23.02.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ACCOR BOOKING.COM'DAN ŞİKAYETÇİ OLDU
Fransa merkezli uluslararası zincir oteller grubu Accor, uluslararası online seyahat şirketi Booking.com'u Fransa Rekabet Kurumu'na şikayet etti.
Turizmgazetesi- Avrupa’nın em büyük zincir oteller grubu Accor,  ABD merkezli online seyahat şirketi Booking.com’dan şikayetçi oldu. 
 
Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesinin haberine göre, Fransa Rekabet Kurumu’na Booking.com’u şikayet eden Accor, Booking.com’un Fransa’da pazar hakimiyetini kötüye kullandığını savundu. 

Accor, otellerini Fransa’da pazarın yüzde 70’ini elinde bulunduran Booking.com’un yanı sıra, rakipleri Expedia ve HRS üzerinden de pazarlıyor. 

Online portallar AB’de tepki çekiyor 
 
Önde gelenleri ABD merkezli olan online satış kanalları, bir süredir Avrupa’da kartelleşmekle suçlanıyorlar.
 
Booking.com’un pazardaki egemenliği geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa Birliği (AB)’nin de dikkatini çekmiş, AB Komisyonu, Booking.com’un özellikle “parite şartları” olarak adlandırılan ve otellere bütün kanallarda verdiği oda fiyatlarının en ucuzunu sunma şartından yola çıkarak, şirketin ticari faaliyetinin rekabete etkilerini test etmişti. 
 
AB üyesi ülkelerden Fransa, İsveç ve İtalya rekabet kurumlarından Booking.com’un faaliyetini araştırmalarını isteyen AB Komisyonu, bu araştırma sonucunda, Booking.com’un en ucuz fiyatı şart koşan “parite şartlarını” rekabete aykırı bulmuştu. 
 
AB Komisyonu, Booking.com’un bu uygulamasının özellikle diğer online oda satışı yapan firmalar açısından haksız rekabet oluşturduğu ve pazara yeni oyuncuların girmesinin önünde de engel teşkil ettiğine hükmetmişti. 
 
Bunun üzerine Booking.com, bu yöndeki kaygıları ortadan kaldırmak için “parite şartları” uygulamasını kaldıracağını açıklamıştı. Buna göre, Booking com’un, AB sınırları içindeki otellerde “parite şartı” getiremeyeceği, otellerin farklı online satış kanallarına farklı fiyatlar verebilecekleri bildirilmişti.
 

26-02-2015 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
neo
26-02-2015 09:39
kartel
her otelde malesef en çok satan akanal bookıng com.. varsa onlardan dahha fazla satacak, delikanlı eywallah,,, ayrıca herkes en yğksek fiyatı ne ise onu yada onun üzerine % 20 ekleyerek fiyat veriyor bookıng com a ... ondan sonra bazı çakallara en düşük olan avrupa fiyatlarını alıp çok az farklarla bookıng comdan % 20 düşük fiyat çıkıp ben aklllıyım. otel be bookıng com salak çünkü pahallı satıyorlar demeye getiriyor...bunu gören bookıng com direk oteli tehdit ediyor.. kim haklı kim haklı siz karar verin. bu durumda oteller , ya bookıng com dan vaz geçecek.yada bookıng com şişirilmiş fiyatlar vermeyecek.. pazarlar arası fiyat birliği sağlanıp (antalya için ) tek fiyat olacak.. aynı istanbul gibi.. kaldı ki avrupa içinde aynı şey söz konusu herkes tek fiyat versin.. neden haksız ve bir sürü aralarında uçurum olan fiyatlar var ki???
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.