25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
REKABET KURUMU BOOKING.COM İÇİN ÖN ARAŞTIRMA BAŞLATTI
Uygulamaları ile haksız rekabete neden olduğuna ilişkin şikayetleri inceleyen Rekabet Kurumu Booking.com hakkında ön araştırma başlattı.
 
Uluslararası otel ve seyahat portalı Booking.com’dan dünya genelinde artan şikayetler, Türkiye’de de gündeme geldi.
 
Seyahat acentelerinin meslek kuruluşu TÜRSAB'a yaptıkları şikayetkler üzerine konu Rekabet Kurumu’na götürülmüştü.
 
Rekabet kurumu, yapılan şikayetler ve bunun dayandırıldığı gerekçeleri inceledikten sonra booking.com hakkında ön araştırma başlattı.
 
Konu ile ilgili olarak TÜRSAB’dan yapılan açıklamada, “TÜRSAB’ın, Rekabet Kurumu’na Booking.com hakkında soruşturma açılması için 08.01.2015 tarihinde yaptığı şikayet ile; Booking.com’un hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle rekabeti engelleyen ve kısıtlayan faaliyetleri nedeniyle acentaların uğradıkları  mağduriyetlere  son verilmesine yönelik soruşturma başlatılması talep edildi. Başlayan süreçte önemli bir noktaya gelindi” denildi. 
 
Booking.com’un “En iyi fiyat garantisi” gibi tüketiciyi yanıltan agresif pazarlama yöntemleri ve otellere imzalattıkları “garanti oda” sözleşmeleri ile fiyat baskısı oluşturarak pazarda rekabetin oluşmasına ciddi biçimde engel olduğu belirtilen açıklamada, seyahat acentacılığı faaliyetlerini yürütme yetkisinin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına verildiği belirtilerek "Booking.com bu ehliyete sahip olmadığı için Türkiye’de seyahat acentalarının verdiği hizmetleri sunma hakkına da sahip değildir" ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, üyelerden gelen ve ciddi delillere dayandırılan şikayetler üzerine Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun kabul edildiği, acentelerin booking.com ile ilgili yaşadıkları sorunların Rekabet Kurumu uzmanlarınca incelenmesinden sonra ön araştırma başlatıldığı bildirildi.
 
 

30-06-2015 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ahmetbal
30-06-2015 19:51
gec bile kalindi
Bu kadar beklenmesi bile gerekmezdi
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar