22.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
YAĞCI: KARAMSARLIK VE ÜMİTSİZLİK TURİZMCİYE YAKIŞMIYOR
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, karamsarlık ve ümitsizliğin turizmciye yakışmadığını söyledi.
AKTOB’un geleneksel öğle yemeği Concorde De Luxe Hotel’de gerçekleştirildi. Yemeğe Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  AKTOB üyeleri ve turizmciler katıldı.
 
 
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, yemekte yaptığı sunumda 2016 yılının değerlendirildi, 2017 yılı öngörülerini ele aldı ve Antalya ve Türkiye turizmi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 
 
Karamsarlık ve ümitsizliğin turizmcilere yakışmadığını belirten Erkan Yağcı, birlik ve beraberlik içinde Antalya ve Türkiye turizmine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi:
 
‘’2016 yılında neler oldu? Bardağın hem dolu hem de boş tarafına bakmamız lazım. 36 milyon yabancı turist rakamlarını görmüş bir ülkeyiz. Bu rakamları 2014 yılında yakaladık. Bunu yaparken İspanya ne yapıyordu. Geleceği iyi analiz etmek için İspanya örneğine bakmamız lazım. İspanya’nın üç ana pazarı var: Almanya, Fransa ve İngiltere. Bizim Fransa yerine Rusya pazarımız var. Antalya’nın karşılığı olan Mayorka’ya bakıyoruz. Bizim sahip olacağımız potansiyel geleceğe ümitle bakmamıza neden oluyor. Geleceği öngörürsek rakamların umut verici olduğunu söylemek istiyorum. Mayorka geçen sene 10 milyon, Antalya 6 milyon turist ağırladı. Mayorka, Antalya’nın her zaman karşısına çıkan destinasyondur. İspanya’nın ne olduğunu bilmeliyiz ki öyle pozisyon almalıyız. En azından yaşadığımız dönemin bize verdiği sıkıntılarda karamsarlığa düşmememiz lazım. Bu noktada şunu söyleyebilirim: 2014 yılında Antalya’nın sahip olduğu turist sayısı 12.1 milyondur. Mayorka ise geçen sene 9.8 milyon turist ağırladı. Onların başardığını biz daha önce başarmıştık. Bu nedenle geleceğe umutla bakmamızı gerektirecek bir tablo var ortada.’’
 
Yağcı, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da Türkiye turizmine önemli bir katkı sağladığını, Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’yi ziyaretlerine bakıldığında, 2004 yılında 3 milyon vatandaşımız gelirken 2016 yılında 6 milyona çıktığını, 12 yılda yüzde 100 arttığını, bunun da önümüzdeki yıllarda ne kadar artırılabileceğinin çalışmalarının yapılacağını, potansiyelin ne olduğunu 2017 yılında görebileceklerine inandıklarını kaydetti.
 
 
"Yeni bir ana pazara ihtiyaç var"
 
Pazar çeşitliliği konusunda da açıklamalarda bulunan Erkan Yağcı, şöyle konuştu:
 
‘’ İspanya, 75 milyon turist ile dünyanın üçüncü büyük turizm ülkesi. Bu pazarı şekillendiren üç ana pazar bulunuyor. İngiltere, Fransa, Almanya. İspanya’nın turist sayısının yüzde 53’ünü bu üç pazar karşılıyor. 2015’te Türkiye’deki duruma bakarsak: Almanya, Rusya ve İngiltere’nin toplamı 11 milyon 740 bin. Bu ülkelerinden gelen turist sayısı Türkiye’nin genel turist sayısının yüzde 32’sidir. Rakamları çok doğru okumalıyız. Bu rakamlara bakarsak Türkiye’nin bir pazar çeşitliliği sorunu yoktur. Türkiye’nin üçüncü bir kaynak pazara ihtiyacı vardır. Rakamlar Türkiye’nin pazar çeşitliliği sorunu olmadığını gösteriyor. Üçüncü kaynak Pazar için İngiltere çok büyük bir potansiyel. Bu durumun aynısı Antalya için de geçerli. Tüm bu çalışmaları yaparken 2016 rakamlarını mı referans alacağız yoksa başka bir yılı mı? Bana sorarsanız bizim referans yılımız 2014 yılı olmalı. 2014 yılında Antalya 12 milyon turist sayısını yakaladı. Bu çok ciddi bir rakam. 2014’deki Pazar yapılanmasını alırsak ve üçüncü bir ana pazar yaratırsak Antalya’nın 2023 hedeflerine ulaşmaması için hiçbir neden kalmayacaktır.’’  
 
"Avrupa pazarı sıkıntılı"
 
Avrupa pazarının sıkıntılı olduğunun altını çizen Yağcı,  Avrupa pazarında durum biraz sıkıntılı. Bardağın boş tarafına da bakmamız lazım. Avrupa’da hepimizin bildiği gibi bir sıkıntı yaşıyoruz. Almanya’dan başlayıp bu sıkıntıları çözme noktasında çalışmalar yapmamız lazım. Umutlu olmamız lazım. Şu an bizim bölgemizde yaşanan sıkıntılar dünyanın farklı bölgelerinde de yaşanıyor. Dolayısı ile umudumuzu hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. Çünkü umutsuzluk turizmin ruhuna aykırıdır’’ diye konuştu.
 
Alınması gereken tedbirler
 
Sıkıntılı dönemde alınması gereken tedbirleri de sıralayan Yağcı, ‘’Enerji oteller için son derece önemli bir gider kalemidir. Bu enerji kalemleri en düşük tarifeden alınmalı. Düşük faizli uzun vadeli kredilerin işletmelere verilmesi çok önemli. İşletmelerin bu zor dönemde vergisel anlamda rahatlatılması gerekiyor. Bunların geçen sene olduğu gibi ertelenmesi mümkünse iki yıllığına alınmaması işletmeler için çok iyi olacaktır. Alkolden alınan ÖTV’nin alınmaması noktasında bir çalışma yapılmalı. Her şey dahil sisteminde alkol önemli bir noktadır. Alkolden ÖTV’nin alınmaması çok büyük bir destek olacaktır. İhracatçılar için sağlanan KDV indirimini konaklama sektörü için de sağlanmalı. THY’nin Antalya’yı HUB yapması gerekiyor. İspanya’nın başarısının temelinde uçuş ağı vardır. İspanya’ya giden 75 milyon turistin yüzde 50’si tarifeli yüzde 49’u ise charter ile gider. Antalya’ya gelen turistik yüzde 95’i charter ile geliyor. Bunun değişmesi lazım. Turizm vizyonu bu şekilde şekillenmesi gerekiyor’’ şeklinde konuştu.
 
Geçen hafta Hollanda fuarı olduğunu, ondan sonra EMITT ve ardından Belçika fuarlarının gerçekleştiğini anlatan Yağcı, ‘’Bazı fuarlara ben de katıldım. Tüm operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde Türkiye’nin algı ve imaj çalışması yapması gerektiğini gördük. Sahada olmamız lazım. Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu bir turizm vizyonuna sahip olduğunu anlatmamız gerekiyor. Bu noktada tur operatörleri ile çok yakında temas halinde çalışmamız gerekiyor’’ dedi.
 
‘’Fiyat-kalite dengesini unutmamamız lazım’’ diyen Yağcı, ‘’Rusya pazarı geri dönüyor. Rusya’dan ciddi bir erken rezervasyon var. Bunu yaparken konaklama sektörünün otellerin fiyat anlamında bir dengeye oturtmamız lazım. Çok fiyat kırmanın çok işe yaramadığını 2016’da gördük. 2017’de buna dikkat etmemiz lazım. 2017 yılında kalitemizden ödün vermeden fiyatlarımızı koruyarak ilerlememiz lazım. İşlerimiz düzeldiği zaman 2014 fiyatlarına ulaşmamız lazım’’ diye konuştu.
 
Çözüm yolları
 
Erkan Yağcı konuşmasını şöyle tamamladı:
 
‘’Türkiye’deki siyasi ve politik gelişmeler normale döndüğü zaman, komşularımızdan dolayı yaşadığımız sıkıntılar bittiği zaman sektör rahat nefes aldığında sektör kendi krizine girmemesi lazım. Sektör şu an kendi yapısal sorunlarını sümen altı etti. Bu sorunları artık konuşamaz olduk. Çünkü sorunlarımız çok farklı şu an. Dolayısı ile her şey normale döndüğü zaman sektörün sıkıntıya girmemesi için önlemimizi de almamız lazım.
 
Şu an yaşadığımız sıkıntıların çözümü nedir? Dünya bu işi çözmüş. Bizim yeni bir çözüm yolu bulmamıza gerek yok. Kamu-özel sektör işbirliği şu an yapabileceğimiz en temel şey. Yaşadığımız kriz, bizim kolay değiştirebileceğimiz ya da önlemeni alabileceğimiz bir durum değil. Tanıtma Genel Müdürümüz İrfan Önal ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Hüseyin Yayman da kamu-özel sektör işbirliğinin önemini vurgu yaptılar. Ben de onlara bizim de bakış açımızın bu olduğunu söyledim. Cumhurbaşkanımız 2023 yılında bir turizm hedefi belirledi bize. İlk üç ülke arasına girme hedefimiz var. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Hüseyin Yayman da Antalya’ya yeni bir hedef koydu: 25 milyon turist. Çok olumlu karşıladım bu hedefi. Bu hedefi gerçekleştirmek için her şeye hazırız. Bugünden itibaren çok ciddi bir çalışma içine girmemiz lazım.”
 

14-02-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Ahmetsemsi
14-02-2017 17:24
Hayal gormeyin
Kimse hayal gormesin , AKp gidip de yerine laik ve sempatik bir hukumet gelmeden turizm duzelmez. Fuarlarda rakipler şampanya uzo dagitip konserler verirken , bizim bakanlik hacivat karagoz oynatip servet dagitiyor. Haliyle kimse gelmiyor. Eglence yok enerji yok. Oteller de oldugu yerde eskiyor. Aşırı betonlasma dogayida bozdu. Turizmden erken cıkan kurtarir. Kalanlar huzurevi yada etrafı kirleten arap turist agirlar.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.