26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - AHMET AKTAŞ
3 Yorum | Yorumlar
OTEL İŞLETMECİLİĞİNDE KORONAVİRÜS FIRSATI

 

Ülkemizi ve tüm insanlığı esir alan virüsün yarattığı psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve siyasal  sorunlar derin yaralar açmış ve nereye, ne kadar daha gideceği  belirsizliğini korumaktadır.
 
İki aydan beri televizyonlarda izlemekten yorulduğumuz ve içimizi sızlatan bu sonuçlar bizleri nereye kadar götürecek acaba….
Bilinen ve görünen bir gerçek var ki o da bu virüsün insanlık için bir ibret vesilesi olmasıdır. Ülkeler ve insanlar bu virüsün tüm
dünyayı esir almasını görmesi  ve insan oğlunun  kesin bir şey  yapabilmekteki acizliğidir.
 
1974 yılından beri turizm sektörüne insan yetiştiren ve sektörün değişik kademelerinde iş deneyimleri olan bir öğretim üyesi olarak son zamanlarda bazı turizmcilerin bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları ve koronavirüsün Türk turizminde yarattığı sonuçların daha fazla hasar vermeden aşılması ile ilgili yazıları doğrultusunda düşüncelerimin paylaşılmasını istedim.
 
Yazımın başlığında da belirttiğim gibi bu virüsün otel işletmeciliğinde nasıl bir fırsat yaratabileceği konusunu irdelemek istiyorum.
Yıllardan beri otel işletmelerinde uygulanan herşey dahil sisteminden şikayetçi olan kesimlere çözüm olması anlamında diyorum ki vazgeçelim bu sistemden. İşte bu virüsün bize vereceği en önemli fırsat diye düşünüyorum.
 
Bana göre resort otel işletmeciliğinde gelin eski sistemimiz olan Yarım Pansiyona geçelim.  Ancak, bu konuda olmazsa olmaz şart bu düşüncenin öncelikle Tour Operatörleri tarafından kabulüyle başlamasıdır.
 
İkinci şart tabii ki otel işletmecilerinin de kabul etmesidir. Bu güne kadar yürüttüğümüz sistemden  kolaylıkla yarım pansiyona geçebiliriz. Çünkü özellikle bu yıl uluslararası turizm hareketlerinin  çok düşük oranlarda gerçekleşecek olması ve de orta ve yüksek gelir gurubundaki kişilerin turizm hareketlerine katılacak olmaları sistemin uygulanmasında bize fırsat verecektir.
 
Bu yıl Türk turizminde hayal ettiğimiz sayısal verilere tabii ki ulaşamayacağız. Ancak, sistemin hem iç turizmde hem de dış turizmde kabulünün derecesini belirlemiş olacağız.
 
Bana göre konaklama ücretlerinde orta ve üst gelir gurubundaki misafirleri hedef alan ücret politikası uygulanmalı ve en önemlisi içeceklerin extra olarak sunulmasıdır.
 
Açık büfe uygulamasının yarattığı sıkıntıları da böylece aşmış olacağız. İşte bu noktada mutfak ve servis departmanın senkronize bir şekilde verimli çalışması zorunluluk arz etmektedir. 
 
Mutfak departmanı artık direkt patrona ya da genel müdüre bağlı olmadan yiyecek ve içecek bölümü kimliği ile rasyonel ve otelin amaçlarına uygun birlikte hareket etmek durumunda olacaklardır.
 
Ana restroranlar da tıpkı A la carte restoranlar gibi yeniden küçük dokunuşlarla sisteme hazır hale getirilebilir. Bu noktada hem mutfak personelinin sisteme uygun  olarak organizasyonu ve personelin de hazırlanması gerekli olabilir.
 
Aynı şekilde servis ve bar personeli  sadece boşları toplayan vasıfsız elemanlar özelliğinden de kurtulmuş olur.  Ağırlıklı extra gelirlerin yiyecek ve içecek departmanından elde edilebilmesi için servis personelinin Masa Servisi kuralları doğrultusunda seçilmesi ya da eğitilmesi şarttır. Öyle ki bence her biri iyi yetişmiş satış elemanı  olan ya da olması gereken servis personeli  istihdam edilmelidir. 
 
Restoranlarda  misafirler için zengin seçmeli  A la carte menüler hazırlanmalı ve (ekmek, su ,tereyağ) servisinden oluşan kuver misafire hemen sunulmalıdır. İşte bundan sonra iş şarap garsonu(sommelier) ya da kalifiye posta garsonuna düşmektedir.
 
İçki satışlarının otel işletmelerinde yaratacağı cironun etkisi hem servis ve bar  personelinin ücretlerinde yaratacağı ek gelirler ile motivasyon ve mesleklerini sevmelerini tetikleyecektir.  Bu sonuçlar işletmede servis sanatının uygulanmasını ve tabii ki misafir memnuniyetinin de artmasını sağlayacaktır.
 
Eminim ki düşüncemin turizm sektörünü oluşturan tüm paydaşlar tarafından da değerlendirilmesinin yapıldığıdır. Belki ben düşüncemi yazıya dökmek suretiyle turizm camiası ile paylaşmış olmamdır.
 
Bu düşünceden hareketle kalifiye servis ve mutfak personelinin yetişmesinde rol üstlenen eğitim kurumlarının da kurumsal yapılarında koronavirüsten sonra  eğitim dizaynını yapmalarıdır.
 
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan örgün öğretim kurumları olan Turizm ve Otelcilik eğitim ve öğretim programlarını yeniden gözden geçirmek durumundadır. İçki  servisi ile ilgili temel derslerin programlardan çıkarılması  sektöre kalifiye eleman  yetiştirmenin doğru olmayacağı  gerçeğini kabul etmelidir.
 
Yüksek Öğretim Kurumu da turizm fakültelerini , bölüm ve programlarını güncellemek, kantitatif değil kalitatif hedefler koymayı  düstur edinmelidir. Bu manada seçilecek öğretim elemanları konusunda da titiz davranmalıdır.
 
Netice itibariyle konu derin düşünce ve tartışmalara açıktır. Burdaki amacım acaba bu olumsuzluğu yani koronavirüsü fırsata çevirebilirmiyizdir.
 
Türk turizmi dinamik yapısıyla her zaman krizlerin hakkından gelmiştir ve de fırsata çevirmiştir.  İşte fırsat diyebiliriz.
 
 
 
 
 

29-04-2020 18:04
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
İlkerAlanya
18-05-2020 23:31
Turizm gerçekleri
Turizm görülmeyen gerçekleri,kovid-19 salginiyla gün yüzüne çikmiştir..İsrafin ve savurganligin çok yüksek oldugu Turizmde herşeydahilin ülke butcesine zarari sağdece gerçeklerin 1 tanesidir..Patronlarin kaliteli hizmet anlayisi yerine oteller zinciri kurup pastadan büyük pay alma iştahi sayilabilecekler arasindadir..Ne yazik ki Turizmde eyitim ve kaliteli personel anlayişi yerine ucuz bilgisi az personel anlayisiyla yerinde sayan Turizmin meslek dişi olmasi...Şimdi işsizlik sorunuyla yüz yüze kalan turizm bölgeleri bu gerçeklerle malesef yüz yüze kalmiş durumda..
BülentKocabaş
06-05-2020 02:53
Harika
Tesbit ve önerileriniz için çok teşekkür ederiz hocam
ismailkaya
30-04-2020 10:40
Doğru tespitler
Turizmde yeme-icme sektöründeki aksaklıkların neler olduğu ve bu aksaklıkların giderilmesi için korona virüsünün bir fırsat olduğunu gayet güzel açıklamassiniz hocam. Tebrikler
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar