25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
"UÇAKLAR İPTAL OLMASIN ANTALYA 8 MİLYONA ULAŞIR"
Alanya'da yerel yöneticilerle bir araya gelen turizmciler bölgenin ve sektörün son durumunu değerlendirdiler.
Turizmciler ve Alanya yerel yöneticileri turizm istişare kahvaltısında bir araya geldi.
 
Alanya’ya yeni atanan Kaymakam Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı ve aynı zamanda Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Skal Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı ve acente temsilcileri Kleopatra Plajı’nda bulunan Filika Restoran’da kahvaltıda bir araya geldiler. 
 
Buluşmada, turizmin içinde bulunduğu durum, turizm güvenliği ve yurt dışındaki Türkiye algısı, turist aldığımız ülkelerdeki son rezervasyon durumları ve Alanya’da yapımı devam eden teleferik projesi konuşuldu.
 
“Uçaklar iptal olmasın yeter”
 
Toplantıda konuşan ve geçtiğimiz yıl Antalya'nın 6 milyon 400 bir turist ağırladığını belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili, şunları söyledi: "İnsanların yaşamını yitirdiği bir dönemdeyiz ve hepimiz çok üzüntülüyüz. 2-3 yıl içinde yavaş yavaş eski günlerimize döneceğimize inanıyorum. Umudumuzu kaybetmemeliyiz. Ülkemize gelecek olan misafir sayılarının da geçen yılın üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Geçen yıl 6 milyon 400 bin Antalya özelinde misafir ağırladık. Herşey yolunda giderse bu yıl 8 milyona ulaşabiliriz. Önemli olan uçakların iptal olmaması."
 
 
Kaymakam Mustafa Harputlu ise “Alanya turizminin içinde bulunduğu tabloyu gerçek sahiplerinden öğrenmek güzel. Sizlerle yaptığımız görüşmelerde ve konuşmalarımızda güvenlik konusun ön plana çıktığını gördüm. Alanya’daki tecrübeli turizmcilerimizle ve çalışanlarımızla herşeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Alanya’mızın diğer bölgelere göre çok fazla artısı var. Alanya’yı gelip görenler, buradaki sıcaklığı hissedenler herşeye rağmen yeniden gelmek istiyorlar” diye konuştu. 
 
“Ruslar ülkemizdeki hizmet kalitesini arıyorlar”
 
Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de güvenliğin sadece bizim sorunumuz değil global bir sorun olduğuna işaret ederek, “Alanya medeniyetlerin bir arada huzurla yaşadığı bir şehir. Bu özelliğiyle gurur duyuyoruz. İskandinav ülkelerinden senelerce yüzde 3-4-5’lerle zorlanarak kazanılan artışlar 2016 içerisinde neredeyse yüzde 50-60 oranında düştü. Bu durumu toparlamak belirli bir süre zor olacak. 2016 yılında politik nedenlerle ülkemize gelemeyen ve başka ülkelere seyahat etmek zorunda kalan Ruslar, hizmet kalitesini, Türk misafirperverliğini ve sıcaklığını hiçbir ülkede göremediklerini söylüyorlar” dedi. 
 
“Gazipaşa ilk 10’a girmeye başladı”
 
Yücel, konuşmasının devamında şu bilgileri verdi: 
“Gazipaşa-Alanya Havalimanı ülkemizde uçuş hareketliliği anlamında ilk 10’a girmeye başladı. Tur operatörleri, acente temsilcileri ve misafirler bu havalimanımızın maddi ve zaman kazanımı anlamında önemini anlamaya başladı. TAV yetkililerimizle yaptığımız görüşmede talebe göre apron ve otopark genişletme çalışmalarını zaman içinde yapacaklarını söylediler. Teleferik çalışmalarımız devam ediyor. 1 Mayıs tarihinde teleferik faal hale gelmiş olacak. Tur otobüsleri Kaleiçi’ne girmeyecek. Turistler İçkale’de golf arabalarıyla dolaşacak.”
 
Toplantıda farklı pazarlardan turist getiren turizm firmalarının yöneticileri de gerek genel durumu gerekse çalıştıkları pazarlardaki durumu değerlendirdiler. 
 
Turizmciler ne dedi? 
 
Skal Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı:
El ele daha iyi sonuçlar alırız
“Yerinde tanıtımı önemsiyorum. Alanya’da yaşayan yerli halkla bağı olan yabancılar herşeye rağmen buraya gelmeye devam ediyorlar. Alanya’mıza gelen yabancı misafirlerimizi memnun ettiğimiz sürece en önemli tanıtım çalışmasını yapmış olacağız. Özellikle kolluk kuvvetlerimizin turizmcilerimizle ve halkımızla el ele vererek daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.” 
 
Levent Danışman / Der Touristik: 
2015 rakamlarına ulaşmak zor
“Alman, İskandinav ve Orta Avrupa pazarına hitap ediyoruz. Almanya pazarında son iki haftadır toparlanma var. Orta Avrupa güzel başladı. Alanya ve Alanya esnafı için çok önemli olan İskandinav pazarı ise ciddi şekilde ekside başlayacak. Genel anlamda, kötü geçen 2016’ya göre iyi fakat 2015 rakamlarına ulaşmak kolay olmayacak.”
 
Cengiz Topçu / Egzotik Tourism:
Sahil büfeleri ALTİD’de kalmalı
“Sahillerimizin güvenliği ve denetimi çok önemli. Son dönemde çıkan bazı söylentiler var. Sahillerde bulunan büfelerin denetiminin her zaman kurumsal işleyişe sahip olan ALTİD’de kalmasını talep ediyoruz.”
 
Hüseyin Darı / Peninsula Tourism:
Koltuk kapasitesini arttırdık
“Bulgaristan’dan Batı Avrupa’ya kadar birçok pazara hitap ediyoruz. Geçen yıl tüm pazarlar düşüşteyken artıda olan Ukrayna’dan yine benzer beklentiler içindeyiz. Hollanda ve Almanya rezervasyonları sakin seyrediyor. 2016’ya göre Slovakya ve Romanya’da artış gözlemliyoruz. Bu iki pazarda geçen yıl büyük ölçüde kan kaybetmiştik. Arnavutluk, Makedonya ve Kosova’da koltuk kapasitesini arttırdık. Bu pazarlarda 2015 rakamlarını geçmeyi hedefliyoruz. Bu sene en kötü pazarlarımız arasında Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.”
 
Terhi Alanya / Detur:
Alanya dizisi rezervasyonları etkiler
“İskandinavya pazarından ilk uçağımız bugün geliyor. Bölgemiz için güzel bir haber bu fakat İskandinavya pazarından bu yıl büyük beklentilerimiz yok. Çok zor bir pazar. Sonbaharda Alanya’da çektiğimiz dizi film Finlandiya Fox TV’de yayınlanacak. Bu dizinin talepleri olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.”
 
Tamer Koç / Tivrona:
“Norveç pazarı son 10 yılın en kötüsü”
“Ana pazarımız Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 80’lere varan düşüş vardı. 
Önümüzdeki yıl az da olsa bir hareketlilik olacaktır. TV’lerde gösterilen ülkemizle ilgili olumsuz haberler büyük yankı buluyor ve rezervasyonları olumsuz yönde etkiliyor. Normal şartlarda şubat ve mart aylarında 90 dolayında spor grubu getiriyorduk fakat son gelişmelerle bu grupların tamamına yakınını 2016’da kaybettik. Son 10 yıl içinde özellikle Norveç pazarında en kötü yılımızı geçirdik. 2018-2019’a kadar yavaş da olsa bir gelişme bekliyoruz.”
 
Şükrü Bingöl / Kilit Global:
İstihdam oluşmazsa güvenlik sorunu başlar
“Geçen yıla nazaran yüzde 50’lik bir kaybımız var. Alman pazarı çok iyi gitmiyor. Eminim ki misafirlerimiz şu anda bekleme halinde. Rus pazarının açılmasıyla Alanya’nın biraz olsun rahatlayacağını düşünüyorum. Özellikle Alanya’nın doğu bölgesinde bulunan otellerin bir kısmının açmayacağını düşünüyorum. Yeterli istihdamın oluşamaması da güvenlik kaygılarını meydana getiriyor ve bu konuda uyarıda bulunmak istiyorum.”
 
Adnan Erdemir / Tan Tur-TUI:
İskandinav pazarı sıkıntılı
“En büyük pazarlarımızdan birisi olan Almanya aynı zamanda 2017 yılı için en umutlu olduğumuz bir pazar. Son 10 gündür geçen yılın rakamlarını yakaladık. Güvenlikle ilgili bir sıkıntı olmadığı sürece rezervasyonların artarak devam edeceğini umuyorum. Yaşadığımız tecrübeler buna işaret ediyor. Hollanda, Polonya ve Belçika pazarlarında da çok ciddi artışlar olmasa bile hareketlilik var. Tabi değerlendirmelerimizi 2015’e göre değil 2016 yılına göre yapıyoruz. Alanya’yı en çok besleyen pazarlardan biri olan İskandinav pazarında sıkıntı var. Güvenlikle ilgili sorunlar ortadan kalktığı sürece satışlar her zaman yukarıya doğru ilerleyecektir. Rus pazarındaki beklenti 2015 rakamlarının üzerinde.”
 
Efe Ünal / Kilit Global Rus-Balkan-Baltık:
Ruble-dolar paritesi bizi etkiliyor
“Sırbistan’dan misafir değil rehber dahi alamıyoruz. Rus pazarındaki beklenti çok büyük fakat satışlardaki yoğunluk aynı yönde değil. Bunun iki sebebinden birisi güvenlik, diğer ise Rusya’daki ruble-dolar paritesindeki dengenin sağlanamaması.”
 
Serkan Karakaya / Astral Tourism:
“Avrupa’daki algımız kötü”
“İskandinav pazarlarında sürekli bir düşüş var. Bu yıl da geçen yıldan pek farklı olmayacak. Halkımız ve turizmcilerimiz ellerinden gelenin en iyisini misafirlerimiz için yapıyorlar fakat ülkemizin Avrupa’daki görünümü, algısı tüm güzellikleri ortadan kaldırıyor. Umarım herşey yolunda gider ve sezon içerisinde bir toparlama yaşarız.”
 
Hüseyin Onat Cihanoğlu / Anex Tour: 
Değişim Alanya’dan başlamalı
“Anex Tour Almanya olarak ülkemiz için umarım başarılı oluruz. Türk turizminde Alanya’nın yeri çok önemli. Deniz, güneş ve kum üçlüsü vazgeçilmezimizdi. Artık işin içerisine güvenlik de girdi. Güvenlik sorunu yaşamadığımız süreçler içinde rezervasyonların arttığını hep birlikte görüyoruz. Değişimin Alanya’dan ve bu sezondan başlamasını ümit ediyorum.”
 
Soner Erdoğan / LTS Tourism:
Başarının formülü: Gazipaşa-Alanya Havalimanı
“Üç hafta kadar önce büyük bir İspanyol şirketle birleşmemiz oldu. Güney Amerika ülkelerinden rezervasyon almaya başladık. Geçen yılı yüzde 3’lük artışla kapamıştık. Bu yılki hedefimiz daha da yüksek ancak Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın daha etkin kullanımıyla başarının artacağına inanıyorum. Havalimanının tanınırlığının arttırılması Antalya’daki diğer bölgelere nazaran avantajımızı artıracaktır. Bu konuda yoğun çalışmalar yapılmalı.”
 
Levent Candan / Corendon:  
2016 kaybımız yüzde 30
“14 uçağı olan şirketimizin Gazipaşa-Alanya Havalimanı için çalışmaları var. Yeni sezonun daha olumlu geçmesini temenni ediyorum. 2016 yılında yüzde 30’luk bir kaybımız oldu.”
 
Yüksel Çiçek / Mina Tourism: 
Balkan pazarında yüzde 10 artış var
“Türkiye’nin büyük sorunu güvenlik. Bu sorun çözüldüğünde herşey çözülecek. 2016’da çalıştığımız pazarlardan Baltık’ta artış var. Estonya ve Letonya’da satışlar iyi. Balkan pazarında yüzde 10 artış var. İngiltere pazarı geçen yıl ile aynı seyrediyor. Genel anlamda 2015’i yakalayamayız fakat satışlarımız 2016’dan daha iyi olacak.”
 
Ufuk Bozkurt / Summer Tour:
Satışlar düşük seyrediyor
“İskandinav ülkelerinden yüzde 70 oranında Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na uçuş düzenliyoruz. 2017 için de bu planlamamızı devam ettiriyoruz fakat satışlar düşük seyrediyor.”
 

12-02-2017 10:40

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ErcanKoc
14-02-2017 00:50
halici derici kuyumcu
Acenteler getirdigi turisti daha bismillah demeden hemen ertesi gün athirsizi kilikli halici derici kuyumculara götürdügü müddetce bu ülkede turizm OLMAZ
Luxoria
12-02-2017 16:59
2017 turizm için yüz karası olur
Turizm yanlızca Antalyadan ibaret değildir. Deniz Kum Güneş bitti, Türkiyede turizm 2017 yılında tam dip yapar. Referandum Hayır çıkarsa ve iktidar mesajı aldım toplum ayrışma istemiyr sistem değiikliği istemiyor yolumuza mevcut dünya düzeni ile devam edelim derse 2018 de iniş durur, 2019 da toparlanmaya başlar 2020 de 2015 seviyesine gelir. yoksa 2023 e kadar turizm işini unutunuz Türkiyede.görünen köy klavuz istemez. At gözlü olmayın sivil toplum kurumları iktidara bunu işin çok kötü olduğunu anlatmalı yağcılık yalakalık yapmamalı.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar