26.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
"AB'Yİ TERKEDİYORUZ, YUMUŞAMA SÖZKONUSU DEĞİL"
İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacağını AB üyeliğinin bazı parçalarını korumayı da düşünmediğini söyledi...
 
İngiltere’nin Brexit ‘AB’den ayrılma) referandumundan çıkan sonuç gereği önümüzdeki aylarda başlayacak çalışmalar öncesinde yaptığı açıklamada ülkesinin AB’den ayrılacağını AB üyeliğinin bazı parçalarını korumayı da düşünmediğini söyledi.
 
Sky News televizyonuna konuşan May, İngiltere’nin "Avrupa’dan değil, Avrupa Birliği’nden ayrılmakta olduğunu" söyledi.
"Kendi sınırlarımızı ve yasalarımızı kontrol edebileceğiz"
 
"İnsanlar AB'den çıkmamıza karşın AB üyeliğinin bazı parçalarını elimizde tutmak istiyormuşuz gibi konuşuyor." ifadesini kullanan May, "AB’yi terk ediyoruz. Dışına çıkıyoruz. Artık AB’nin üyesi olmayacağız. Sorun, dışına çıktığımızda AB ile İngiltere arasında nasıl bir ilişkinin doğru olacağını bulma sorunu. Kendi sınırlarımızı ve yasalarımızı kontrol edebileceğiz." diye konuştu.
 
Kafamız net, kararımız kesin
 
Geçen hafta istifa eden İngiltere'nin AB Daimi Temsilcisi Ivan Rogers’ın hükümetin Brexit müzakereleri konusunda "kafasının bulanık" olduğu şeklindeki sözleri de sorulan May, "Hayır, kafamız hiç de bulanık değil." yanıtını verdi.
 
AB ile serbest ticaret karşılığında serbest dolaşımın verilmesi yaklaşımını yanlış bulduğunu söyleyen May, İngiltere’nin AB ile ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini belirtti. Brexit müzakerelerinde İngiltere için en iyi koşulları elde etmeye kararlı olduğunu vurgulayan May, bunun AB’nin de yararına olacağını savundu.
 
Süreç yumuşak mı sert mi geçecek
 
İngiliz hükümeti mart sonunda başlatmayı öngördüğü Brexit müzakereleriyle ilgili henüz ayrıntılı açıklama yapmış değil ancak kamuoyunda “yumuşak” ve “sert” olmak üzere iki seçenek tartışılıyor.
Brexit'in ortak pazar ve gümrük birliği dahil AB'nin bütün kurumlarından çıkmayla sonuçlanmasını isteyen "sert" çevrelerin karşısında, ortak pazara erişimin sürmesi karşılığında AB ile arada belirli ölçüde bir serbest dolaşımın yürürlükte kalmasına izin verilmesini isteyen "yumuşak Brexitçiler" bulunuyor.
 

09-01-2017 11:49

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.