21.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
SEKTÖRÜN İLGİ GÖSTERMEDİĞİ TURİZM HAFTASI 38. KEZ KUTLANIYOR
Turizm Haftası, 15-22 Nisan tarihleri arasında yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen “38. Turizm Haftası” kutlama etkinlikleri yurdun farklı illerinde yapılan açılışlarla başladı. 

Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği haftaya geçen yıllarda olduğu gibi bu hafta da sektör fazla ilgi göstermezken, açılışların daha çok protokol ağırlıklı olduğu dikkat çekti.
 
 


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Bakan Ömer Çelik'in mesajında, hızla değişen dünyanın hızlı gelişen sektörlerinden turizmin artık, sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra ülkelerin ekonomik sorunlarına da çözüm sağlayan kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olduğunu kaydetti.
Çelik, mesajında, “2013 yılını çok iyi bir performans ile kapatan ve nitelikli işgücü, tesis-hizmet kalitesiyle uluslararası bir marka olan Türkiye’nin turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi arttırmaya aralıksız devam edeceğiz” dedi. 

Turizm haftası çeşitli illerde yapılan açılışlarla start aldı. Bazı il ve beldelerde hafta dolayısıyla şu açılış etkinlikleri yapıldı:
 
Antalya

Turizmin başkenti olarak kabul edilen Antalya’da Antalya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, her yıl Turizm Haftası'nı bir turizm bölgesinde kutlama geleneğini bu sene, Türkiye'de kültür ve kitle turizminin ilk başladığı yerlerden biri olan dünyaca ünlü Side Antik Kent'te sürdürdü. Antalya'da bu seneki Turizm Haftası etkinlikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarında fotoğrafını kullandığı 'Apollon Tapınağı' önünde, Manavgat Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü Mehteran Takımı'nın gösterisi ile başladı. 
 
 
Vali Öztürk: Hedef 18 milyon turist
 
Hafta etkinliği kapsamında, Apollon Tapınağı'nda konuşan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, geçen yıl dünya turizminin göz bebeği turizm şehrine 12 milyon turistin geldiğini, bu sene bu rakamın 13 milyona ulaşmasını umduklarını kaydetti. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı olan 'Türkiye 2023 Vizyonu' kapsamında, ülkeye gelen turist sayısının 50 milyona, turizm gelirlerinin de 50 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ifade eden Öztürk, Antalya'nın 2023 hedefinin ise 18 milyon turist ağırlamak olduğunu kaydetti. Öztürk, "Antalya, ülkemizin en büyük turizm destinasyonlarından biri. Antalyamız, 520 bin yatak kapasitesi ve 2 bin konaklama tesisiyle dünyanın sayılı turizm şehirlerinden biri. Antalyamızın 2023'te 18 milyon turist ağırlama hedefini, daha önce yakalayacağına inanıyorum. 18 milyon turist ağırlama hedefini, 2018-2019 yıllarında yakalayacağımıza inanıyorum. Geçen yıl Antalya, transferlerle 12 milyon turisti ağırladı. Transferler dışında 6 milyon da yerli turist ağırladı. Geçen yıl yerli ve yabancı toplamda 18 milyon turist ağırladık. Antalya, ülke turizmi için çok önemli şehrimiz. Turizm sektörü, 50 sektörü de canlı tuttuğu için çok önemli bir sektör." diye konuştu.
Törende bir konuşma yapan Manavgat Side Turistik Otleciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut ise 2014 yılında iyi bir turizm sezonu geçireceklerine inandıklarını söyledi. Antalya'ya gelen 12 milyon turistin üçte birinin Manavgat'ta konakladığını belirten Barut, turizmcilerin, sezon öncesi turizm fuarlarına katılarak bölge destinasyonunu en güzel şekilde tanıttığını kaydetti. Hedeflerinin, Manavgat'ta turizmi 6 aydan 12 aya çıkarmak olduğunu belirten Barut, bu konuda yöneticilerden destek beklediklerini kaydetti. 
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de ılıman iklim yapısı, doğal güzelliği ve tarihi zenginliğiyle Manavgat'ın dünyanın en ayrıcalıklı turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade etti. Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 200 bin yatak kapasitesi ile Manavgat'ın Türkiye'nin en büyük turizm destinasyonlarından biri olduğunu ifade etti. 
Protokol konuşmaları sonunda, Manavgat Kız Meslek Lisesi ve Manavgat Otelcilik Okulu'nun birlikte açtığı 'Dünden Bugüne Manavgat' isimli fotoğraf ve ebru sergisinin açılışı yapıldı. Side Antik Kent'te konser veren Manavgat HEM Mehteran Takımı'na turistler de yoğun ilgi gösterdi.
 
İstanbul
 
İstanbul’da ise bu yıl Kağıthane Belediyesi'nin ev sahipliğinde kutlanan 38. Turizim Haftası, Kağıthane Meydanı'ndaki törenle başladı. 
Törende konuşan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Kağıthane'nin potansiyeliyle ilgili ciddi bir turizm çalıştayı gerçekleştireceklerini ve bunu daha sonra raporlaştıracaklarını belirterek, "İstanbul'a yeni bir destinasyon kazandırıncaya kadar bunun takipçisi olacağız. Biz biliyoruz ki Kağıthane'de ciddi bir turizm potansiyeli var" dedi.
Bilgili, "Beykoz'dan başladık, Çatalca'dan devam ettik. Geçen yıl Şile'yi çalıştık. Bu yıl da Kağıthane ilçemizi merkeze alıyoruz. Kağıthane ilçesinin turizm potansiyelini elimizden geldiği kadar harekete geçirmeye çalışacağız. İlçenin ciddi bir turizm potansiyeli var. Çalışmalarımızı sadece bir haftalık törenden ibaret görmüyoruz. Perşembe günü ilçenin potansiyeli ile ilgili ciddi bir turizm çalıştayı gerçekleştireceğiz ve bunu raporlaştıracağız. İstanbul'a yeni bir destinasyon kazandırıncaya kadar bunun takipçisi olacağız. Biz biliyoruz ki Kağıthane'de ciddi bir turizm potansiyeli var" değerlendirmesinde bulundu.
Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da Kağıthane'nin, antik devirden bu yana yerleşim merkezi olan tarihi bir ilçe olduğunu söyledi.
 
 
"Osmanlı Belgelerinde Kağıthane" kitabı çalışması yaptıklarını belirten Kılıç, Milli Arşiv Sitesi'nin Kağıthane'de yapılmasıyla Osmanlı belgelerinin ilçede bulunduğunu dile getirdi.
Kılıç, Kağıthane'deki tüm tarihi yapıları restore ettiklerini aktararak, "Çeşmelerimizle, tarihi karakolumuzla, köprülerimizle, Sadabad Camisi ile Kağıthane'deki tüm tarihi yapılarımızı restore ettik. Bu arada 30'a yakın yazılı eser oluşturduk Kağıthane ile ilgili. Bunlardan bir tanesi de yakın zamanda halkımıza sunduğumuz 'Sözlü Tarih' çalışması. 60 yıldan bu yana Kağıthane'deki gelişmeleri aktaran sözlü tarih çalışmasıyla hayattaki büyüklerimizden Kağıthane'yi tüm İstanbullulara ve ülkeye tanıtma çalışması içerisinde bulunduk" diye konuştu.
 
İzmir
 
İzmir'de 15-22 Nisan Turizm Haftası kutlamaları, tarihî Agora ören yerindeki törenle başladı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, burada yaptığı konuşmada şehrin turizm potansiyelinin geliştirilmesi için önemli projelere imza attıklarını belirterek, “İzmir’in önü açılmıştır.” dedi. 
38. Turizm Haftası açılış programı kapsamında, ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koyuldu. Ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak ve Başkan Vekili Aydoğan’ın da katılımıyla turizm korteji yürüyüşü yapıldı. İkiçeşmelik Caddesi'ndeki katlı otopark önünden başlayan yürüyüş, Agora'ya kadar devam etti. Buradaki törende Aydoğan, Türkiye’nin eşsiz bir turizm potansiyelini barındırdığını belirterek, İzmir’inse tarih ve kültür dokusuyla dünyada herkesin ilgisini çekebilecek bir şehir olduğunu söyledi. İzmir’de turizmin gelişmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak çok sayıda çalışma sürdürdüklerini ifade eden Aydoğan, “Belediye olarak, görülmemiş kamulaştırmalar yaparak gerçekten bir mesafe kaydettik. İzmir’in turizmden daha fazla pay alması için altyapıyı dikkatli şekilde yaptık. Birçok kuruluşla işbirliği gerçekleştiriyoruz. İzmir, son yıllarda dünyanın en hızlı gelişen metropollerinden biri oldu. Otel yatırımları çok ciddi arttı. Sağlık turizminin gelişmesi için 40 senedir konuşulan Kadifekale-Agora–Kemeraltı hattının ayağa kaldırılması için çalışmalarımız sürüyor." şeklinde konuştu.
 
 
Vali Toprak da bütün kurum ve kuruluşların, işbirliği içinde çalışarak şehrin turizm kapasitesini arttırması gerektiğini ifade etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ise İzmir’de turizmin gelişmesi, çeşitlenip sürdürülebilir olması için merkezî ve yerel yönetimlerle sivil toplum kuruluşlarının işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. ETİK Başkanı Mehmet İşler, dünya turizminin üçte birinin Akdeniz çanağında olduğunu vurgulayarak, İzmir’in 1,5 milyona yakın turist ağırladığını ve turizmden aldığı payın yüzde 5 olduğunu belirtti.
 
Muğla
 
Muğla'da Turizm Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte, Muğla Yörük Obaları Derneği üyeleri tarafından yöresel halk oyunları gösterisi sunuldu.
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Sınırsızlık Meydanı'nda program düzenlendi. Programa Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer'in yanı sıra bölgede tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler de katıldı.
Etkinlikte ilk olarak Muğla Büyükşehir Belediye Bandosu konser verdi. Konserin ardından Muğla Yörük Obaları Derneği üyeleri tarafından yöresel halk oyunları oynandı. Yörüklerin halk oyunlarını turistler fotoğraf makineleri ve kameralarıyla görüntüledi.
Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Muğla'nın Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından olduğunu söyledi.
Muğla'nın turizmden geçimini sağlayarak ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunan bir kent olduğunu belirten Çelik, "Bugün istatistiklere baktığımızda Muğla'yı 3 milyon yabancı misafir ziyaret etmekte ve karşılığında 3 milyar dolar civarında para bırakmakta. Biz bu hizmeti başta misafirperverliğimizle 2 havaalanımızla 247 bin yatağımızla ve 17 bin civarında yat kapasitemizle sağlıyoruz. Bunu daha da artırabiliriz" dedi. 
 
 
Ülke olarak dünyada en çok gezilen ülkeler arasında Türkiye'nin altıncı sırada bulunduğuna dikkati çeken Çelik, beşinci sıraya yükselebilmek için Muğla'nın 3 milyon olan ziyaretçi sayısını 5 milyona yükseltmesi gerektiğini kaydetti. Çelik, "Eğer 5 milyon civarında turisti bölgemizde ağırlayabilirsek elde edilen geliri de artırabiliriz" diye konuştu.
Programda vatandaşlara yöresel keşkek ve lokma ikram edildi.
 
Ankara
 
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve beraberindeki heyet, Turizm Haftası dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. 
Vali Yüksel, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, turizm sektörü temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerden oluşan heyetle Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.
Daha sonra Yüksel ve beraberindekiler, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Yüksel, deftere şunları yazdı:
"Bugün 38. Turizm Haftası münasebetiyle Ankara sektör temsilcileriyle huzurunuzdayız. Turizmin, dünyada hızla gelişen sektörlerin başında gelmekte olduğu ve çok boyutlu etki alanlarıyla şehirlerin gelişiminde de önemli rol oynadığını dikkatle takip ediyoruz. Bu yapısıyla ekonomiye olan katkısının yanı sıra toplumların birbirlerini tanımalarına da fırsat sağladığının bilincindeyiz.
Büyük Atatürk, Ankara, turizm pazarlarında oluşacak her türlü taleplere karşılık verebilecek potansiyele sahip bir şehir olup, gerçekleştireceği kararlı atılımlarla turizm sektöründe haklı yerini mutlaka alacaktır. Muhteşem doğal zenginliği, yüzyıllar öncesinden bugünlere ulaşan tarihi ve kültürel mirası, yatırımlarındaki hızlı artışlarıyla Ankara'yı yıldızı parlayan bir marka haline getireceğimiz hususunda söz veriyoruz."
 
 
Adana
 
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen “38. Turizm Haftası” kutlama etkinlikleri Adana’da da başladı. Yüreğir Ramazanoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle başlayan Adana’daki kutlama etkinliklerine Vali Hüseyin Avni Coş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgün Özarslan, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,öğrenciler ve davetliler katıldı.
Dile getirilen konuşmalarda, turizm sektörünün önemine vurgu yapılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgün Özarslan, Türkiye’nin turizm alanında her geçen yıl biraz daha geliştiğini ve bu gelişmenin önümüzdeki yıllarda de artarak süreceğine dikkat çekti. Özgün Özarslan, Adana’nın sahip olduğu zengin tarihi,kültürel ve turistik potansiyelin değerlendirilmesi konusundaki çalışmalarını da kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.
Vali Hüseyin Avni Coş ise konuşmasında, Adana’da turizmin her çeşidinden yararlanmanın mümkün olduğunu ifade etti. “Karataş ve Yumurtalık sahilleri, yaylaları, sıcak iklimi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Adana ilimiz, yakın gelecekte turizmin parlayan bir yıldızı olmaya adaydır” diyen Vali Hüseyin Avni Coş, “Bu noktada, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in, Adana’nın ve bölgenin sahip olduğu potansiyeli gün yüzüne çıkarmak amacıyla üstün gayretler sergilediğini ve bizleri motive ettiğini ayrıca belirtmek istiyorum ve Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, çeşitli etkinliklerle yurt genelinde kutladığımız Turizm Haftası’nın, ülkemize ve Adana’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesiöğrencilerinden uluslararası yiyecek içecek yarışmalarında dereceye girenöğrencilere teşekkür belgesi verildi. Kentin tanıtım filmi gösteriminin ardından, halk oyunları gösterisi ve halk müziği konseri düzenlendi. Etkinlik el sanatları ürünleri sergisinin ziyarete açılmasıyla sona erdi.22 Nisan tarihine kadar kutlanacak olan Turizm Haftası kutlamaları boyunca, turizm gezileri, konferanslar, yemek yarışması, konserler, bilgilendirme toplantıları ve sergi gibi etkinlikler düzenlenecek.
 
 
Nevşehir
 
Türkiye’nin önde gelen turizm bölgelerinden Kapadokya’nın merkezi kabul edilen, toplam gelirlerinin yüzde 44’ünü turizmden sağlayan Nevşehir’de yeni sezon açılışı dolayısıyla kutlanan Turizm Haftası’nın açılış törenlerine turizmciler değil, protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı. Törenlere turizmcileri temsilen katılanların sayısı bir elin parmaklarını ancak bulurken yaklaşık 800 kişilik salon öğrencilerle doldurulmaya çalışıldı. Her yıl yaklaşık 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en önemli kültür, doğa ve manzara turizm destinasyonlarından biri olan, peribacaları ile kaplı onlarca vadisi bulunan Kapadokya’da hafta kutlamaları kapalı bir salonda yapıldı. 
Turizm Haftası dolayısıyla ilk tören Hükümet Konağı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene; Vali Mehmet Ceylan, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul ve Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen ile protokol üyeleri ve turizm sektörü temsilcileri katıldı. Burada Vali Ceylan ve sektör temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Turizm Haftası açılış programına sonrasında Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edildi. Buradaki programa ise protokol mensuplarının dışında çok az sayıda turizmcinin katılması dikkat çekti. Yaklaşık 800 kişilik salon öğrenciler ile doldurulmaya çalışıldı.
Törende konuşan Vali Ceylan, Kapadokya’da turizmin geliştirilmesi için her kesimin daha fazla gayret göstermesi gerektiğini kaydetti. Vali Ceylan, “Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Hacıbektaş'ıyla gerçekten turizm açısından ülkemizin en önemli destinasyonlarından birisi. Hem kültür, hem tarih, hem termal ve inanç turizmi açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Hep birlikte bölgemizin turizm potansiyelini daha ileriye götürülmesi için gayret sarf etmek zorundayız. Bölgemiz turizm açısından hak ettiği yerde bulunmuyor. Yaklaşık 2,5 milyonun biraz üzerinde turistin ziyaret ettiği bölge, bu rakamların çok çok üstüne çıkabilir. Sektör temsilcileri ve devlet olarak yapmamız gereken çok şey var. Kapadokya’nın turizm potansiyelinin bu seviyelerde olmaması lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile ören yerlerinin Master Planının çıkarılması için çalışma yapacağız. ” dedi.
Tören, Vali Ceylan’ın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ve Nevşehir Mutfağı Ev Hanımları Yöresel Yemek Yarışması ile sona erdi. 
 
Sakarya
 
Ülke genelinde kutlanan 38. Turizm Haftası Sakarya'da etkinliklerle kutlanmaya başlandı. AFA Kültür Merkezinde yapılan etkinlikte konuşan Turizm İl Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Türkiye'nin son Eıllarda turizm alanında büyük mesafe katettiği elirterek, " Sakarya turizm bakımından zengin bir coğrafyadadır. Ama turizm pastasından pay alamamaktadır” dedi.
Vali Mustafa Büyük ise turizm açısından Türkiye'nin dünya sıralamasında 6. sırada yer aldığını belirterek, " Turist sayısı açısından ise bu sayı gerileyerek 9. sıralara düşmüştür. Dünyada ki bu hızlı gelişmelerin yanı sıra turizm alanındaki gelişmelere katkı sağlamalıyız. Sakarya'da ki doğal güzellikler ve diğer aktivitelerle desteklenmeli. Bunları yaparsak daha iyi konuma geliriz" diye konuştu. 
 
Kocaeli
 
Turizm Haftası Kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde Kocaeli Valiliği önünde bir tören düzenlendi. Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonluğunda valilik önündeki Atatürk büstüne çelenk bırakıldı. Etkinlikler çerçevesinde İlimizdeki turizm yatırımları ve sorunları gündeme taşındı. Valilik önünde yapılan programın ardından, Vali Topaca'nın Bakan programında olması sebebiyle Vali Vekili Mustafa Guni heyeti makamında ağırladı.
Vali Yardımcısı Mustafa Guni'yi ziyaret eden turizm temsilcileri ilimizdeki turizm sorunlarını gündeme getirdi. İlimizde mutlaka bir kongre merkezine ihtiyacı olduğunu, İstanbul da ki gibi ciddi fuarların bölgeye taşınması gerektiğini belirttiler. Gebze Bölgesin de beş yıldızlı otel çevresindeki madde bağımlılarının ciddi sıkıntı yarattığını dile getirdiler. Valilik önünde yapılan programa Hızır Reis Orta Okulu öğrencileri de katıldı.
 
Malatya
 
Turizm Haftası kııtlamalan Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde dün düzenlenen törenle başladı. Açılış törenine Vali Yardımcısı Abdullah Öztoprak, Kültür ve Turizm İl Müdürü Derv iş Özbay. davetliler, turizm acentesi temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay. "Son yıllarda Bakanlığımızla işbirliği içerisinde Valiliğimiz öncülüğünde yapmış olduğumuz çalışmalarla Malatya'yı turizmde ayağa kaldıracak birçok projeye imza atmış bulunuyoruz. Yapımş olduğumuz bu çalışmalar sonucu yıl içerisinde sevindirici gelişmeler yaşadık. İlk kez 2 bölgemiz kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edildi. Karara göre artık Hekimhan Yamadağı ile Karakaya Baraj Gölü kültür ve turizm konuna ve gelişim bölgesi. Bakanlığımızın bu bölgeleri ilan etmesiyle yıllar içerisinde yörede önemli kültür ve turizm faaliyetlerini gerçekleştirilebilecek, bu faaliyetler, yatırımlar destek görecek. Malatya'nın turizmde asıl çekiciliğini. bilhassa yabancı turizm anlamında söylüyorum. Nemrut Dağı oluşturuyor. Pütürge Tepehan beldesi üzerinden Nemrut'a uzanan yaklaşık 100 kilometrelik yolu standartlara uygun hale getirilmesiyle ulaşımı eskiye oranla çok kolaylaştı, rahatladı. Artık herkes özel aracıyla da Nemrut'a gidebiliyor. B sayede Nemrut'a giden turist sayısında artış oldu" şeklinde konuştu. 
Koreli ve Japon turist bekleniyor 
Özbay şu şekilde konuştu; "Geçen yıl hem Malatya'nın hem Nemrut Dağının Japonya ve Güney Kore pazarında tanıtılması için Fırat Kalkınma Ajansıyla ortak bir çalışma yürütmüştük. Bu kapsamda bu iki ülkenin turizm sektörü ve turizm medyasından insanlar gelip Malatya'yı tamdılar ve kendi ülkelerinde Malatya hakkında ciddi tanıtıcı yayınlar yaptılar. Hatta Kore dilinde ilk kez Malatya'yı da anlatan bir kitap yayınlandı. Bu tanıtını faaliyetinin bu sezondan itibaren dönüşünün olmasını bekliyoruz. Bu ülkeden çok sayıda turistin Malatya 'ya gelmesini bekliyoruz." 
Törende İnönü Üniversitesi Kale Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Öğretim Görevlisi Hulusi Binbaşıoğlu 'Turizmde Teknoloji Kullanımı' konulu bir konferans verdi. Programın son bölümünde Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği korosu sahne aldı.
 

16-04-2014 09:52

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ŞükrüÇelik
14-05-2017 09:20
Haftamız
36 Yıldır tam bir komedi. Ülke Turizmi adına ; Ne Planlama, Ne Fizibilite, Ne Forum Ne Çözüm, Ne Tarih bilinci, Ne Kültür, Ne Yöresel Değerler, Ne Seyehat, Ne Tatil Kültürü, Ne Turist Profili, HALAY ÇEKİP OYNAYIP durmaktan başka hiçbir şey yapılmıyor. 36 yıldır sadece göstermelik işlerle avunup duruyoruz.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.