01.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
SALGIN VE TÜRSAB

 

 
AKP’nin ilk iktidar yıllarında önemsenen STK’lar ve meslek kuruluşlarının, görüş ve önerileri  artık koşulsuz destek vermiyorlarsa, dikkate bile alınmıyor. 
 
TOBB başta işveren kuruluşları dışındaki neredeyse ülkedeki bütün meslek odaları yok sayılıyor. Sendikalar etkisizleştiriliyor.
 
Örneğin son salgın sırasındaki uygulamalara bakalım. 
 
Sağlık Bakanlığı; “Bilim Kurulu” adını verdiği yapıda, Türk Tabipler Birliğinden ve Eczacılar Odasından kimseye yer vermiyor.
 
Krizin ekonomideki olumsuz etkilerinin boyutlarını doğru tahlil edebilmek amacıyla, farklı kesimlerden oluşan geniş tabanlı kurumsal yapıdan görüş almak yerine, iktidar yanlısı düşünceleri seslendiren çevrelerden  yararlanmayı yeğliyorlar. 
 
Turizm’de eskilerin deyimiyle tam bir “evlere şenlik durumu” var. 
 
Bakanlık -daha doğrusu Bakan- sektörün yasayla kurulmuş en eski meslek örgütü olan TÜRSAB’ı yok sayma çabalarını gizlemiyor.
 
Seyahat acentelerinin yasalarının değişmesi amacıyla hazırlanan ve üzerinde mutabık kalınan metinlerin sonradan değiştirilmesi gibi; geçmişte örneği görülmeyen gelişmelere tanık olunuyor.
 
Sayıları 10 Binin üzerinde üyesi olan TÜRSAB Yönetimi ile görüşmek yerine, çok az sayıda üyesi olan derneklerle ilişki kurularak, seyahat acenteliği mesleğinin en güçlü kuruluşu itibarsızlaştırılmak isteniyor. 
 
Açıklanan destek önlemleri arasında özellikle seyahat acenteliğine yer verilmiyor, yoğun eleştiriler üzerine gece yarısı Bakanlık web sitesine eklemeler yapılıyor.
 
Yaşadığımız salgın sürecinde, seyahat acenteleri de büyük zararlara uğrayacaklar. Bu gerçekliği ifade etmek için kahin olmaya gerek yok. İşlerini, varlıklarını kaybeden işletmelerle karşılaşacağımız ortada.
 
Ne var ki,  bu gelişme salt Türkiye’ye ya da bizim seyahat acentelerimize özgü  olumsuzluklardan kaynaklanmıyor. 
 
Küresel bir alt üst olma süreci yaşandığı çok açık.. 
 
Kaynak pazarımızı oluşturan ülkelerdeki milyarlarca dolara ulaşan  cirolarıyla zorluklarla yüzleşen büyük tur operatörleri ve uçak şirketleri de benzer güçlüklerle karşı karşıya kaldılar.
 
Hemen her ülke krizden etkileniyor. Gelişmiş ekonomiler her sektöre maddi destek sağlamak amacıyla farklı destek paketleri üzerinde çalışıyorlar.
 
Bu zorlu süreçte Türkiye’de seyahat acenteliğine verilen desteklere ilişkin siyaset kurumunun yaklaşımı çok farklı. 
 
Özellikle krizin derinliğinin yeterli ölçülerde algılandığı kuşkulu. Bakanlığın yetersizliği yüzünden, son günlerde açıklanan işlevleri kuşkulu desteklerle ,bu dönemin az hasarla atlatılması son derece zor görünüyor.
 
Seyahat Acentelerinin bu süreçte isteklerini siyaset kurumu ve kamuyouna duyuracakları tek kurum olan TÜRSAB’ın şemsiyesi altında toplanmaları en uygun yol. Bakanın zayıflatarak etkisizleştirmek istediği Birlik onların ortak çıkarlarını savunabilecekleri tek platform.
 
Krizlerde Meslek örgütleri aracılığıyla yürütülecek çalışmaların etkisi, yönetime yeterli destek verilmesine bağlıdır. İsteklerin kamu yönetimine örgütsel disiplin içinde iletilmesi, salt yönetimin değil üyelerin gücünü arttıracak önemli bir etkendir.
 
Unutmayalım; yönetimi zayıf göstermeyi amaçlayan girişimler sadece görevde bulunanları değil, son tahlilde üyelere zarar verir. 
 
Seyahat Acenteleri krizden örgütlü davranarak, en az zararla kurtulabilirler
 

24-03-2020 08:46
Önceki Yazıları
YAPILMAYACAKLAR
16-03-2020 00:57 | Yorumlar
NUMAN ESİN'İN ARDINDAN
08-01-2020 23:21 | 1 Yorum | Yorumlar
BAKANLIK VE TÜRSAB
07-01-2020 01:09 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
TurizmciMurat
25-03-2020 16:52
Acentalara Destek
Sayın Yücel, şu anda devletten destek bekliyoruz neden mi; incoming yapıyoruz ön ödemelerle sonbahar ve kışı geçirdik vergi ödedik sgk ödedik personeleimizin maaşlarını ödedik ve bu arada ileriye yönelik ön ödemeler de yaptık, otellere, guletlere, organizasyonlarımızı yapan tüm partnerlara. Şimdi o partnerlar da bu ön ödemelerle kışı geçirdiler ve ödeme yapamıyolar. Onlardan para alamayan bizler de müşterilerimize ödeme yapamıyor ve prestij kaybetmeyle karşı karşıyayız. İşte öncelikle bu yüzden faizsiz krediye ihtiyacımız var. Kazanmadığımız paradan banka masrafı da ödeyecek olan biziz sonuçta. 2016-2017 de eldeki mülkleri sattık, kredi çektik, sigorta bozduruduk ve ayakta kaldık ama bundan sonra öyle bir şansımızda yok. Personelimizi tutmak için çabalıyoruz zira yetişmiş nitelikli acenta tur operatörü de yok artık. Az biraz dil bilen herkes Rehber olma sevdasında ayrıca. Bu durumda eldeki personelimizi gerçekten elde tutmamız için de destek lazım. Mass turizm yapmıyoruz ve ileride gelecek üst segment misafire hizmet edebilecek kadrolara ihtiyaç var. Herkese sabırlar diliyorum sağlıkla kalın evde kalın. Saygılarımla,
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar