22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - ZAFER ALKAYA
TUHAF BİR SEZON

 

Rusya Pazarında 2016 yılında yaşanan sıkıntı ortadan kalktı ve Rus Charter uçakları Antalya Havalimanı’na inmeye devam ediyorlar..
 
Doğal olarak önemli sayıda Rus Turist var.  
 
Şu günlerde Antalya Bölgemizde Rus Pazarı için verilen fiyatlar ise çok değişken ve önceki yıllardan çok farklı bir seyir izliyor. Rus Turist daha ekonomik otellerin bulunduğu bölgeleri öncelikle tercih ediyor. Belek Bölgesi ise bu anlamda daha az talep görüyor. Düşük fiyatlı ürünlerin çok daha fazla ilgi görmesi nedeniyle Rus Turistin profili de doğal olarak değişti. Belek nitelikli ürünlerin sunulduğu bir bölge olması nedeniyle bu durumdan olumsuz anlamda etkileniyor.
 
Avrupa Pazarı ise ne yazık ki eski parlak günlerinden çok uzak bir seyir izliyor. Avrupa Pazarı düzelmedikçe Antalya Turizminin sağlıklı bir zemine kavuşması da  şimdilik zor görünüyor.
 
Diğer alternatif pazarlar güçleri oranında bölgeye katkı sağlayabiliyorlar. Ancak yeterli olmayacağını da yaşarak görüyoruz. 
İç Pazar ise tesislerde minimum %20 – 25 oranında bir doluluğu oluşturmaya devam ediyor.Bu oran İç Pazar anlamında doğru bir orandır.
 
Sonuç olarak gelir rakamlarının  2014 – 2015 yıllarını aratacağını söylemek yanlış olmayacaktır.
Turizmin ekonomik parametreleri yanında sosyolojik yapısını da göz ardı edemeyiz. Ülkeler arası etkileşimin dünya turizminin en önemli özelliklerinden birisi olduğu tartışılmaz. Her ülke turistinin karakteristriği farklıdır ve bu sayede karşışıklı çekimgücü söz konusudur. 
 
Rus Turist Avrupalı Turistle birlikte tatil yapmayı isterken Avrupalı Turist de Rus Turisti tesislerde görebilmeyi ister.Bu durum tüm diğer dünya turistleri için de geçerlidir. Turizmde sinerjiyi de ancak böyle yakalayabilmek mümkündür. Bu sinerji turizmin dengesidir ve mutlaka gereklidir.    
 
İspanya’nın bir Turizm Efasenesi olarak görülmesinde tüm dünya ülkelerinden düzenli ve de yoğun bir biçimde tursit almasının ne denli etkili olduğu açıktır.
 
İspanyol Turizmciler ülkelere ve Turist profiline göre bölgeler oluşturarak her zevke ve keseye uygun tatil imkanı sunarlar.  Bu anlamda bölgelerin kendine özgü dinamiklerine dokunmamaya özen gösterirler.  
 
Zaten Destinasyon tanıtımı denilen olgu da bu anlayıştan kaynaklanmakta ve yıllardan beri etkin bir biçimde uygulanmaktadır. 
 
Turizm sektörümüzün takip etmesi gereken yol da mutlaka bu yol olmalıdır. 
 
Tuhaf sezonun bence çok önemli bir diğer ayrıntısı ise sektörün temel taşlarından birisi olan personel meselesidir. 
 
Son iki sezonda ortaya çıkan istikrarsız tablo ne yazık ki sektör çalışanlarının da motivasyonunu olumsuz yönde etkileyerek sektörden uzaklaşmalarına neden olmuştur.
 
Bu gelişme hiç şüphe yok ki sektörün geleceği adına dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu olarak önümüzde durmaktadır. 
 
Sezon her anlamda değişkenlik gösterebilir ancak sektörün çok önemli gücü olan çalışanlarımızın tekrar sektöre kazandırılması için gereken çabanın gösterilmesi şarttır.
 

07-08-2017 13:31
Önceki Yazıları
ANTALYA AVRUPA'SIZ OLMUYOR !...
19-09-2017 17:18 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar