21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TURİZM VE SİYASET-2 DURUMU İNCELEMEYİ SÜRDÜRELİM

 

İstanbul BŞB’nin turizmin sorunlarını ortaya koymak amacıyla düzenlediği toplantının, başka bir ilde gerçekleştirilmesindeki garabeti bir yana bırakarak, dışımızdaki dünya’da neler yaşandığına bakalım.
 
Sanırım çoğumuz ünlü ABD markası KODAK’ı hatırlarız. Çok değil 20 yıl önce (1998) bu şirketin 170.000 çalışanı vardı. Ürettiği fotoğraf kağıtlarının %85 ini Dünyanın dört köşesinde satıyordu.  Birkaç yıl içinde fotoğraf kağıdı üretimine gerek kalmayınca şirket iflas etti. 
 
Peki Kodak ‘a ne oldu? 
 
Önümüzdeki 10 yıl içinde diğer sektörlerde ve kuşkusuz bizim ilgi alanımız turizmde olacaklar, 1998 yılından sonra bir kaç yılda Kodak’ın başına geldi. Yöneticler 3 yıl sonra fotograf kağıdına ihtiyaç kalmayacağını öngörememişlerdi. 
 
Sayısal kameralar dönemi başlıyordu. 1975 yılında hayatımıza girenlerin çözünürlükleri çok düşüktü. Belki Kodak Yönetimi hep böyle kalacağını sandı. Bu süreçte üretilen kameralar, Moore Yasasını doğruladılar. (Moore Yasası: Çok hızlı artışla ilgili bir elektronik Yasası) Bütün üstel teknolojilerde olduğu gibi Digital kameralar uzunca bir süre hayal kırıklığı yarattılar ama daha sonra, sadece birkaç yıl içinde, film fotoğrafçılığına göre çok üstün oldukları anlaşılınca  fotoğrafçılıkta başlıca araç haline geldiler. 
 
Konumuz kuşkusuz KODAK’ın değil, Türkiye’de turizmin geleceği. Bu örnekten yola çıkmamızın nedeni ise; hayatın her alanında değişimi farketmenin önemine gönderme yapmak. 
 
Sonuçta bu dev şirketin yöneticileri; C.Darwin’in kendilerinden neredeyse yüzyıl önce saptadığı şaşmaz bir kuralı görmezden gelmişlerdi. “En güçlü olanlar değil, sadece değişime en kolay uyum sağlayanlar hayatta kalırlar”.
 
Dünya’da Sanayi ve Hizmet üretimi yeni bir dönemin eşiğinden geçiyor. Ülkemizde Turizm Sektörünü yönetenlerin  bu gerçeği farketmek için fazla zamanları olduğu söylenemez.
 
Yapay zeka, elektrikli/otomatik(şoförsüz) araçlar, üç boyutlu baskı, tarım dahil diğer  sektörleri de etkiliyor.
 
Dördüncü Endüstri devrimi adı verilen yeni bir çağa, ya da  son günlerin moda deyimiyle söylersek, Üstel Yazılım Teknolojisi Dönemine giriyoruz.
 
Yeni kuşak yazılımlar önümüzdeki 5-10 yılda geleneksel yöntemlerin büyük bölümünü yok edecek. 
 

22-05-2017 11:26

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar