24.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ULUSLARARASI GIDA VE İÇECEK İHTİSAS FUARI AÇILDI
Fuarcılıkta uluslararası alanda yer edinmek ve markalaşmak isteyen Antalya'da ANFAŞ tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı (Food Product) törenle açıldı.
Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş tarafından ANFAŞ EXPO Center’da düzenlenen 24. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nın açılışına Antalya valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TASO Başkanı Davut Çetin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı katıldı.
 
 
Fuarın açılışında konuşan Vali Karaloğlu,  gıda ve içeceğin, üretmenin  insanlığın en önemli sorunu olduğunu söyledi. Antalya'nın, hem gıda üretiminde hem de tüketiminde çok önemli bir bölge olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti.
 
‘"Antalya olarak hem üretiyor hem de ihraç ediyoruz. Aynı zamanda bölgedeki turizm potansiyeliyle çok önemli gıda ve içecek tüketicisi konumundayız. Bu nedenle bu fuarın Antalya’da yapılıyor olması tesadüf değildir.
Antalya’nın kitle turizmi yanında ulusal ve uluslararası kongreleri ve fuarlarıyla da marka şehir olduğuna dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, ‘’Antalya’da fuarcılığı ve kongre turizmini artık farklı bir yere taşımalıyız. Fuarcılıkta ve kongrede daha da iddialı olunmalı ve buna daha fazla önemsemeliyiz. Turizmi 12 aya yaymak istiyorsak, fuar ve kongrelere ağırlık vermemiz lazım. Turizmin muhteşem altyapısı üzerine bunları da yükseltmemiz lazım" dedi.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, fuarda 4 ülkenin katılımcı, 21 ülkeden de ziyaretçi geldiğini ve alım heyetlerinin bulunduğunu belirtti. Antalya turizminde fuar ve kongre turizminin çok önemli olduğunu, bu nedenle belediye olarak katkı koyduklarını ifade eden Türel, şöyle devam etti.
 
‘’Turizmi mutlaka 12 aya yaymamız gerekiyor.  Turizmi çeşitlendirmeliyiz. Eğer bunu başarabilirsek turizm sektöründe Antalya’nın bileğini hiç kimse bükemez. Anfaş olarak Antalya’yı fuarcılıkta marka haline getirmek istiyoruz.’’
 
ATSO Başkanı Davut Çetin ise bu fuarın Antalya’nın en önemli sektörlerinden biri olan tarım sektörünün ve stratejik bir sektör olan gıda sektörünün gelişmesine katkıda bulunacağı inancını taşıdığını söyledi. Nüfusa paralel gıda sektörünün de büyüdüğünü ve değiştiğini vurgulayan Çetin, şöyle devam etti.
 
‘’Her sektörde olduğu gibi gıda sektöründeki işletmeler de hayatta kalmak, büyümek, gelişmek için teknolojiyi yakından izlemek, verimli üretmek, ambalaj sistemlerini, dağıtım ağını, lojistiğini doğru planlamak zorundalar. Dev firmaların yer aldığı küresel rekabet içerisinde, Türkiye’nin en fazla ilerleyebileceği, en avantajlı olduğu sektörlerimizden birisinin de gıda sanayi olduğuna inanıyorum. KOBİ’lerimiz ayakta kalabilmek, büyüyebilmek için kendilerini bu zorlu pazarda kalite ve standartlardan ödün vermeden doğru noktalara konumlandırmak durumundalar. Bu fuar gıda sektörüne katkısının yanı sıra Antalya fuar turizmine kattığı renk nedeni ile de önemsiyorum.’’
 
Coğrafi konum itibariyle Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Kuzey Afrika’dan, Rusya’dan insanların, iş adamlarının 4 saatlik uçuş ile Antalya’ya ulaşma olanağı olduğuna dikkat çeken Çetin, ‘’ Ancak bu avantajı kullanabilmek için 4 saatlik uçuş mesafelerini araya aktarma koymadan gerçekleştirmek durumundayız. Antalya  gıda ve tarım sektörünün tanıtılması noktasında doğru bir noktadır. Kentimiz Türkiye tarımsal üretiminin başkentidir, kesme çiçek sektörünün ihracat merkezidir, gıda sektörü de güçlenerek büyümektedir. Nitekim Antalya’da gıda ürünleri ve içecek sektöründe dış ticareti dengesi ihracat yönünde artış trendindedir’’ dedi.
 
Yağcı: ANFAŞ farklı misyon üstlendi 
 
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, ANFAŞ’ın çok farklı bir misyon üstlendiğini ve turizme önemli katkı yaptığını vurguladı. Fuarların ekonomik kalkınmada öncülük yaptığını ifade eden Yağcı, ‘’Dünya turizm trendinde yiyecek-içecek önemli hale gelmiştir. Dünyada turizmin çeşitlenmesinde gastronomi turizmi ön sıraya çıkıyor. Otellerimizde mutfaklarımız yaşam alanı haline geliyor’’ diye konuştu.
 
Ayık: Fuar turizmine özel önem veriyoruz
 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizm sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olduğuna dikkat çekti.  Fuarcılığın da bu sektörün önemli ayaklarından biri olduğunu vurgulayan Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Türkiye’de fuarcılık yeni şehirlere de öncülük yapıyor.  Antalya bilgi birikimi turistik altyapısı ve tecrübesi ile fuarcılıkta da önemli bir destinasyon. Türkiye’de ulaşım bakımından İstanbul’dan da sonra en entegre olan kent Antalya. Bu nedenle fuarcılık turizmine sektör olarak önem veriyor ve destekliyoruz.’’
 
Türkiye’den ve yurt dışından 300’den fazla firma ve markanın yer aldığı fuar 18 Şubat tarihine kadar devam edecek. Fuarda 21 ülkeden de alım heyeti bulunuyor.
 

15-02-2017 04:39

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.