26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - Aydın Özdemir
6 Yorum | Yorumlar
CORONA KRİZİNDEN MUCİZEYLE ÇIKABİLMEK MÜMKÜN
 
Corona virüs tehlikesi başladığından itibaren televizyonlarda hiç görmediğimiz kadar bilim adamlarını görüyoruz.Onları dikkatle izliyoruz.
 
Heyecan ve merakla neler anlattıklarını takip ediyoruz. Aile içi, eş dost sohbetlerinde şu hoca şöyle dedi diğeri böyle dedi diye uzayan sohbetler…
Aslında olayların bize şans getirmesi için bir fırsat zamanı gelmedi mi? 
 
 Türk turizminde krizden çıkış için bilime daha fazla değer vermemiz gereken  bir döngü yaşıyoruz.
 
Şimdi Türk Turizminde:
 
Akıl,Bilim,Liyakat,Cesaret!
 
Biraz hafızalarımızı yoklayalım.
 
Türkiye’de otelcilik tarihinde bir çok yeniliği Avrupa’dan aldık.
 
Eğer sizden önce birileri bir konuda ilerleme yapmışsa sizin onların deneyiminden örnekleme almanız çok tabiidir.
 
Otelcilikte hiçbir deneyimi olmayan ülkemiz, plan ve projeleri diğer ülkelerden aldığı gibi, bir çok üst düzey yöneticileri hatta departman müdürlerini de yurt dışından transfer etmiştir. Benim gibi turizme seksenli yıllarda başlayan bir çok kişi yabancı yöneticilerle çalışmışlardır.Toplantılarda onların her söylediklerini harfiyen not alıp derhal yapmaya çalışırdık.
 
Zamanla durumlar değişti. Önceleri yardımcı statüsünde olan Türk yöneticiler zamanla yabancı genel müdürlerin yerlerini doldurmaya başladır. Süreçte işler tamamen değişti.Tersine dönüşümler yaşanmaya başlandı.Şu an otelcilik sektöründe her ülkede bir Türk üst düzey yönetici olduğundan eminim .
 
Çeşitli amaçlarla yurt dışına gittiğimde, kaldığımın otellerde bir çok örnek ile karşılaştım.2009 yılında Kanada’ya World Skills (Dünya Mesleki Beceriler Olimpiyatı) için gitmiştim.Calgary kentinde kendi insanımızın  otel müdürü,aşcıbaşı,restaurant müdürü  ve barmen olarak çok başarılı işler yaptığını görmekten çok mutlu olmuştum.Aralarında öğrencilerimin olmasından ayrıca bir keyif aldım.
 
 Avrupa’nın her ülkesinde olduğuna inandığım Türk yöneticilere, Sudan’da Dijiobuti de de rastladım. Hem de bilinen uluslararası zincir tesislerinde üst düzey yöneticilik pozisyonlarında!
 
Bu örneklerle bir çok ülkede karşılaştım.
 
Ülke olarak, turizmin gelişme dönemlerinde başta Avrupadan olmak üzere sadece yöneticiler transfer etmedik. Aynı zamanda bir otelde kullanılan bir çok ekipmanı da ithal ediyorduk.
 
Seksenli yıllarda otellerde kullandığımız nerdeyse iğneden ipliğe her ekipmanı ithal ederek büyük paralar ödedik.
 
Çalıştığım bir zincir otelde, yurt dışından alınacak mutfak malzeme siparişlerine bıçakları eklememiştim. Yabancı Genel Müdürümüze bunları yerli alabiliriz dediğimde,’’ olmaz kaliteli bıçak Türkiye de yok’’ cevabını almıştım. Hala unutamadığım beni sızlatan bir anımdır.  
 
Aslında  bu durum Türkiye’de her şeyin olmadığından değildi. Genel Müdürlerin kendi ülke mallarını satmak istemelerinden kaynaklanıyordu.
 
Evet şimdi geçmişi aldığımız dersler ve deneyimlerle geçmişte bırakacağız.
 
Otelcilikte çok ilerlemeler kaydettiğimiz,dünya genelindeki tüm krizlerden güçlenerek çıktığımızın kanıtları ortada.Ülkemizde turizm
yatırımlarının kalitesi ve ülkemize olan talepler deyim yerindeyse bu konuda dünya bizi kıskanıyor.
 
Daha ilerleyeceğimiz yolun varlığını da, geçmemiz gereken hedefleri de biliyoruz.
 
Kanaatimce bir çok konuda AKILLANDIK.
 
Bugünlerde,bizim ülkemize  özgü olmayan, dünyayı tepe taklak eden ve bizi de alak bullak eden CORONA  belası  ile karşı
karşıyayız. Öncelikle bu devasa  sorunu kabulleneceğiz. 
 
Özellikle başta sektör çalışanlarının işsiz kalmasına sebep olan hepimizin keyfini kaçıran bu virüs krizi geçicidir geçecektir.Asıl bu kriz geçtiğinde dünyada, turizm sektöründe örnek olabilecek bir adım ileride olabilecekmiyiz?
 
Evet olabileceğiz. 
 
Nasıl mı bir çok krizden deneyimler kazanarak akıllandığımızdan daha fazla bilime kulak vereceğiz.
 
Akıl+Bilim
 
Turizm otelcilik Programlarında Öğretim görevlisi olmam hasebiyle, sektör yöneticileri genellikle beni stajer öğrenci için ararlardı.
 
Bu hafta eğitim danışmanlığını yaptığım bir tesisin genel müdürü beni şu konuda aradı.Aynen aktarıyorum:
 
‘’Hocam,  Corona Virüs sürecinde patron,yönetici  ve  personelimizin daha bilinçli olabilmesi,gelecek politikalarımızı oluşturabilmek,atacağımız adımların doğru olması için bize Üniversiteden bir Profosör veya Docent hocayı danışman olarak bulabilir misiniz?’’
 
Bu talepden inanılmaz mutlu oldum. Benim Turizm Gazetesinde yazdığım; Antivirüs Otelcilik Hizmetleri makalesini okuyup konuyu işverenle değerlendirmişler ve böyle bir karara varmışlar.
 
Akıl+Bilim+Liyakat
 
Bilime kulak vermek isteyen liyakatlı yöneticilerin ekseriyette olduğuna inanıyorum. Otel işletmelerindeki başarılı olanlar incelendiğinde hep liyakatlı yöneticilerimizin olduğunu göreceğiz.
 
İşverenlerin yöneticilerde araması gereken ilk kriter kesinlikle liyakat olmalı.
 
Otel işletmeleri genellikle işletmecilik, personel  ve finansal yönetimlerde ve bazı departmanlara özgü eğitimler için akademisyenlerden destekler almışlardır.Bu çalışmaları kurumsallaştıran tesisleri ayrıca tebrik ediyorum.
 
Ancak şimdi bu akademisyenlerin yanında tıp bilimlerinde yetkin olan hocalarımızdan da destek almamız lazım. Özellikle halk sağlığı ,enfeksiyon ve mikro biyoloji ana bilim dallarındaki akademisyenlerin bilgilerinden faydalanmamız lazım.
 
Bu akademisyenlerden alacağımız desteklerle otel işletmelerinde sağlık temalı yeni bir consept oluşturarak TAM GÜVENLİ  bir otelcilik için hazır olduğumuzu deklare edebiliriz.
 
Bu consepti oluşturacak alt yapımız, deneyimlerimiz  ve liyakatlı yöneticilerimiz ve cesur işverenlerimiz  var.Bu krizden güçlenerek çıkacağımıza  inanmak zorundayız.
 
Corona virüs bize daha şimdiden bir şeyler öğretmeye başladı. Dün ilk defa dijital ortamda TUREFED Başkanımız Sururi Çorabatır başkanlığında, AKTOP,POYD,TURYİD,ANTED,İNKAY,HOTED,TAFED  başkanları ile toplantı yaptık.
 
Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği adına katıldığım dijital toplantıda da POZİTİF olmak zorunda olduğumuzdan bahsettim.
Toplantıya katılan başkanların duyarlılıklarından sorunların çözümü için yapılan çabalardan çok mutlu oldum.
 
Özellikle Turizm Bakanımızın sektörden gelen önerileri ivedilikle hayata geçirmesi, sektör çalışanlarına bu zor günler için umut ışığı olmaktadır.
 
Toplantıda, AKTOP liderliğinde Sağlık Temalı Yeni Otelcilik Konsepti konusunda ilk fırsatta ulusal bir sempozyum yapılması fikrini paylaştım. Erkan başkanımız kısıtlamalar katlığında derhal yapalım dedi. Bu konuda AKTOP oldukça başarılıdır. İnanıyorum ki yakın tarihte sektöre değer katan bir çalışma yapacağız.
 
Başta Turizm Bakanlığımız olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının kriz sonrası yeni fikirleri hayata geçirmek istediklerinden eminim.
 
Önemli olan bu konuda başta Avrupa olmak üzere dünyadaki rakiplerimizden önce adım atabilmektir.
 
Yıllar önce turizmi biz onlardan öğrenmiştik. Şimdi onlar bizden öğrenecekler!
 
O zaman ihtiyacımız olan Cesaret!
 
Otelcilik sektöründeki tüm yönetici ve yatırımcılara seslenmek istiyorum. Şimdi cesaret zamanı.
 
Mevcut yatırımlarımızın ayakta kalması için yine ilave yatırımlar ve tadilatlar yapmak zorundayız.
 
Yatırımlarımız hemen paraya dönmeyecektir. Bu konuda sabırlı olmalıyız.
 
Bugüne kadar milyonlarca dolarlık tesisler yaptınız. Gün geldi iyi paralar kazandınız gün geldi kaybettiniz. Şimdi geleceği kurtarmak için daha cesur olmak zorundayız. Bu konuda bilim insanlarını ve liyakatlı yöneticileri dinleyerek yapmanız gereken bazı yatırımlar var.
 
Ülkemizin kronik işsizlik sorununun çözümü sektörün büyümesi  ile mümkün olacaktır. Bu konuda sizlere milli bir görev düşmektedir.
 
Bu işin ilk basamağı için,Sağlık ve Güven Temalı Otelcilik Hizmet Konseptinin oluşturulması gerekir.
 
Bu konsept ile ilgili bazı önerilerim:
 
-Daha çok oda değil, daha iyi hizmeti nasıl vermeliyiz anlayışının gelişmesi lazım.
 
-Otelin fiziki alanları yetersiz ise, odalardan feragat ederek kapasitemizi azaltalım.
 
-Balık istifi restaurantlar yerine daha nezih hizmet sunmalıyız.
 
-Restaurant kapasiteleri  yeterli olacak ve her odaya bir sabit masa ayrılacak.
 
-Mümkünse misafirin her öğün için restaurant  rezervasyonları alınmalı.
 
-Restaurantlarda  masa dizaynları sağlık temalı olarak yeniden şekillendirilmeli.
 
-Açık büfelerde yemekler numune sunum şeklinde olmalı. Misafir seçimini görerek yapacak ancak   
  maşa vs ile uğraşmayacak. Tabaklara tüm hazırlığı personel yapacak.
 
-Büfelerin önleri şeffaf siperlik yapılmalı.
 
-Restaurant ve barlarda tüm servisler personel tarafından yapılacak.
 
-Masaya servis yapılan  A la carte restaurant sayıları artmalı.
 
-Kalabalığa girmek istemeyenler için 24 saat oda servisi olmalı.
 
-Çatal bıcak ve bardaklar yıkandıktan sonra sterilizasyonu yapılarak vakumlu poşetlere  
  konulmalı.(Poşetler geri dönüşüme uygun metaryalden olmalı)
 
-Plajlarlarda her odaya sabit bir şezlong alanı belirlenmeli. Hatta bu alanlar şeffaf metaryal ile üç  
  tarafı kapatılabilir.
 
-Otel genelinde verilen hizmetlerde minumum teması sağlamamız gerekir.
 
-Otel genelinde SAĞLIKLA ilgili yapılacak çalışmalarda bilim insanlarının önereceği uygulamalar hayata geçirilmeli. 
 
Günümüz teknolojilerinden faydalanarak oteldeki tüm faaliyetleri dijital ortamda misafirlerimizin 24 saat izlemesini sağlayabiliriz.
 
Gıdaların otele geliş sürecine kadar ki süreçler ve mutfaktaki üretim aşamalarını çeşitli ekranlardan izlemeye açabiliriz.
 
Dijital teknolojiyi ön büro hizmetleri, kapı anahtarı ve asansör düğmeleri için yeni bir yazılımla çözmemiz hiç de zor değil artık.
 
Genel wc lerin uzaktan algılama veya yerden ayakla mekanik açılabilmesi mümkündür.
 
Benim ilk etapta aklıma gelen bu önerilerimin yanında tüm departmanları kapsayan bir çok güzel fikirler ortaya çıkacaktır.
 
Yapacağımız tüm çalışmalarda misafirlerin her an bizi denetleyebilmesi ve onlara GÜVEN verilmesinin işimizin ilk önceliği olduğunu bilmemiz şarttır. 
 
Ben şahsen Türkiye’de Dünyada örnek olacak bir OTELCİLİK MUCİZESİ için her türlü düşünsel alt yapının ve güçlü kuruların olduğuna inanıyorum.
 
 Akıl+Bilim+Liyakat+Cesaret=Dünya Turizminde Türk Mucizesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 

18-04-2020 23:01
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
max
27-04-2020 14:10
SPE , BUTİK VE ANİMASYON
SPA ,animasyon , spor aktiviteleri ve butikler için bir öneriniz varmı acaba
Hamburglu
26-04-2020 16:44
OKUNMASI GEREKEN BIR YAZI
Gercekten cok güzel ve özel bir yazi.Eger arzular ve istekler yerine getirilir ise harika ve saheser olur.Fakat bu arzulari ve istekleri yapabilecek Otel ve Tesisler cok az.Corona sonunda Eski tas Eski hamam seklinde devam etmek isteyenler cogunlukta. Corona bitinceye kadar belki bazi Otel ve Tesisler ve Ucak sirketleri ortadan kaybolmus olacaklar.Kalanlar bu güzel ve özel arzulari gerceklestirler ise o zaman Dünya Turizm de Türk Mucizesini görmüs olur.Turizmde yeni bir caga girilir.
Yedic
24-04-2020 16:23
Turizm ve Liyakat
Turizmi sadece sezonluk veya dar açıdan planlamayan, liyakat kriterini yönetim ilkesi belirlemiş, vizyonist ve planlı yönetilen otel ve tur operatörleri her daim Türk turizminin lokomotifi olmuştur. Mevcut virus krizinin kontrol altına alınmasına paralel, bu işletmelerin hızla faaliyete geçerek sektöre tekrardan dinamizm kazandırıcağına eminim. Öneri ve net tespitleriniz için teşekkürler Aydın bey.
MehmetSöyler
20-04-2020 22:55
Halk Sağlığı
Aydın bey. Harika bir yazı olmuş. Yıllarca seyehat gemilerinde çalışmış biri olarak otellerimiz her nekadar lüks olursa olsun ben restaurant ve barlarda hatta mutfak ve odalarda verilen hizmetleri ve onların sağlık açısından çalışmalarını yeterli bulmuyorum. Sadece büfelere koruma ve yemeğin servisi önemli değil. Büfelere soğuk yemekler birsüre sonra ısısını kaybetmiş, sıcak yemek soğuk olmuş oluyor. Şefler maşaları bellerinde taşıdıkları lito larla silip koyuyorlar. Size söz veriyorum en lüx otelinin departmanlarında sağlık ihlali ile ilgili roman yazarım. Her otel için bütün mutfağı restaurant ları, barları, depoları, içme suyunu, bulaşıkhaneleri, hausekeepingi denetleyen, haftada 2 hatta 3 gün herhangi bir saatte inpection yapacak, direk Hotel Drectöre rapor verecek. Sağlık ihlallerini ciddi anlamda rapor edecek bir birim olmalı. Bu kişi bütün personele genel ve branşi konusunda eğitim vermeli. Bu bağımsız bir birim olmalı. Olmadı ben her gittiğim otele sayfalarca şikayet yazacağım. Ama kimse dikkate almayacak tabiki. Yabancılardan herşeyi öğrendik, ama profösyonelliği öğrenemedik. Özellikle patronlar
Seyyitbokat
19-04-2020 22:38
Olağanüstü durum sonrası turizm
Aydın Özdemir turizm konusunda öngörüleriniz bilim ve akıl ile Harmanlandiginda başarının geleceğine eminim. Teşekkürler.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar