25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
BODRUMLU TURİZMCİLER THY'DEN MEKTUPLA CHARTER SEFERİ İSTEDİ
Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği, Genel Müdürü Bilal Ekşi'ye mektup gönderdi.
Avrupa’da tur operatörlerinin uçak koltuk kapasitelerini başka destinasyonlara kaydırmaları karşısında Türk turizmci, uçak kapasitesini dengede tutmak adına farklı arayış ve girişimlere başvurmaya başladı. 
 
Turizmciler, bu noktada özellikle Türk Hava Yolları (THY)’nin devreye girmesini istiyor. 
 
Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER), THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'ye mektup gönderip, Avrupa'nın belli başlı limanlarından Muğla'nın Bodrum ilçesine charter seferleri konulmasını istedi.
 
DHA’dan Yaşar Anter’in haberine göre, BODER Yönetim Kurulu adına Başkan Halil Özyurt ve Genel Sekreter Orhan Kavala imzasıyla gönderilen mektupta, havayolu ulaşımının turizm sektörü için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi. 
 
Turizm sektörünün zor günler geçirdiği bu dönemde sektörün yabancı tur operatörlerinin hegemonyasından kurtarılması için THY'ye ihtiyaç olduğu vurgulandı. Mektupta, "Günümüzde hava ulaşımının özellikle turizmde ne kadar stratejik ve önemli olduğunu siz bizlerden çok daha iyi bilmektesiniz. Bu çok önemli konuda sizlerin verecekleri kararlar, hem turizm sektörüne can verecek, hem ülke ekonomisine değerler kazandıracak, hem de ayni zamanda istihdamı canlandıracak ve işsizliği azaltacaktır. Bütün bu olumlu gelişmeleri hayata geçirmek tamamen sizin alacağınız kararlara bağlıdır. Cumhurbaşkanımız uluslararası alanda turizmde karar veren gündemi belirleyen bir ülke olmamız gerektiğini öngörmektedir. Bunun içinde devletin de arkasında duracağı Türk tur operatörlerinin uluslararası alanda faaliyet göstermeleri gerektiğini çok doğru olarak tespit etmiştir. Bu faaliyetlerin milli hava yollarımız ile tarifeli ayrıca charter uçuşlar da yapabilecek bir şirketle desteklenerek uluslararası alanda rekabet edebilecek düzeye getirilebilmesi gerekmektedir" denildi.
 
"Bu şartlar yerine getirildiğinde, ülkemizde veya dünyada olağanüstü şartlarda bile yabancı tur operatörlerinin ve yabancı uçak şirketlerinin insafına terkedilmemiş olacağız" denilen mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi:
 
"Bodrum bölgesi olarak da son yıllarda en önemli destinasyonlarımızdan biri İngiltere'nin Londra, İskoçya'nın Edinburg, İrlanda'nın Dublin, Hollanda'nın Amsterdam, Belçika'nın Bürüksel havaalanlarından direkt Bodrum tur operatörlerinin kontenjan azaltmasından, uçak şirketlerinin uçuşlarını iptal etmesinden ve her geçen yıl aleyhimize artarak devam etmesinden dolayı sektör büyük zararlar görmektedir. Ülke ekonomisi turizm gelirini, birçok vatandaşımız işlerini kaybetmekte, belli bir sürenin sonunda işletmeler kapanmakta, milli servet atıl hale gelmektedir. Tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi, en azından etkilerinin azaltılması için yurt dışından yukarıda belirtilen bu destinasyonlardan Bodrum'a iptal edilmiş uçuşların, o hava meydanlarından direkt uçuşlar konularak önlenmesi gerekmektedir. Eğer böyle bir tedbir alınırsa sadece Bodrum'u bilen ve devamlı gelen yabancıların internet kanalı ile satın alıp gelmelerini sağlarsınız ki bu da yüzde 25-30 gelişleri arttırır. Uçak iptal etmiş tur operatörleri kendilerine gelen taleplere 'hayır' diyemezler ve biletlerinizi satarlar. Küçük tur operatörleri direkt satış yaparlar. Alan kaybetmek istemeyen yabancı tur operatörleri yeniden uçak koymak zorunda kalabilirler. Bir de yerli turist açısından Anadolu'nun muhtelif şehirlerinden Bodrum'a direkt uçuşlar konulmasını önemsiyoruz ve yardımlarınızı bekliyoruz. Mutlaka siz de bu tespitleri yapıyorsunuzdur. Kriz dönemlerinde ne kadar çabuk karar alınabilirse o kadar olumlu sonuçları olur. Geciken ve gecikmiş kararın alınması hiçbir anlam ifade etmez. Olumlu sonuçları da olamaz."
 

15-02-2017 11:49

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar