23.02.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
8 Yorum | Yorumlar
BOOKING COM SORUNU BÜYÜYOR... ŞİKAYET EDENİ 'ATARIM' DİYOR
Birçok ülkede oteller booking. com'un tekelciliğine karşı açtıkları davaları kazanırken Türkiye'de sorunlara yenileri ekleniyor.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde oteller booking. com tekelciliğine karşı açtıkları davaları kazanırken Türkiye’de sorunlara yenileri ekleniyor…

Online seyahat pazarı büyüyor. Büyüyen Pazar sektörün her kesimini etkileyecek gelişmeleri beraberinde getiriyor. Bunlardan birinin de online pazarının en büyüğü booking.com’un tekelci konumunu tehdit amaçlı olarak kullanır hale geldiği belirtiliyor.
 
Sistemden atarız' tehdidi
 
Bu alanda yaşanan olayların son örneği bir otel ,ile ilgili yapılan şikayet üzerine booking.com’un oteli ‘Sizi sistemden atarız’ tehdidi oldu. Hürriyet Gazetesi’nden Burak Coşan’ın haberine göre, geçen mart ayında rekabet koşullarını bozduğu ve pazarda tekelleşmeye gittiği gerekçesiyle Rekabet Kurumu'na şikâyet edilen 'booking.com',  en ufak bir olumsuzluk yaşandığnda tekelci konumundaki gücünü kullanarak otele 'sizi booking.com sisteminden dışarı çıkarırız' diye tehdit ediyor.
 
'Tekel gücünü kullanıyor'
 
İstanbul Anadolu yakasında faaliyet gösteren bir otelin müdürü booking.com ile yaşadıkları olayı anlatırken şunları söyledi:
"Bir müşteri bizi booking.com'a şikayet etmiş. Şikayette '2 kola bir suya 40 lira aldılar' demiş. Onlar da bizi uyardılar. 'Böyle yaparsanız sizi booking.com sisteminden çıkartırız' diye mail attılar. Araştırdım. Müşteri mini barın hepsini boşaltmış. Müşterinin imzaladığı faturayı bulduk. Booking. com'a gönderdik. kabul etmediler. Tekrar aynı cevabı verdiler. 'Bu kabul edilemez. Böyle birşey bir daha olursa sizi sistemden çıkarırız' dediler. Sürekli tehdit ediyorlar. O kadar çok otel var ki onlarla çalışan biz olmasak ta işleri yürüyor. Biz de vazgeçemiyoruz. Vazgeçersek daha büyük kayıp yaşıyoruz." 
 
'Bizim elimiz bağlı, onlara yasak yok'
 
Bu arada işletmelerin izinsiz e-posta gönderimini yasaklanmasının de booking.com’a yaradığı belirtiliyor.
Otelciler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, Elektronik Ticaret Kanunu kapsamında, her türlü ticari iletinin alıcının onayına bağlı olması şartını getirmesinin de booking.com'u etkilemediğini belirterek,  "Biz tüketiciye mesaj ya da mail atamıyoruz. İzin alamadığımız sürece telefon açamıyoruz. Yasa ile beraber bu kanalımız da kapanmış oldu. Ancak booking.com bu yasadan etkilenmiyor. Çünkü yurtdışı merkezli bir firma. Onlar tüketicilere mesaj ya da mail atmaya devam ediyor" dedi. 
 
Almanya'da oteller tekelciliğe karşı davayı kazandı
 
Booking.com’un tekelci konumunu tüketici ve oteller aleyhine kullanımı ile ilişkili olarak başta ‘en ucuz fiyat’ sistemi olmak üzere çeşitli ülkelerde mahkemeye verilmişti. Almanya’da oteller booking. com. hakkında fiyat uygulaması ile ilgili kendileri ve tüketiciyi aleyhine olan uygulama hakkında açtıkları davayı kazandı. Bu karar üzerine booking.com Almanya’da otellerle yaptığı anlaşmayı değiştirmişti.

27-06-2015 10:56

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
30-07-2017 14:29
KAYIT DIŞI
Booking.com gibi bir şirketi kaybetmek Türk turizmi için büyük zarardır,önemli olan booking in aracılık ettiği müşterinin otel,motel vs. tarafından kayıt altına alınıp vergilendirilmesidir air.bnb daha iyi deniyor jandarma ve polis kaydı yapıyor ve fatura kesiyormusunuz? Kimse işin bu yönüne bakmıyor bizde sezon sonu 3yıldızlı otelimizi kapatıp villaya meskene çevireceğiz on binlerce villa daire vs kayıtsız vergisiz bu işi yapıyor dur diyebilen yok bizim vergilerimiz çalınıyor.yabancı bir ülkede kayıtsız vergisiz villa ,ev,apt kiralada göreyim.Turizm türkiyede 2.3 yıldızlı oteller için bitmiştir kayıtsız vergisiz turizm başlamıştır durmayın kalan online siteleride kapatın gücünüz kayıtlı işletmelere yeter.Bu şekilde kurnaz acentalar ve türsab ın eline düşüp bedava oda verelim ve tabiki turizm kalitesi düşsün.Neyse seneye Çinliler ve Hintliler geliyor yaşadık.!!! Bari Kızılderelileride getirin tam olsun.
DonKişot...
27-07-2017 10:15
Don Kişot Booking.Com a Küstü
Booking.com büyük bir organizasyon İyi Çalışan Bir Sistemi Var... booking.comu Bu Güne Kadar Çok Kez Kullandım ve Sistemden Bulduğum Hotellere Rezervasyon Yaptım. Gittim Konakladım. Her Konaklamam Sınunda Mutlaka Ama Mutlaka Konaklamam ve Tesis Hakkında Düşüncülerimi Yazdım... Kalacağım Tesisi Seçerken Tesis İle İlgili Daha Önce Konaklayanların Konaklamaları İle İlgili Yazdıklarını Dikkate Aldım. Daha Doğrusu Alıyordum. Ailem İle Yaptığım Son Yunanistan Seyahatimizde tesislerden v birinde odada değil garajdan bozma bir yerde kötü kokular içinde geçirdiğimiz geceyi tesis yönetimi ile oaylaşınca tesis büzi konaklanadı gösterdinde bu nun doğru olmadığını ve kalınmadı denilen gece tesiste kaldığımı yazdım fotoğrafları ile belgeledim kredi kartımdan para çekildiği de belirttim. Ve booking.com dan kayıtların düzeltilip tesis hakkında yorum yapabilmem için gereken düzeltmenin yapıllmasını istedim. Henüz uapmadılar. Sma bı arada bir başka yesis hakkında yazdığım yorumun sadece olumlu yerlerini alarak sansürleyerek yayınladıklarında booking.com un sadece olumlu mesajları yayınladığımı olumsuz tecrübe yazılarını yayınlamadığını anladım. booking.com bu son iki olay sonrası güvenimi kaybettim booking.com da yazılan yazıların dadece inandırıcı ve yanıltıcı olduğunu Düşünüyorum ve bir daha kullanmayı düşünmüyorum.
a-ros
14-12-2016 18:57
sistem tehditi
Booking sadece musteri odaklı çalıştıgı dogrui otelcilerle hiç ilgenlenmıyorlar. aynen derten bizde muzdaripiz. bir problem yasadıgımızda kimseye anlatamıyorsun.. apart işletiyorum ve booking her tarafında asansorun olmadıgını belirtmemize ragmen ve rezervasyon gelir gelmez hemen. musteri booking uzerınden mail atmamam ragmen. yine de misafir (arap) problem cıkartak. booking irtibatta gectik bize dedikleri booking sizden parayı tahsil edecek diye mail attılar. sen o kadar bekle dairen rezervasyonlara kapalı olsun. onlar finalde gelsin diledigi. at kostursun. booking e anlatınca biz bu tip problemleri cok alıyoruz. ama hiç cözüm yok. berbat sistem ama daha once arkadasın da belirtigi gibi. tekel göcünü kulanıyor. air bnb cok daha kullanışlı ve sistematik olarak daha iyi. insallah daha buyur ve bizi bu booking kustahlıgından kurtarır.
jetluck
01-07-2015 00:20
Otellerin kurtuluş reçetesi
Otellerin memnun ve mutlu olması için Booking.com un şirketi kapatması ve Otellerin Tur operatörlerine ve acentalara mahkum olması lazım Tur Operatorlerin sezon başında gelerek dev bütçeler ile yapılmış otellerin önüne üzerinede Herşey Dahil 20 usd / oda yazan kontratlar koyması lazım Sonra bu kontratları imzalatıp otel genel müdürleriyle yiyip içip kutlamalar yapmaları lazım Ardından Kontrat müdürünün ofise gitmesinin hemen ardından otele aksiyon için baskı yapmaya başlaması lazım . her zaman otelin odalarının boş olmasını kullanarak aksiyon isteyip daha da indirimli fiyatlar koparması lazım. Sezon içinde aslında o otele gelen binlerce rezervasyonu bekleterek İşler kötü uçaklar boş diyerek aksiyonlar toplayarak aslında satılmış odaları aksiyonlu fiyatlardan otele geçmeleri lazım. Her 50 odada 2 adet free oda talep ederek bedava aldığı odayı müşteriye satması ve otelin sırtından para kazanması lazım. ayrıca her haftasonu kontrat müdürünün eşi dostu , acenta müdürlerini otelinde yedirip içirmesi lazım. Katalog katkı payı , fuar katılım payı adı altında bu dost Tur Operatorlerinin otellere binlerce euro faturalar göndermesi lazım. Ayrıca alınan kuş kadar kontrat fiyatlarının otellerin haberi olmadan sadece bazı ülke IP lerinden görünecek şekilde online kanallara dağıtarak otelin paket fiyatın içine koyularak satılacağını düşündüğü fiyatlardan online satış yapmak lazım. Bunu tabi otelin bilmesine ne gerek var o B2B fiyattan gelen müşterilere paket tur almış süsü vererek otele rehberle göndermek lazım. Sezon sonunda yüzlerce müşteri şikayeti yaratarak reklamasyon adı altında Otellerden binlerce euro para istemesi lazım Yıl sonu kick back oranlarının otele olan borçtan düşülmesi ve otele ödenecek paranın kuşa döndürülmesi lazım. Müşterilerden tüm parayı sezon içinde satış sonrası toplanmışken otelden bu gibi kesintileri yaparak o parayı kuşa çevirerek otele sene sonu 6 aylık 8 tane çek ile ödeme yapmak lazım. Bir sonraki sezon yine aynı otele giderek talep yok diyerek aynı odayı bu defa 15 usd ye kapatmak lazım. Bütün bunları yaptığınızda yukardaki şikayetçi otellerin gözünde kahraman olursunuz . Zamanın ötesini görmüş yabancı bir şirket çıkar otelinizi 210 ülkede dünyanın en büyük reklam bütçelerinden birini ayırarak pazarlar senede 20.000 oda satar ama siz bu satışın karşılığında o firmanın ne kadar para harcaması gerektiğini bile düşünmeden Komisyon vermeden satmalılar yeaaah gibi söylemlerde bulunursunuz. Bu şirket ayırdığı pazarlama bütçesiyle Turizm Bakanlığının son 200 yıldır yapamadığı ülke reklamını da ülke için ve çalıştığı otelleri satmak için yapar ama Devlet booking.comu kapatsın mühürlesin yeaaah nidaları atarsınız. Bu durumu otellerin online pazarlama satış fiyatlarına yıllar sonra kendileri karar vermeye başlaması ve Tur Operatorleri tarafından sömürülmedikleri için alışkın olmadıkları bu duruma ayak uyduramayarak şaşkınlık yaşamaya başlamalarına veriyorum. Not : 9 yıl Tur Operatöründe Kontrat müdürü olarak çalıştım. Saygılarımla
CalibroTR
30-06-2015 09:32
Müşteri olarak ben çok memnunum...
Booking.com o kadar güzel ve güçlü bir sistem kurmuş ki müşteri olarak hayran kalmamak mümkün değil. Bir kaç defa yurt dışı seyahatim için kullandım. İnanılmaz hizmet veriyorlar. Müşteri memnuniyetleri inanılmaz boyutta. Müşteri odaklı çalışıyorlar. Yukarıdaki yazı da bunu açık ve net gösteriyor zaten. Türkiyedeki oteller de müşteri odaklı çalışmayı öğrenmeliler. Yukarıda yazınızda bahsettiğin müşteri hatalı olsaydı hizmet aldığı booking.coma şikayet yazısı yazmazdı. Yurt dışı bir otelde benim başıma gelen bir sorunda inanılmaz ilgilendiler. Bence Booking.com müşteriler için inanılmaz rahatlık ve iyi hizmet sağlıyor. Yukarıdaki yazı komik olmuş. Booking.comu eleştireyim derken müşteri açısından övmüşsünüz. Otelciler olarak sizlerde müşteriye sahip çıkın ve en iyi hizmeti vermeye çalışın.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.