunda adil davranmadığı için incelemeye almıştı. 
 
Airbnb'nin Amerika’da otel yasalarını çiğnediği, ayrımcılık düzenlemelerine uymadığı, yerel vergi düzenlemelerine aykırı davrandığı ve güvenlik ihlallerine neden olduğu iddia ediliyor.
 

20-04-2017 12:44

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.