25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
BOOKING.COM AVRUPA'DA REKABET KURUMLARINI "İKNA" ETTİ
AB ve AB üyesi ülkelerin rekabet kurumları tarafından 'tekelleşme' uyarısı alan ABD merkezli otel oda satış portalı Booking.com, tek tek Avrupa ülkelerinin rekabet kurumlarını ikna yöntemine başvurdu.
Turizmgazetesi- Avrupa’da tekelleşme tehlikesi yarattığı için başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin kartel daireleri ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nca defalarca uyarılan ABD merkezli online seyahat satış sitesi Booking.com’un ülkelerin rekabet kurumlarını ikna etme çalışmalarına başladığı belirtiliyor. 
 
Parite şartı kalıyor, ancak “gözden geçirilecek”
 
Şirketin, otellere dayatma olarak nitelendirilen ve tekelleşmenin önünü açtığı ifade edilen “en iyi fiyat” şartı içeren “parite şartı” uygulamasından vazgeçmesini isteyen Fransa, İsveç ve İtalya’nın rekabet kurumları ile görüşen Booking.com yöneticilerinin, “parite şartı” kuralının devam etmesi, ancak “gözden geçirilmesi” yönünde kurumları ikna ettiği bildirildi. 
 
Booking.com’un, otel oda satışlarında “haklı rekabet” için rekabet kurumlarına "yardımcı olma" sözü verdiği belirtiliyor. 
 
Booking.com CEO’su Darren Huston, “parite şartı” uygulamasının gözden geçirilip düzeltilmesi için Fransa, İsveç ve İtalya’nın rekabet kurumları ile anlaştıklarını açıkladı. Huston, otel oda satılarında haklı bir rekabet için kurumlara “yardımcı” olacaklarını belirtti. 
 
Rakip online sitelerden düşük fiyat dayatmasından vazgeçiyor 
 
Booking.com’un, parite şartını gözden geçirme sözü çerçevesinde, çalıştığı otellere rakip portallara verdikleri fiyat, kullanılabilirlik ve rezervasyon koşulları üzerinden karşılaştırmalı parite şartı kuralından vaz geçeceği bildirildi. 
 
Otellerin Booking.com’dan düşük fiyat verememesi kuralı devam ediyor 
 
Buna karşılık, otellerin asıl şikayetçi oldukları kendi satış fiyatlarının Booking.com fiyatından düşük olmaması kuralının ise devam edeceği, otellerin daha düşük fiyatı ancak ilan etmeksizin müşterileri ile aralarındaki pazarlıklar çerçevesinde verebilecekleri ifade ediliyor. 
 
Avrupa’daki Hotrec, IHA gibi otel meslek birlikleri ise buna karşı çıkıyorlar. Otelciler, bunun ellerini zayıflattıklarını ve kendilerini online satış portallarına bağımlı hale getirdiklerini belirtiyorlar. 
 
Alman Rekabet Kurumu’nun tavrı merak ediliyor
 
Booking.com’un teklifi karşısında “ikna” olan İtalya, İsveç ve Fransa rekabet kurumlarının tersine, bu konudaki kesin tavrı ile bilinen Alman Rekabet Kurumu’nun ise Booking.com’un teklifine nasıl bakacağı merak ediliyor. 
 
Accor şikayet etmiş, AB Komisyonu ve Almanya uyarmıştı 
 
Daha önce Avrupa’nın en büyük zincir oteller grubu Accor tarafından şikayet edilen ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun da incelemeye almış olduğu ABD merkezli otel satış portalı Booking.com, pazar lideri olduğu ülkelerden Almanya’da, Federal Kartel Dairesi tarafından da geçtiğimiz günlerde uyarılmıştı. 
 
 

22-04-2015 10:57

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar