21.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - UĞUR GÜRSES
1 Yorum | Yorumlar
TURİZM BU HALDEYKEN % 5 BÜYÜME ŞAŞIRTIYOR

 

Pazartesi günü ilk çeyreğin büyüme oram açıklandığında doğru tanımlama "şaşırtan büyüme" idi. 
 
Şaşırtıcı olmasının iki boyutu var; birincisi ekonomist ve analistlerin beklentilerinin ötesinde yüksek gelmesi. İkinci boyutu ise ekonomideki diğer verilere bakınca "nasıl oluyor da büyüme bu kadar yüksek çıkıyor?" sorusunu sordurması. 
 
Verilere bakınca ilk akla gelen şuydu; "büyümeyi doğru ölçüyor muyuz?". 
 
Yüzde 5'lik ilk çeyrek büyümesinin kaynaklarına bakarak sorular çoğaltılabilir. 
 
Örneğin farklı bir seri olan sanayi üretimi verilerine bakarsanız yılın ilk üç ayındaki sanayi üretim artışı ortalaması yüzde 1.7 iken pazartesi açıklanan birinci çeyrekteki sanayi sektörü katma değer artışı yüzde 5.3 olmuş. 
 
Kaldı ki sanayide ihracata çalışan şirketlerin payının büyük olduğu çok açık. Bir başka örnek; milli gelir içinde yüzde 21 gibi en yüksek ağırlığı olan hizmetler kesiminin katma değer artışı yüzde 5.2 olmuş. 
 
Bu büyüme oranı, 2016'nın birinci çeyreğindeki yüzde 2'lik büyümeye göre hatırı sayılır bir büyüme. 
 
Bu sektör kategorisi içinde; toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri yer alıyor. 
 
Dükkanların kapandığı, turizmin en kötü dönemini yaşadığı bir dönemdeki katma değer artışının yüzde 5.3 olması tabii ki şaşırtıcı geliyor. 
 
Bu grubun içinde oteller ve lokantalar yer alıyor. 
 
Turizm gelirlerindeki karşılaştırma bile bu soruyu sorduruyor. 
 
Basit şu sayısal örnek ödemeler dengesi verilerinden; geçen yılın ilk üç ayındaki seyahat gelirleri 3.3 milyar dolar iken, bu yıl 2.8 milyar dolara gerilemiş. 
 
Geçen yılki seviye de, 2015'in 4 milyar dolarlık gelirinden düşüp gelinen bir seviye. Yüzde 16'lık bir turizm gelir düşüşü varken, Türkiye'de iç turizm patlaması mı yaşandı? 
 
Oteller, lokantalar, dükkanlar kapanırken, AVM'ler hayalet koridorlarına dönerken toptan ve perakende ticaret mi patladı? 
 
Yine bir başka veri serisi TÜlK'in perakende ticaret satış endeksi yüzde 2.3 küçülürken, nasıl oldu da hizmetler alanında yüzde 5'i aşan bir büyümeye sahip olduk? 
 
Aynı biçimde hane halkı tüketim harcamalarında da sorular var. 
 
Son milli gelir serisine göre hane halkı tüketim harcamaları milli gelirin kabaca yüzde 60'nı oluşturuyor. 
 
İlk çeyrek verilerine göre; hane halkı tüketimi yüzde 5.1 arttı. 
 
2016'nın son çeyreğinde de yüzde 5.7 artmıştı. Hane halkı tüketiminde harcamaların sınıfına göre ağırlıklar kabaca şöyle; harcamalarımızın yüzde ll'i dayanıklı, yüzde ll'i yarı dayanıklı, yüzde 35'i dayanıksız mallara, yüzde 43'ü de hizmetlere gidiyor. İlk çeyrekte, aynı sıra ile büyüme oranları şöyle; yüzde 0.6, yüzde-1.2, yüzde 8, yüzde 5.6. 
 
Görülüyor ki; dayanıklı tüketim durmuş, yarı dayanıklı tüketim küçülmüş, dayanıksız tüketim ve hizmetlere yapılan harcamalar yüzde 8 ve yüzde 5.6 artmış. 
 
Hane halkı tüketim harcamalarını da yüzde 5.1 büyüten iki kalem bunlar. 
 
TÜlK'in tanımları ile bunların ne olduğuna bakalım; "Dayanıksız mallar, kullanım süreleri bir yıldan az olan gıda, içki, tütün, ilaç, gazete, kırtasiye malzemesi, temizlik malzemeleri gibi mallardır. 
 
Hizmetler, hane halklarının eğitim, sağbk, otel lokanta vb. harcamalarını kapsar." 
 
Hızlı tüketimin içinde yer aldığı dayanıksız tüketim harcamalarında son 7 çeyreğin büyüme rekorunun sağlanması kayda değer. 
 
Hane halkı tüketimini yüzde 5'e getiren harcama ayrıntılarının fazlasını bilmiyoruz. 
 
Özellikle de hizmetler kesiminde; eğitimde mi, sağlıkta mı, iç turizmde mi yüksek harcama yapıldı? Epey soru işareti var. Tüm bunlardan geriye kalan şunlar: 
 
Milli gelirdeki payı kabaca yüzde 15 olan devletin tüketim harcamalarında yüzde 9.4'lük büyüme ile 1 puandan fazla bir katkı 
 
Ekonominin yüzde 30'unu oluşturan yatırım harcamalarındaki büyümenin yüzde 2.2'de kalması düşündürücü. 
 
İş yaratacak harcamaların yatırımlar olduğu hesaba katılırsa patinaj devam ediyor. 
 
Bunun parasal olmayan en büyük teşvikçisi de demokratik bir rejim, hukukun üstünlüğünün sağlanması. Olağanüstü hal rejiminde büyüme böyle oluyor; yatırımsız ve devamı gelecek mi bilinmeyen tüketim harcamaları bir tarafta, diğer tarafta ihracata çalışan sanayi ve devlet harcamaları. (Hürriyet)
 

14-06-2017 06:34
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
16-06-2017 01:10
Bir Kelime bir islem
Hala var mi bilmiyorum bir kelime bir islem diye bir yarisma programi vardi. Yarismacilar verilen rakama ulasincaya kadar hesap yaparlardi. Turkiyedeki ekonomik verilerin hesaplama yontemi de benzer. Buyumeyi 5.1 cikarilincaya kadar her turlu hesap yapiliyor. Gercek issizlik %30 civarinda ama hesaplama hileleriyle cok cok asagilarda. Gida maddeleri %50 artiyor ama enflasyon hala tek haneli. Bunun sebebi isleri kagit uzerinde duzgun gosterip yurtdisindan kredi bulabilmek. Ancak bu yaptigimiz hesap hileleri anlasilirsa isimiz cok daha zora girer. Yakin tarihte Yunanistan da bu hesap hilelerine basvurmustu, durumu ortada.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.