23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TYD 'ARAMA MOTORU PROJESİ' İLE TUR OPERATÖRLERİNE KOLTUK SATACAK
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), 'Turizm Arama Motoru Projesi'ni hayata geçiyor.
Turizm sektöründe yaşanan krizin aşılması ile ilgili tartışmalar ve çözüm önerileri sektörün farklı kesimlerinde ele alınmaya devam ediyor. 
 
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) bu noktada direkt satışların önünü açmak amacıyla “Turizm Arama Motoru Projesi” geliştirdi. 
 
Proje, Antalya Belek’teki Rixos Premium Otel’de TYD Başkanı Murat Ersoy ve SAN TSG Genel Müdürü Erol Türk tarafından tanıtıldı. 
 
Konuyla ilgili olarak TYD’den yapılan açıklamada, projenin amacı, “Türkiye turizmini yabancı rezervasyon platformlarının tekelinden kurtarmak, kaliteli otel + uçak bileti ürününü kolay, hızlı ve cazip şartlarda yabancı turistlere sunarak kendi pazarımızı oluşturmak ve dünya turizm trendi olan toptancılıktan perakendeciliğe geçişte öncülük etmek” olarak anlatıldı. 
 
Bir süredir yürütülen çalışmalar ile altyapısı tamamlanan TYD’nin “Turizm Arama Motoru Projesi”, “Türkiye’nin turizm pazarlamasında devrim yaratacak ‘Perakendeciliğe Geçiş’ projesi” olarak tanıtıldı. 
 
Tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan TYD Başkanı Ersoy, Türk turizminin bugüne dek toptancılık sistemi üzerinden pazarlama yaptığına işaret ederek, tur operatörleri ile yapılan toplu anlaşmaların kriz döneminde risk unsuru haline geldiğini ve tur operatörlerinin Türkiye için charter planlaması yapmaktan ürkmeye başladıklarını söyledi. 
 
Tur operatörlerinin her şeye rağmen Türkiye’yi satmaktan vazgeçmeyeceklerini, turizm sektörünün önemli iş ortakları olduklarını kaydeden Ersoy, amaçlarının tur operatörlerini devre dışı bırakmak değil, onlara imkan sağlamak olduğunu belirtti. 
 
Bu sistemi kendilerine ilk teklif edenin de Avrupalı tur operatörleri olduğunu ifade eden Ersoy, “Bize, bu riski alamayacağız, siz uçuş koyun biz sattığımızı ödeyelim dediler” şeklinde konuştu.
 
Kurdukları sistemle istedikleri koltukları tur operatörlerine vereceklerini belirten Ersoy, “Koltukların geri kalan kısmının riskini de biz üstleniyoruz. Bu koltukların bir bölümünü seyahat acentelerinin kullanması için havuza atıyoruz. Onlar rezervasyon taleplerine göre koltuğu çekiyorlar. Onları yüzde 30 gibi marj bırakarak daha yüksek fiyattan biletliyorsunuz ya da yolcuya temas ettiğiniz zaman yolcuya fiyat arttırarak veriyorsunuz. Belli kapasiteleri belli dalgalı gelirlerle pazarlıyorsunuz. Böylece daha yüksek gelir yakalıyorsunuz. Tur operatörünü de bu uçuşun riskini üstlenebilecek hale getirebiliyorsunuz. Bütün uçağın riskini almamak için Türkiye satmaktan vazgeçen tur operatörünü tekrar Türkiye’de kalıcı hale getiriyoruz. Bunun da adına perakendecilik diyoruz. Bu sistemle aracıya yani tur operatörüne ‘sen aradan çıkma senin taşıyamadığın riski biz taşırız. Sen istediğin koltuk kadar riske gir’ diyoruz. Bu sistemle otelciyi hem aracı üzerinde pazarlamaya açıyorsunuz hem acente üzerinden pazarlamaya açıyorsunuz hem de son kullanıcıya pazarlamaya açıyorsunuz” dedi. 
 
Atlas Global ile başlıyor, başka oyuncular da sisteme dahil olabilecek
 
Sistemdeki tek havayolu şirketinin Atlas Global olduğunu söyleyen Ersoy, şöyle devam etti: 
“Şu an hiçbir havayolu şirketi boş koltuğun riskine girmek istemiyor. Biz bu projeyi daha önce başka bir ülkede denemiştik ve başarılı da olmuştuk. Bu nedenle biz riski yüklenmeye karar verdik. Şu an başlangıçta hiçbir havayolu şirketi buna yanaşmadı. Bu nedenle biz bu sene riski aldık. Bu sistemin başarılı olduğu görüldükten sonra başka oyuncular da sisteme dahil olacaktır. Sisteme TYD üye otelleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan turizm belgeli oteller rahatça yer alabilecek.”
 
Türkiye’nin hedef pazarları uçuş ağında
 
Uçuş ağı hakkında da bilgi veren Ersoy, Atlas Global ile İstanbul’dan 50’ye yakın noktaya 12 ay boyunca uçuş yapacaklarını söyledi. Ersoy, “Bunlar Türkiye’nin hedef pazarları. Bu destinasyonlar içinde Avrupa, Rusya, BDT var. İstanbul üzerinden Türkiye’nin tatil yörelerine Bodrum ve Antalya gibi yerlere de bağlantı vereceğiz. Antalya’dan direkt seferler bu sene 6 ay olarak başlıyor. Pazarın gidişatına göre bazı uçuşları kış aylarında da devam edeceğiz. Antalya’dan Rusya’nın 14 şehrine uçuş yapacağız. Kazakistan’da 5 şehre, Ukrayna’da 5 şehre tarifeli uçacağız. Doğu Avrupa’da da Romanya ve Moldova gibi şu anda Türkiye’ye yönelik olumlu propaganda yapan hedef pazarlara öncelik verdik. Elimizdeki kaynakları Türkiye tatili seçen pazarlarda kullanmak istedik. Nisan ayında uçuşlar başlıyor” dedi.
 
TYD’nin yeni arama motoru nasıl işleyecek? 
 
Yeni arama motoru ile;
 
- Otellerin kendi karar verdikleri fiyatlarıyla havayolunun indirimli uçak biletleri birleşince oluşacak cazip paket tur fiyatları B2B ve B2C kanalları üzerinden son tüketicilere hızlı ve kolay şekilde ulaştırılabilecek,
 
- Tüm uçağın doluluk riskini üstlenemeyen tur operatörlerinin arzu ettikleri oranda koltuk garantisi ile uçmalarına imkân veren bu uygulama sayesinde tur operatörleri Türkiye programlarını zarar etmeden ve daha uzun periyoda yayarak devam ettirebilecekler. Arta kalan koltuklar ise havayollarının online satış ağları içerisine bulunan on binlerce seyahat acentesi üzerinden tüketicilere ulaştırılacaktır. 
 
- Sisteme dahil olan otellerin; havayollarının turizm yörelerinde hedef Pazar ülkelere yapacakları tarifeli seferler ve yine havayollarının dünya geneline yayılmış acente networkleri üzerinden B2B kanalları kullanılarak toptancılıktan perakendeciliğe geçiş başlatılmış olacak, 
 
- Sberbank-Denizbank ile yürütülen ortak proje ile Ruble olarak taksitlendirme imkanı sağlanacak,
 
 
 
 
 

16-02-2017 11:40

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar