26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - Aydın Özdemir
3 Yorum | Yorumlar
OTELCİLİKTE -SAĞLIKLI-STANDARTLAŞMA MECBURİYETİ

 

Ülkemizde bir çok örneği var,
 
Dünyada benzer örnekler var,
 
 Bizim rekabet ettiğimiz ülkelerde bizden beter örnekler var.
 
Nedir bu örnekler?
 
Aynı şehirde , aynı bölgede hatta yan yana iki tane 5 yıldızlı tesiste görebileceğimiz
 
hizmet kalitelerindeki büyük farklılık.
 
Genel olarak dünya genelinde 5 yıldızlı tesis söz konusu olduğunda bir güvene kapılırız.
 
Nede olsa 5 yıldız almış iyi hizmet vardır deriz.
 
Gerçekte öylemidir?
 
Tatil sonu evine dönen bir çok misafirin; asla bir daha buraya gelmem, paramızla rezil olduk,burası gerçekten 5 yıldız mı vb
yakınmalarını duyuyoruz.
 
Ben şahsen 5 yıldızlı bir otelin giriş kısmındaki bakanlık tarafından verilen tabeladaki yıldızların yarısını boyayan misafirlerle
karşılaşmış idim.
 
Hep beraber büyük travmalar yaşadığımız bu günlerde konuyu daha fazla dramatize etmeden  asıl konuya gelmek istiyorum.
 
Otelcilikte, sağlıkla başlayan standartların etkileşimiyle tüm hizmetlerde kaliteye ulaşabiliriz.

Turizm Bakanlığı, turizm tesislerinin niteliklerine ilişkin yönetmenliği çıkardığı gibi bu niteliklere göre belgelendirme denetimlerini de yapmaktadır. Konuyla ilgili en son yönetmenlik  01.06.2019 tarihinde resmi gazetede yayınlamıştır. 
 
Turizm Bakanlığı tesislerde olması gereken hizmet birimlerini, fiziki özellikleri ve minimum standartları belirlemektedir. Bu şartları yerine getiren tesislerde kapılarına tabelalarını gururla asıyorlar.
 
Aslında bazı tesisler daha ilk günden yıldız sayısına layık hizmet veremeyeceklerini hatta vermeyeceklerini kendileri de biliyorlar. Mantalite olarak kaliteli hizmet bilincinden uzaklar. Ancak tesisin 5 yıldızlı olarak pazarlanmasının getirisini bildiklerinden ne yapıp edip bu belgeyi almaktadırlar. Yaptıkları ilk iş kaliteli otellerle fiat kırarak rekabet yarışı başlatmak oluyor.
 
Kalite felsefesinden uzak işveren kendi hesabına göre kazanıyor olabilir. Ancak genel anlamda sektöre ve ülkeye ciddi zarar veriyorlar. Bu durumda da zararı hepimiz ödüyoruz.
 
Güncel kar odaklı işverenlere ve gününü kurtarmak isteyen yöneticilere ne anlatsanız boş. 
Onlar kendi akıllarınca size ders verirler.
 
Ben, zaman zaman bu işverenlere kalite konusunu anlatmaya çalıştım. Gerek eğitimci kimliğimle gerekse sektör deneyimlerimle ikna etmeye çalıştım . Kendimi de ikna konusunda iyi bilmeme rağmen pek başarılı olamadım. Hakkını yemeyeyim kısmen
başarılı olduğum tesisler oldu. 
 
Benim kişisel görüşüm ülkemizde tüm tesisler sahip oldukları belgeye göre işin hakkını verseydi sayısal rekorlarda ekonomik girdilerde de rekorlar daha üst seviyede olurdu.
 
Corona virüs belası hepimizin bilgi,deneyim ve analiz yeteneklerimizi deyim yerindeyse alt-üst etti.
 
En yetkin bilim insanları ne zaman biteceği ile ilgili net bilgi veremiyor.Dünya bu boyuttaki  salgınla mücadelede zorlanıyor.
İnsanoğlu bir yandan milyonlarca kilometre uzayda yaşam kolonileri kurmaya çalışırken diğer taraftan  ise bir virüse aşı bulamıyor.
 
Bu kriz her şeye rağmen tarihteki diğer krizler ve salgınlar gibi geçip gidecek. Sonuçta bizler hangi dersleri alacağız?
Kısa zamanda unutup gidersek vay halimize!
 
Bu virüs belasının bize verdiği en net mesaj şu ki her şeyin başı sağlık.Sağlık yoksa; yıldızlı otellerİ, festival havasında yiyecek büfeleri,renk renk kokteylleri,havuzu,denizi,köpük partilerini…unut gitsin!
 
Artık sağlık kriterleri olmayan bu konuda ciddi politikalar geliştirmeyen ve ciddi denetimleri bulunmayan tesisler eski günleri rüyalarında bile göremez.
 
İşte tam bu noktada önerim şudur: Sağlık konusunda standartları oluşturmayan tesisler hizmete açılmasın!
Bugüne kadar belgesinin hakkını vermeyenler,  günlük kazanç peşinde koşanlar kenarda beklesinler.
 
Bu sorun artık milli bir meseledir. Kimsenin kişisel menfaatine bırakılamaz. Birilerinin değil ülkenin,hepimizin topyekun kazanması önemlidir.
 
İşsizimiz çoğaldı, ekonomi daraldı ve dövize ihtiyacımız arttı. Hata yapma lüksümüz yok!
 
Turizm sektörü ülkemiz için can simidi.
 
Bu konuda Turizm Bakanlığı acilen sağlık genelgesini yayınlamalıdır. Bu günlerde ortalıkta dolaşan bir çok belge ve standartlara ilişkin listeler var.
 
İşin kötüsü bu konuda fırsat kollayan belge pazarlamacıları da var. Hatta bakanlıkla görüştük bu belgeleri biz vereceğiz havasına olanlarda var.
 
Ülkemiz, Covit-19 ile mücadele konusunda hepimizin takdirini kazandı. Sağlık emekçilerimiz gerçekten mükemmel çalışıyorlar.
Amerika’nın ve Avrupa’nın düştükleri duruma baktığımızda, biz sağlık çalışanlarımızla haklı gurur duyuyoruz.
 
Bu güzel tabloyu ülkemiz lehine turizm sektöründe fırsata çevirmemiz şarttır. Ancak; bilim insanlarını dinlemeli ve tüm tedbirlerin alındığına emin olmalıyız.
 
Hepimizin dört gözle beklediği turizm sezonu biraz gecikecek. Yabancı misafirlerin gelmesi konusu sadece bizim isteğimizle olmayacak bir durum.Her ülke kendi kararlarını verecek.
 
En doğrusu sağlık standartlarını sağlayan tesislerin, yetkin kurumlarca denetimleri yapıldıktan sonra öncelikle iç turizme açmak olacaktır. Burada yetkili kurumları objektif kriterlere göre belirlemeliyiz.
 
Tesisler bu işin altyapısı, eğitimi, alınacak tedbirler vs konularda yetkili firmalardan danışmanlık hizmeti alabilirler. Ancak hizmete açılması noktasında kesinlikle devlet otoritesi şarttır.Valilik ve Turizm il müdürlüklerince oluşturulacak bağımsız tam yetkili kurullar olmalıdır.
 
Hazırlıklarını tamamlayan tesisler başvurularını yaparlar ve kurulun kendilerini denetlemeye gelmelerini talep ederler.
 
Bu kurulda : Sağlık konusunda bilim insanları,turizm-otelcilikte akademisyenler,iş sağlığında uzmanlar,otelcilikte yetkin kişiler,eğitim kurumlarının meslek eğitimcileri ve turizm bakanlığı denetçileri olmalıdır.
 
Kurulun makul sürede yapacağı yerindelik denetiminde, tesisin hizmete açılıp açılamayacağına karar verilmesi gerekir.
 
Sağlıkla ilgili uygulanacak standartların diğer hizmetlerde etkileşimi olacaktır. Böylelikle Covit-19 dan ders alarak geleceğe her açıdan daha bilinçli hazır olmalıyız. Maalesef tarihe bakarsak virüsün biri gelmiş biri gitmiş. Tehlike bir  defalık değil.
 
Rahmetlik Vehbi Koç ile bir anımla yazımı tamamlamak isterim.
 
Vehbi beyin otele geleceği bilgisinden sonra hummalı bir hazırlık yaptık. Kendisine balık  restaurantımızda öğle yemeği hazırladık. Ben Vehbi Beyin yemek  servisinden sorumluydum. Kendisini karşılayıp masaya aldıktan, sonra balık çeşitleri başta olmak üzere arzularını sordum. Bana ‘’evladım yumurta büyüklüğünde iki patates ve azıcık haşlama tuzsuz pilav lütfen?’’dedi. Bende tamam efendim balık olarak ne yaptırayım size diye tekrar sordum.O arada kızı Semahat hanım araya girdi başka bir şey istemez diyeti var dedi.Ben gayri ihtiyari Vehbi bey ile tekrar göz göze geldiğimde ‘’ya evlat sağlık,sağlık’’dedi. Patatesin birisini de yiyememişti…(Aklımdan, bu zenginlikte bu kadar azıcık yemek mi olur demiştim.) 
 
Yaşadığımız sorunları fırsata çevirebilecek deneyimimiz ve insan kaynaklarımız var. Mutlaka başaracağız!
Sağlıkla kalınız.
 
 
 
 
 
 
 

02-05-2020 09:43
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
TamerCoşkun
17-05-2020 19:00
Binaya değil hizmete yıldız
Bilidimiz gibi bizde yıldızlar binalara veriliyor, lobide ayakkabı boya makinesi var mı? 2 puan, havuz var mı? X puan v.s. halbuki hizmete yıldız verebilseydik o zaman kapıdaki yıldızların bir anlamı olurdu, konuya dikkat çekmeniz iyi olmuş, bu konuyu sık sık her platformda dile getirmeli.
09-05-2020 15:13
BELGEDEN ONEMLISI OTEL FIATLARI ARTACAK
Belgeyi sadece bakanlık verebilir iso standartlarında olması gerekiyor tabiki de personelinde bu eğitim-sen geçmesi lazım aksi taktirde belge bi ise yaramaz.gelelim otel fiatalrina fiatlar yükselecek zaten yüksek olan fiatlar iyice tavan yapacak kimse kolay kolay otelde tatil yapamayacak nundan sonra en az iki sene tabiki personelin kışın durumu ne olcak sigortalari ve geçim durumları bunu otel sahipleri çözebilir personeli lojmanda istihdam edebilirler...birlik beraberlik zamanıdır...tskler... Hepimiz birimiz birimiz hepimiz icin
Faruköner
04-05-2020 14:02
Bazen karamsarlık böyle yıkılır
Aydın bey ,çok güzel bir yazı olmuş Deneyimli insankaynağı mevcut umarım sizlerden yararlanıp en az zararla bu virüs belasından Kurtulup güzel günlere kavuşmak üzereyim
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar