20.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
3 Yorum | Yorumlar
2.TURİZM DEVRİMİ

 

Perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir derler. Turizm sektöründeki kayıpları herkes farkettiği halde,  göremeyenler için durumu daha iyi anlatacak bir atasözü olmazdı.
 
Bu kargaşada koltuklarını kaybetmemek, -belki de özel işlerini yürütebilmek kaygısıyla- yapıldığı izlenimi veren, yorumlarına ve ortaya attıkları çözüm önerilerine  bakılırsa; bazı meslek kuruluşlarının yöneticileri hala perşembenin geldiğinin farkında değiller..
 
Örneğin TÜRSAB Başkanı diyor ki Türkiye, hak etmediği biçimde olumsuz bir algı süreciyle karşı karşıya kaldı.
 
Dolayısıyla bundan sonraki dönemde turizm sektörünün en önemli beklentisi, Türkiye'nin tanıtım ve imaj çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütülmesi ve ülkemiz aleyhine özellikle de batı kamuoyunda oluşan negatif algının düzeltilmesi yönünde çalışmaların arttırılmasıdır. Biz de çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz, diyor.
 
“Turizm sektörünün içinden geçtiği zorlu süreci olabildiğince az hasarla atlatmasını sağlamak için ciddi çaba sarf ettiklerini” aktaran Ulusoy, sektörün sorunlarını Turizm Bakanlığı'na ilettiklerini kaydediyor.
 
Ancak TÜRSAB’ın kamuoyuna verdiği mesajlarda; sorunun gerçek nedenlerini ortaya koymak yerine, iyimserlikle zaman kazanmak
 
isteği seziliyor. Çözüm ise;  "Kongre, sağlık, golf kültür, kış, macera ve doğa turizmi gibi segmentlerinin geliştirilmesi önceliğimiz olacak” şeklinde özetleniyor.
 
Ulusoy; yaşadığımız sorunun gerçek nedenlerinin siyasal olduğunu vurgulamak yerine, tatile gelmeyen turistlerin, hükumetlerinin gitmeyin uyarıları yaptıkları bir ülkeye, kongre, sağlık, golf vb amaçlı geleceklerini sanıyor olmalı.
 
Geçtiğimiz günlerde TYD Başkanlığından ayrılan Atlasglobal’in sahibi ise 2.Turizm Devrimini bekliyormuş.
 
Ersoy’a göre  "Ülkemize gelen turist sayısında yüzde 35 turizm gelirlerimizde de yüzde 50'nin üzerinde azalma yaşandı. İkinci turizm devriminin bir an evvel başlatılması gerekiyor.”
 
Aslında Ersoy’un yorumu ; bozuk saatin günde iki kez doğru vakti göstermesine benziyor. Gerçekten turizmde,-bilgi işlemcilerin deyimiyle- 2.0 aşamasına geçilmesi zorunlu. Ama yine onların deyimini kullanalım; bu yazılımcıların değişmeleri koşuluyla.
 
Sorunun gerçek nedenlerini görmeden, -belki de dile getirmekten bilmediğimiz nedenlerle- çekinerek, bu tür yorum ve önerileri
yapanların bir an önce bulundukları yerleri terk etmeleri gerekiyor.
Sadece sektöre zaman kaybettirmekle kalmıyorlar, bu süreçte büyük zararlar veriyorlar.
 
Parlak cümlelere beklentileri yükseltmekten vazgeçmeliler. Antalya’da hiç gereği yokken ortaya atılan; “içki yasağı” izlenimi veren genelgeye karşı edecekleri tek kelimeleri yoksa hiç konuşmasınlar.
 
Bu yılın ilk üç ayında turizm sektörünün son 30 yılda belirlediği ana Pazarını oluşturan, OECD Ülkelerinde % 30 ve AB Ülkelerinde % 22’lik kayıpları, boş vaadlerle karşılanmıyor.
 
İşin doğrusu; siyasi iktidar da bu arkadaşlarımızı ciddiye almıyor olmalı ki, Ekonomi Bakanı sektörü son günlerde en fazla ilgilendiren, “booking.com” konusunda; gerekirse ben konuşurum diyor.
 
Söz uluslararası rezervasyon ağlarının Türkiye’deki durumundan açılmışken, önemli bir gelişmeyi de not edelim.
 
10 Mayıs’ta booking.com için alınan tedbirin kaldırılmasına, zarar gören taraf olan otelciler tarafından yapılan itiraz karara bağlanacak.
 

02-05-2017 01:16

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
VolkanAydogdu
07-05-2017 02:52
Magduru suclamak
Bugun turizm sektorunu elinde bulunduran siyasi iradenin yaptigi sey tam anlamiyla magduru suclamaktir. Hadi bazi haberlerde goruruz ya tecavuzcu tecavuz ettigi kadini acik sacik giyindigi iddasiyla sucluyor. Turizmdeki durum ayni budur. Batili ulkeler bize haksizlik falan etmiyor, algi operasyonu falan yapmiyor. Bugun devletin belirledigi Turkiyede aktif olarak faaliyet gosteren 123 adet terorist organizasyon var. Birkac ay once darbe yapilmaya calisilmis. Rus buyukelci devletin polisi tarafindan sirtinda vurulmus. Istanbulda ISID in bayraklarini t-shirt lerini satan magazalar var. Teroristler devlet hastahanelerinde tedavi gormus. Ucuz petrol alacagiz diye ortadogunda ne kadar terorist varsa iyi gecinilmeye calisilmis. Ve evet bunlarin hepsi algi operasyonu. Birtek biz akilliyiz cunku.
05-05-2017 09:44
KRİZ OLDUĞUNU ANLATAMAMAK.
BATI İLE BİZİM ARAMIZDAKİ EN ÖNEMLİ FARK KRİZ OLDUĞUNDA NE YAPACAĞIMIZI ÖNCEDEN PLANLAMADIĞIMIZ GİBİ BU DA GEÇERYA DA BU Bİ ŞEY Mİ,SİZ 1999 DE ASIL BABA GİBİ KRİZDİ..DİYE KENDİMİZİ AVUTMAMIZ.MURAT BEY YUKARIDA Kİ YAZISINDA DİYOR Kİ TÜRKİYE BURALARDAN BAKILDIĞINDA BİR ORTADOĞU ÜLKESİ GÖRÜNÜMÜNDE... BENCE ÇOK YANLIŞ BİR DEĞERLENDİRME...ORTADOĞU ÜLKELERİNİN ÇOĞU BİZDEN ÇOK DAHA İYİ DURUMDA HER AÇIDAN...BİZİM GÖRÜNÜMÜMÜZÜ EN İYİ ANLATAN BENCE AZİZ NESİN İN BİR KİTABINDA Kİ GERÇEK ÖYKÜSÜYDÜ:AZİZ NESİN YURT DIŞINDAKİ BİR TOPLANTIDA BİR BAŞKA MİZAH YAZARI TARAFINDAN İLTİFAT , ÖVGÜ İLE YERE GÖĞE SIĞDIRILMAZ.YAZAR BU PEN YAZARLARI ORGANİZASYONU OLAN ULUSLARARASI TOPLANTININ KONUŞMA YAPMASI İÇİN ANONS ETTİĞİNDE AZİZ NESİNİ SADECE GÜNÜMÜZÜN DEĞİL YAKIN TARİHİN VE DÜNYA MİZAHININ EN İYİSİ OLARAK ANLATIR VE TAKDİM EDER.BU YAZAR BİR SÜRE SONRA BİR TOPLANTI İÇİN TÜRKİYE YE GELİR VE BİR HAFTA SONRA BULUŞTUKLARINDA AZİZ NESİNE OLAN DAVRANIŞI OLDUKÇA OLUMSUZ DDEĞİŞİR.İKİ HAFTA SONRA YAZARI HAVALİMANINDA YOLCU EDERKEN GÖRÜŞTÜKLERİNDE İSE AZİZ NESİNE KARŞI NEREDEYSE ANTİPATİ BESLER BİR DAVRANIŞ İÇİNDE OLDUĞUNU GÖRÜNCE AZİZ NESİN DAYANAMAZ VE TÜRKİYE YE GELDİKTEN SONRAKİ KENDİSİNE KARŞI BU YÜZSEKSEN DERECE DEĞİŞMESİNİN SEBEBİNİ SORAR YAZARA. YAZAR ANLATIR:BEN SİZİ BU ÇOK FARKLI VE İNANILMAZ KOMİK ÖYKÜLERİNİZİN SİZİN YARATICILIĞINIZIN ÜRÜNLERİ ZANNETMİŞTİM....AMA TÜRKİYE YE GELİNCE TÜRKLERİ YAKINDAN BAKINCA GÖRDÜM Kİ SİZ SADECE GÖRDÜĞÜNÜZÜ YAZMIŞINIZ...BUNU BABAM DA YAPAR...
MuratCemgil
03-05-2017 11:51
Kral Ciplak
Sayin bakanim,kral ciplak diyebilmek yürek ister onunda ötesinde kendi kisisel menfaatlerini sektörün menfaatlerinden üstün tutmama özverisi gerektirir. Yillar icerisinde tas üstüne tas konarak olusturulan Ispanyanin ardindan bircok Avrupa ülkesinde iki numaraya yerlesen turizm cenneti Türkiye buralardan bakildiginda artik bir ortadogu ülkesi görünümünde . Ver mehteri ile olmuyor bu isler
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.