26.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
BOOKING.COM TÜRKİYE'DE DE CEZA ALDI
Rekabet Kurumu'na bağlı Rekabet Kurulu, Booking.com'a önemli miktarda idari para cezası verdi.
Hollanda merkezli uluslararası otel satış portalı Booking.com’a Rekabet Kurulu 2 milyon 543 bin 992 lira 85 kuruş para cezası kesti. 
 
Dünya genelinde özellikle uyguladığı “en iyi fiyat garantisi” dayatması ile otellerin şikayetçi olduğu ve pek çok ülkede ceza alan Booking.com’a sonunda Türk Rekabet Kurumu da ceza vermiş oldu. 
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’ın başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, 11.01.2017 tarihi itibariyle açıklanan 05.01.2017 tarihli kararı ile Booking.com B.V’ye 2.543.992,85 TL idari para cezası verilmesine hükmetti. 
 
Soruşturma heyeti daha önce Booking.com'un konaklama tesisleri ile imzaladığı sözleşmelerde fiyat ve kontenjan paritesi hükümleri ve en iyi fiyat garantisi uygulamasına ilişkin hükümlerin rekabeti sınırlayıcı olduğu kanaatine vardıklarını belirtmişti.
 
Rekabet Kurumu'ndan bugün yapılan açıklama şöyle: 
 
"Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sundukları rezervasyon hizmeti kapsamındaki “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.
05.01.2017 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Booking.com B.V.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine bu nedenle, aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."
 

11-01-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.