19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
3 Yorum | Yorumlar
BOOKING COM'DAN SONRA EXPEDIA DA "EN İYİ FİYAT"TAN GERİ ADIM ATTI
Avrupa şikayetlerin artması üzerine ABD'li Booking.com'un rakibi Expedia da 'en iyi fiyat' uygulamasından vazgeçeceğini açıkladı.
Turizmgazetesi- Türkiye’de, Booking.com’un otelleri tehdit etmesine dek uzanan süreçte konu yeni yeni tartışma gündemine gelirken, Avrupa’da öteden beri otellerin online otel satış portallarından şikayetleri sonucu atılan hukuki adımlar, söz konusu portalların bir bir geri adım atmasını da beraberinde getiriyor. 
 
Otellerin şikayetleri üzerine özellikle pazarda tekel konumuna yükselen Booking.com’un Almanya, Fransa, İsveç, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanısıra Avrupa Birliği kartel daireleri tarafından uyarılmaları sonuç vermeye başlamış görünüyor. 

Booking.com’un otelleri zora sokan “en iyi fiyat” şartı içeren parite uygulamasından vazgeçmesi sonrasında en büyük rakiplerinden Expedia da bu uygulamadan vazgeçeceğini açıkladı. 

Expedia’nın 1 Ağustos’tan itibaren başlatacağı bu uygulamanın Avrupa’da çalıştığı tüm otellerde ve dünya genelinde kullandığı tüm otel satış sitelerinde geçerli olacağı bildirildi. 

Buna göre, Expedia ile çalışan otel, şirket ile anlaştığı fiyatın altında fiyat ilan ederek oda satamayacak, ancak telefon ya da resepsiyondan kapı satışlarında istediği fiyattan oda verebilecek. 

Avrupa’ya göre, otel portallarının dayatmacı yaklaşımlarında karşı Türkiye’de ise daha geç adım atıldı. Öteden beri şikayetlere konu olan Booking.com için Rekabet Kurumu önceki gün ön araştırma başlattı. 
 

02-07-2015 11:05

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Meraklıokuyucu
02-07-2015 14:37
Nerden anladınız?
Ahmet Bey, müşterinin sizin ilanınız vasıtası ile otelden haberdar olduğunu nasıl tespit ediyorsunuz? O zaman yarın siz oteller kapı müşterisi dahi kabul etmesinler diyebilirsiniz.
ahmetbal
02-07-2015 13:48
telefonda dusuk fiyat olmaz
Boyle sacma birsey olabilirmi; telefonda bile sozlesmelerinden dusuk fiyat veremez otel..vermemesi gerekir.. cunki sozlesmeye aykiri davranarak Acenta veya satis kanallari ile yapmis oldugu sozlesmelere ters dusmus olur..Sacenta veya satis kanallarinin satisini engellemis olur. Ancak kapi musterisine istedigi fiyati vermeli..Zaten yillardir Otellerin biz acentalara yaptigi en buyuk kotuluk bu. Bizler Gazete ilani,internet vb pazarlama yontemleri ile otelleri tanitiyoruz..uyanik musteri..Otele ulasarak fiyat pazarligi yapiyor..otel benim musterim diyor..halbuki satis kanallari araciligi ile otelden haberdar oluyor tuketici..Bizim gazete ilanimiz ile otelin kapisina gidiyor Tuketici ve bizim fiyatimizdan daha dusuk fiyat istiyor...otelci ilanimiza ragmen o musteriyi kendi musterisi kabul edip..istedigi fiyattan satiyor odasini..biz ise Hava aliyoruz
EnginSökmez
02-07-2015 13:26
Yanıltıcılıktan kaçınılmalı
Expedia şirketleri ile uzun süredir çalışan her yetkili gayet iyi bilir. Booking,Expedia,HRS birbirinden çok farklı çalışır. Bookingde yüksek komisyonlu çalışırsanız sıralamanız yükselir. Expedia da ise Uçak artı Otel seçeneklerinden ve Expedia ödemeli güvenli sistem ile çalışırsınız. Uçak rezervasyonlarında da istediğiniz ülke ve pazar ile çalışabilirsiniz. Bu anlamda da 2008 den beri en iyi fiyat garantisi ile değil, eşit fiyat ile çalışmaktadırlar. Fiyat eşitliği en önemli konudur.Başlık 5 sene önceden kalma gibi durmuş o yüzden :) Expedia bünyesinde bulunan Tripadvisorun başka yerel bir acente ile anlaaşarak yaptığı yanıltıcı haberler zaten birçok otelcinin kandırılmasına vesile oldu. Bu tür haberlerin de sadece kaliteli misafir getirmeye odaklanan kurumlara zarar vereceğini bilin. Kendimizi daha fazla vurmayalım :)
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.