25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
ALMAN KARTEL DAİRESİ DE BOOKING.COM'U UYARDI
Geçtiğimiz aylarda Accor'un şikayetçi olduğu, daha öncesinde AB Komisyonu'nun 'tekelleşme' uyarısı yaptığı online otel satış kanalı Booking.com'a bir uyarı da Alman Kartel Dairesi'nden geldi.
Turizmgazetesi- Online seyahat satışları artarken, online seyahat satış kanallarının kızıştırdığı rekabet ortamı da giderek büyüyor. 
 
En çok otelcilerin şikayetçi olduğu online satış kanalları hakkında şikayet ve uyarıların da dikkat çekici boyutlara ulaştığı görülüyor. 
 
Daha önce Avrupa’nın en büyük zincir oteller grubu Accor tarafından şikayet edilen ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun da incelemeye almış olduğu ABD merkezli otel satış portalı Booking.com, Pazar lideri olduğu ülkelerden Almanya’da, Federal Kartel Dairesi tarafından uyarıldı. 
 
Booking.com’un tekelleşme tehlikesine dikkat çeken Alman Federal Kartel Dairesi, şirketin “en iyi fiyat” şartı içeren “parite şartı” uygulamasından vazgeçmesini istedi. 
 
Alman Federal Kartel Dairesi, bu talebini, Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin 2013 sonlarında bir diğer online otel satış kanalı HRS aleyhine verdiği “parite şartı” uygulamayacağı yönündeki kararına dayandırdı. 
 
HRS aleyhine verilen karar sonrasında rakipleri Expedia ve Booking.com’un buna uygun hareket etmedikleri ve “parite şartı” uygulamasından vazgeçmediklerini kaydeden Alman Federal Kartel Dairesi Başkanı Andreas Mundt, Expedia aleyhine bu yönde açılmış davanın sürdüğünü söyledi. 
 
AB uyarmıştı 
 
2014 Aralık ayında AB Komisyonu, Booking.com’un faaliyetini araştırmalarını istediği AB üyesi ülkelerden Fransa, İsveç ve İtalya rekabet kurumlarından gelen raporlar üzerine, Booking.com’un en ucuz fiyatı şart koşan “parite şartlarını” rekabete aykırı bulmuştu. Komisyon, online otel satış sitelerine “kartel oldunuz” uyarısı yapmıştı. 
 
Accor şikayetçi olmuştu
 
2015 Şubat ayında ise Avrupa’nın em büyük zincir oteller grubu Accor,  Booking.com’dan şikayetçi olmuştu. Fransa Rekabet Kurumu’na Booking.com’u şikayet eden Accor, Booking.com’un Fransa’da pazar hakimiyetini kötüye kullandığını savunmuştu. 
 

02-04-2015 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Erenler
06-04-2015 09:59
booking.com
Alman kartel dairesinin uyarısı bence çok önemli. Turizm kırılgan bir hizmet sektörüdür. ucuz ve kaliteli hizmetin tüketiciye sunulması için yapılan yatırımların sonuç vermesi için kartel türü yapılaşmalara izin verilmemesi önemlidir. aksi taktirde maliyet/satış dengesinde zorlanan küçük otel ve konaklama sunucuları ezilir, yokolur, beraberinde turizm sektörü ve hizmet alan müşteri zarar görür. özetle kartel her sektör için olduğu gibi turizm için de kötüdür.
EyüpKlavun
02-04-2015 21:38
Booking
Booking.com Gayet memnunuz istediğimiz ülkede güvenli otel bulabiliyoruz.Türkiye ve Avrupa,ABD otel Rez.uygun fiatlara konaklıyabiliyoruz.Saygılarımla.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar