21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
SON DAKİKAYA SIKIŞAN AVRUPA PAZARINDA KAPASİTE SORUNU GÜNDEMDE
Erken rezervasyonlarda büyük gerileme yaşanan Avrupa'da tur operatörlerinin kapasite daraltmaya gitmeleri durumunda Türkiye için 4 milyon koltuğun tehlikeye gireceği belirtiliyor.
Turizmgazetesi- Turizmde yaşadığı kriz sonucunda Avrupa pazarında gerileyen Türkiye için şimdi de kapasite sorunu gündeme geldi.
 
Erken rezervasyonda Türkiye satışlarında umduklarını bulamayan tur operatörlerinin uçak koltuk kapasitesini kısması üzerine en az 4 milyon koltuğun tehlikeye girdiği belirtiliyor. 
 
Almanya’da yayımlanan turizm ve iş seyahatleri dergisi FVW’nin haberine göre, tur operatörleri Türkiye’ye olan koltuk kapasitesini yaklaşık dörtte üç oranında azalttılar. 
 
Başta Pazar lideri TUI olmak üzere koltuk kapasitesini azaltan tur operatörlerinin, umutların bağlandığı son dakika satışlarında talebin artması halinde yeterli koltuk bulunup bulunamayacağı tartışılıyor. 
 
Almanya pazarının dördüncü büyük grubu FTI’nin genel müdürü Ralph Schiller, gerekli koltuk kapasitesinin korunmasının önemine dikkat çekerek, kapasiteyi büyük ölçüde kısmanın yaratacağı sıkıntılara işaret etti. 
 
Türkiye spesiyalisti tur operatörü Bentour’uın CEO’su Deniz Uğur ise charter şirketlerinin azaltılan kapasiteyi dikkat alarak yönlerini başka destinasyonlara çevirmeleri halinde Türkiye için büyük bir tehlikenin kapıda olduğunun altını çizdi. Uğur, özellikle yüksek sezonda kapasite azlığının büyük bir sorun teşkil edeceğini vurguladı. 
 
Thomas Cook bünyesindeki Öger Tours’un genel müdürü Dongül Göktaş-Rosati ise Türkiye spesiyalisti olarak geniş bir kapasiteye sahip olduklarını ve kapasite daraltmasına gitmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. 
 
Buna karşılık, Türkiye kapasitesinin küçülmesinden korkan tur operatörleri arasında Tropo da yer aldı. Tropo Satış ve Pazarlama Direktörü Okan Doğanaslan, charter şirketlerinin son dakika odaklı satışlar ve verimlilikteki düşüş beklentisi nedeniyle yeterli kapasite konulması noktasında geri adım atabileceklerini ve bunun da Türkiye turizmi açısından kötü bir gelişme olacağını belirtti. 
 
FVW’nin haberinde Türkiye kapasitesinin düşürülmesi halinde bundan Öger Tours gibi kapasitesini kısmayan tur operatörlerinin yanı sıra Türkiye kapasitesini kısmayan Lufthansa ve THY ortaklığı SunExpress gibi havayollarının da yararlanacağına işaret ediliyor. 
 
FVW’ye konuşan SunExpress yöneticileri, daha önceki krizlerde de Türkiye turizm sektörünün güçlü bir partneri olduklarını vurgulayarak, 2017 için de Türkiye kapasitelerini artırdıklarını söylediler. 
 

07-02-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Myd
09-02-2017 12:06
Türkiyenin batıdaki bitişi
Çok acıdır ama Türkiye artık bir turizm ülkesi değil ama kaotik bir ortadoğu ülkesidir. Batı ve modern dünya bu kararı verdi ve bu algı artık değişmeyecek.Bundan sonra 70li yıllar gibi birkaç milyonun geleceği önemsiz bir destinasyon olacağız.
08-02-2017 08:18
thy nin hangarı
bu durumda yerli ve milli hava yolumuz şimdiden devreye girmeli ve hangarda yatan uçakları devreye almalı, 30 uçak az bir kapasite değil, yolcu geleceek ama uçak yok olmaz öyle şey, thy bu gün bu işe el atmaz ise yerli ve millideğildir demekki, ayrıca morgan freeman ve yabancı oyunculara verilen reklam paralarına da yazık
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar